אפשר להסכים שלא להסכים

אזור השרון גרות משפחות רבות שקבעו כאן את מושב הקבע שלהם והחליטו שזהו האזור המושלם ביותר עבור משפחתם. משפחות עם ילדים, זוגות צעירים שרק עתה התחתנו, כולם הבינו שאזור השרון הוא המקום האידיאלי לבנות בית ולפתח את עתידם ואת עתיד ילדיהם. אך מה קורה כאשר מחליטים להתגרש? האם כל מה שבניתם יחד חייב לרדת לטמיון? התשובה חד משמעית – לא

תהליך גירושין מטבעו טעון ומורכב, יש בו המון רגשות מעורבים ותחושות של כעס, אכזבה ואף רצון בנקמה. כל התחושות הללו יחלפו במהרה, ברגע שתסיימו את תהליך הגירושין ותתחילו לחיות את שגרת החיים החדשה. הרגעים הקריטיים הם דווקא הרגעים של מהלך תהליך הגירושין, הרגעים שבהם אתם נסערים ונוטים לפעול מתוך תחושות רגשיות מורכבות, במקום לפעול בצורה שקולה ואחראית, מתוך מחשבה הגיונית על ההשלכות העתידיות של המצב.

כבר השקעתם כל כך הרבה בבנייה של החיים המשותפים. לקחתם משכנתא וקניתם בית, הילדים נרשמו למוסדות החינוך באזור השרון ויצרו לעצמם חיי חברה עשירים ומלאים, הכל קרוב ונוח, האם כל זה חייב להיגמר רק בגלל שהחלטתם להתגרש? לא.

איך עושים את זה נכון? האם אפשר להתגרש ולהמשיך לחיות בשלום? בהחלט כן. אתם רק צריכים לבחור באיזה דרך אתם מתכוונים לנהל את תהליך הגירושין שלכם, או יותר נכון – מה הדרך הטובה ביותר עבורכם כדי להגיע למצב של גירושין בהסכמה ולא למאבק משפטי ארוך, כואב, ומייגע.

גירושין בהסכמה – זה אפשרי ופשוט

לאחרונה גם בתי המשפט הבינו שהדרך הטובה ביותר לנהל תהליכי גירושין מורכבים וטעונים היא באמצעות הליך גישור גירושין. גישור שם לעצמו את דרך ההידברות וההגעה להסכמות כמטרה עליונה, בשונה ממה שמוכר לנו כאשר הגירושין מתנהלים באמצעות עורכי דין, אז המאבק והמחלוקת הם המטרה (וגם מקור הפרנסה של עורכי הדין) ובסופם אמור להיות מנצח ומפסיד.

הדבר החשוב שכדאי לקחת בחשבון זה שכל תהליך גירושין, שמתנהל באמצעות מאבק משפטי של עורכי דין ממולחים, יביא למצב שבו אין מנצחים ומפסידים, יש רק מפסידים – שניכם. אבל אתם לא המפסידים היחידים פה, אלו שמפסידים אפילו יותר הם הילדים המשותפים שלכם ומפעל החיים שהשקעתם רבות בבנייתו. ההוצאות הכספיות על עורכי דין, הזמן והאנרגיה שאתם משקיעים במאבק ובמחלוקת, תחושות של אכזבה וכעס, כל אלו יגרמו לכם להיות מפסידים גם במידה ותקבלו את הבית או את משמורת הילדים. נכון שברגעים אלו, בעיצומו של תהליך גירושין, כל מה שנראה לכם חשוב זה משמורת ילדים, חלוקת רכוש, הסדרי ראיה, תשלומי מזונות וכדומה, אך ברגע שהכל יירגע ותשובו לחיות את שגרת חייכם, כל זה לא יהיה שווה אם תצטרכו להתמודד עם סיטואציה משפחתית מלאה בטינה ותחושות אשם. זה בעיקר לא יהיה שווה את זה במידה ותהליך הגירושין השפיע על הילדים לרעה וגרם להם למצב רגשי שמצריך טיפול מקצועי ומניעת נזקים עתידיים.

הליך של גישור גירושין מציע את הפתרון המושלם, הוא מציע דרך להוציא לפועל גירושין בהסכמה ללא כל הדברים השליליים שמלווים תהליך גירושין. גישור גירושין מתמקד ביצירת גשר בין הצדדים באמצעות שיח מתוקן שמנוהל על ידי גורם ניטראלי מקצועי, המגשר גירושין, שבקיא בחוק בישראל בנוגע לכל מה שכרוך בניהול תהליך גירושין והנושאים המורכבים שצריכים לבוא לידי דיון בו. מגשר גירושין תחילה יבין את מורכבות הסיטואציה, כי אין תהליך גירושין אחד דומה לאחר, ולאחר שהבין את עמדת הצדדים ואת המורכבות שמאפיינת את תהליך הגירושין שלהם, יתחיל להביא בפני הצדדים את הנושאים לדיון, תוך כדי הצגת כל מגוון האפשרויות שעומדות בפני הזוג, עד שמתקבלת הסכמה בנוגע להחלטות השונות.

גירושין בהסכמה זה לא אומר שאתם מוותרים ויוצאים מפסידים, להיפך, זה אומר שאתם מחליטים לצאת מנצחים יחד, על אף ולמרות שהחלטתם להתגרש. גירושין בהסכמה זה אומר שאפשר להסכים על כך שלא מסכימים, ולמרות המורכבות שישנה להגיע להסכמה הדדית בנוגע לכל מגוון הנושאים שנידונים בתהליך הגירושין, זאת כדאי להימנע ממאבק הרסני וכדי לשים את טובת העתיד שלכם ועתיד ילדיכם בראש ובראשונה.

גישור גירושין, שמוביל בסופו של דבר למצב של גירושין בהסכמה, מביא את הסכמות שני הצדדים על הכתב בצורה של 'הסכם גישור', ואת ההסכם הזה שעליו בני הזוג חתמו המגשר גירושין יביא בפני בית המשפט לענייני משפחה לאישור שיעניק לו תוקף משפטי מחייב ואף יוודא שכל ההסכמות שמובאות בהסכם אכן עומדות בקו החוק ויוצרות מצב שוויוני והוגן לבני הזוג, ואף שם את טובת הילדים בעדיפות עליונה. ההבדל המהותי בין גירושין באמצעות עורכי דין וגירושין באמצעות גישור גירושין בהסכמה, הוא היכולת שיש לבני הזוג לבחור ולהסכים במקום לקבל תכתיבים אותם קבע השופט ומתוקף החלטתו הם מחויבים לקיום הדברים.

גירושין שמתנהלים בבית משפט עלולים להביא לניצחון בנושא אחד ולהפסד בנושא אחר, גירושין שמתנהלים באמצעות הליך גישור גירושין בהסכמה מביאים לקבלת הדברים מתוך בחירה והסכמה, כך נוצרת תמונה מאוזנת ככל האפשר והמשך ניהול החיים יכול להתבצע ללא כעס וטינה. אל תשכחו שבמקרים שבהם מעורבים ילדים, תהליך גירושין לא מסמל את הסוף לקשר בניכם כהורים, הוא מסמל את תחילתו של קשר חדש! באמצעות ניהול הגירושין בהליך גישור גירושין בהסכמה תוכלו לתת למציאות החדשה צ'אנס אמיתי להצליח, כך שכולם יוצאים מנצחים, בעיקר הילדים.

משמורת ילדים

אחד הנושאים שמיד מלחיצים את בני הזוג, וכתוצאה מכך הם ממהרים לתפוס צד ולפעול כנגד הצד השני, זו משמורת הילדים. אף הורה לא רוצה להתנתק מילדיו, רק המחשבה על כך שהאבא או האמא לא יגורו בבית אחד עם ילדיהם מייצרת מיד תחושה של כעס וטינה. האם באמת הנושא של משמורת ילדים צריך להלחיץ אתכם ולגרום לכם לצאת מהכלים? חד משמעית – לא.

החוק מתייחס לטובת הילד כנושא בעל חשיבות עליונה במהלך ניהול תהליך גירושין. החוק קובע בצורה מאוד ברורה שלאם יש עדיפות למשמורת ילדים, בטח כאשר מדובר בילדים קטנים מאוד. החוק לא מתעלם מצרכיו של האב, אך הוא בהחלט שם את הצרכים של הילדים בעדיפות גדולה יותר, לכן משמורת ילדים ברוב המקרים תינתן לאם שמטבע הדברים מסוגלת להעניק לילדים מעטפת רגשית ותחושת יציבות לה הילדים זקוקים במהלך ההתבגרות.

משמורת ילדים היא לא דבר שנקבע ולא יכול לבוא לידי שינוי בעתיד. החיים משתנים וכך גם משמורת ילדים יכולה להשתנות בהתאם. ככל שהילדים גדולים יותר, כך דעתם והעדפתם האישית תוכל לבוא לידי התייחסות בקבלת ההחלטות בנוגע לנושא משמורת ילדים להורים גרושים, אך מעבר לרצונותיהם בית המשפט שם בעדיפות את טובתם, שלא תמיד תואמת את מה שהם רוצים וחושבים כטוב ביותר עבורם.

תהליך גירושין שמתנהל באמצעות מאבק משפטי יביא את הצדדים לניסיונות הוכחה של "חוסר מסוגלות הורית" כלפי הצד השני, דבר שבית המשפט רואה בחומרה כאשר מובן וברור שהטענות מופרחות ואותו הורה מנסה לשמש את הילדים ככלי ניגוח במאבק הגירושין. במקרים שבהם תהליך הגירושין מתנהל באמצעות הליך גישור גירושין בהסכמה, כל אחד מהצדדים יכול להשמיע את רצונותיו וטענותיו וההחלטות בנוגע להסדרי הראיה או משמורת ילדים תתקבלנה מתוך מחויבות משותפת של ההורים כלפי הילדים.

משמורת ילדים קובעת את מושב הקבע של הילדים, את הבית שבו הם יגורו, אך הצד שלא זכה למשמורת הילדים בהחלט לא מתנתק מהם! יש לו זכויות לראות את ילדיו ולנהל איתם מערכת יחסים הורית ומחויבת, הוא עדיין צד בעל דעה והחלטה בנוגע לכל ההחלטות שנוגעות לילדים ויש לו את הזכות להסכים או לא להסכים בנוגע לדברים שנוגעים לילדים.

קביעת משמורת ילדים חייבת להיות מגובה גם בהחלטות קבועות ומוסכמות בנוגע להסדרי ראיה, כך לשני ההורים ניתנת ההזדמנות להיות חלק בלתי נפרד מחיי ילדיהם. הליך גירושין שנעשה באמצעות גישור גירושין בהסכמה מאפשר את ההגעה לכל ההסכמות הללו, שממילא תאלצו להגיע להסכמות בנוגע אליהם, בדרך קלה ויעילה, ללא יצירת נזקים עתידיים ויצירת פער ביכולת שלכם לתקשר אחד עם השני לטובת ילדיכם.

שיתוף ב facebook
שתף
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב print
הדפס
שיתוף ב email
אימיל

תגובות