פתיחת עוסק מורשה אונליין

חוק מס ערך מוסף (מע”מ) – 1976, קובע כי בישראל ישנן שתי צורות עוסקים:  עוסק מורשה ועוסק פטור. עוסק מורשה, הינו עוסק אשר מחד מחויב בגביית מע”מ מלקוחותיו אך מנגד רשאי לקזז את הוצאות המע”מ שלו. עוסק פטור הינו עוסק אשר מחזור הכנסותיו השנתי לא עולה (נכון לשנת 2017) על 99 אלף ש”ח. נציין שישנם עיסוקים שמחייבים רישום כעוסק מורשה בלי קשר לגובה מחזור ההכנסות. פתיחת עוסק מורשה נחלקת לפתיחת תיקים ב-3 רשויות: מע”מ, מס הכנסה וביטוח לאומי.

פתיחת עוסק מורשה במע"מ

השלב הראשון שנדרש לבצע הוא להגיע למשרדי מע"מ באזור בו עתיד להיפתח העסק, לפתוח תיק וזאת עוד בטרם ביצע כל
פעילות עסקית.

המסמכים איתם צריך להגיע למשרדי מע"מ על מנת לפתוח תיק:

  1.    תעודת זהות.
  2.    מסמך המעיד על קיומו של חשבון בנק.
  3.    חוזה שכירות/בעלות בו יפעל העסק.
  4.    טופס 821 – ממולא או שביכולתכם למלאו במשרדי מע"מ.

אחת החובות שחלות על כל אדם הפותח עוסק מורשה היא חובת דיווח לרשויות אחת לחודשיים (אם מדובר בעסק עם מחזור שנתי של מעל 1.5 מיליון ש"ח, הרי שחובת הדיווח היא אחת לחודש) וזאת גם אם אין כלל הכנסות או פעילות בחברה, שכן במקרה שכזה נדרש להגיש דו"ח אפס. אנו ממליצים בחום שאדם המעוניין לפתוח עוסק מורשה, להעסיק באופן חיצוני גורם שיבצע עבורו את הנהלת החשבונות של העסקים.

פתיחת עוסק מורשה במס הכנסה

לאחר שפתחתם תיק במע"מ וקיבלתם תעודת עוסק מורשה, התחנה הבאה שעליכם להגיע אליה היא משרדי מס הכנסה.

המסמכים איתם עליכם להגיע למס הכנסה:

  1.   תעודת זהות.
  2.    טופס 5329 – דו"ח פרטים אישיים ומקורות הכנסה.
  3.   הצהרה האם בכוונתכם להעסיק עובדים. במידה וכן, יהיה עליכם לפתוח בנוסף תיק ניכויים. פתיחת תיק ניכויים הינה סיבה נוספת שבגינה נמליץ לכם להשתמש בשירותי הנהלת חשבונות חיצוניים.

מרגע שפתחתם את התיק במס הכנסה, תדרשו לשלם מקדמות. המקדמות שעליכם לשלם הינן נגזרת של גובה ההכנסות החודשי שלכם. היו מודעים כי במקרים מסוימים הלקוחות שלכם נדרשים להעביר מראש חלק מהתשלום עבור השירותים שנתת להם למס הכנסה, מצב זה נקרא ניכוי מס במקור.

חשוב לציין כי המקדמות שנקבעו לכם בעת פתיחתו של התיק במס הכנסה אינן וודאיות ויכול להיות שלאחר שתגישו את
הדו"ח השנתי תהיו זכאים להחזרים ממס הכנסה או לחילופין תדרשו לבצע השלמות.

ביטוח לאומי

התחנה האחרונה במסע לפתיחת עוסק מורשה הינה פתיחת תיק בביטוח לאומי. בדיוק כמו מס הכנסה, גם ביטוח לאומי דורש תשלום מקדמות וזאת כנגזרת מגובה ההכנסה של העסק. גם בביטוח לאומי, התשלום שמבוצע במסגרת המקדמות שנקבעו לכם, אינו וודאי וייתכן וישתנה לאחר הגשת הדו"ח השנתי (כאמור, תוכלו לגבי זיכוי או גבייה נוספת).

לסיכום, פתיחת עוסק מורשה הינה הליך יחסית פשוט אך בירוקרטי בעיקרו. ניתן אף לפתוח עוסק מורשה אונליין אנו ממליצים בחום להיעזר בשירותי הנהלת חשבונות וזאת על מנת למנוע מצבים בהם הנכם עוברים על החוק, שכן במקרים אלו אתם תהיו צפויים לעונשים הקבועים בחוק.   

שיתוף ב facebook
שתף
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב print
הדפס
שיתוף ב email
אימיל

תגובות