כתמי פיגמנטציה וחשיבות הטיפול בהם עבור תושבי האקלים הישראלי

עבור תושבי ישראל בכלל, ותושבי מישור החוף והשרון בפרט (ובכללם גם הוד השרון), בעיות בעור כתוצאה מחשיפה לשמש חזקה הן בגדר סכנה ממשית ממנה מומלץ להתגונן.
אחת מתופעות הלווי המתרחשות כתוצאה מחשיפה מוגברת לשמש היא היווצרותן של כתמי פיגמנטציה – כתמים בעור הגוף אשר מעט כהים יותר מצבע העור הטבעי. חשוב לציין כי כתמים אלו נוצרים ממגוון גורמים דוגמת סיבות גנטיות, תהליכי הזדקנות, שינויים הורמונאליים ועוד, ולא רק כתוצאה מחשיפה לשמש. עם זאת, החשיפה לשמש גורמת לבעיה זו ולבעיות עור נוספות בקרב נשים וגברים ישראלים רבים מדי שנה, כך שחשוב לעורר מודעות לנושא ולהבין כיצד ניתן לטפל בבעיות אלו כאשר הן צצות.

דרכים שונות לטיפול בכתמי פיגמנטציה

נניח ולמרות הזהירות מפני חשיפה ממושכת לשמש, גילתן/ם כתמי פיגמנטציה בעור הפנים, הצוואר או אזורים אחרים בגוף – מה עכשיו? כיצד מטפלים בבעיה? מלבד לבעיה האסתטית כתמים אלו עלולים להחמיר עם הזמן ולהפוך כהים יותר, ובמקרים מסוימים אף לבשר על התפתחותו של סרטן עור. חשוב לטפל בכתמים אלו ברגע שמבחינים בהם.

קיימות שיטות שונות לטיפול בכתמי פיגמנטציה. מכיוון שלרוב מדובר בהצטברות בלתי אחידה של מלנין בשכבות העור, טיפולים שונים מטפלים בבעיה על ידי הסרה של שכבות חיצוניות של עור דוגמת פילינג או טיפול בלייזר.

עם זאת, קיימות שיטות טיפול עדינות יותר וכאלו אותן ניתן לבצע לבד דוגמת שימוש בתכשירים ייעודיים לבעיה. לדוגמה, סדרת תכשירים המבוססת על תרכובת של כמה חומרים ועשירה במיוחד בוויטמין C, אשר ידוע כוויטמין המסייע לעור ומפרק ריכוזים של מלנין. בנוסף משמש וויטמין C גם כטיפול מונע להיווצרותם של כתמים עתידיים בכך שהוא מונע נזקי חמצון (אשר מסייעים בתורם להיווצרות הכתמים…).

טיפול מונע ותומך בטיפול בכתמי פיגמנטציה

כפי שציינו, המודעות לנושא מפגעי העור וכתמי הפיגמנטציה חשובה במיוחד מכיוון שתושבי ישראל בכלל, ותושבי מישור החוף והשרון בפרט (אזורים חמים ושטופי שמש) חשופים לסכנה זו עקב האקלים בו אנו חיים, אקלים עשיר בקרינת UV, במיוחד בחודשי האביב והקיץ אשר תופסים חלק נכבד מהשנה. לכן חשוב לחיות בדרך אשר בפועל תהווה טיפול מונע למרבית הבעיות שעלולות להיווצר כתוצאה מחשיפה לשמש, ולהיות "חכמים בשמש" – להקפיד ללכת עם כובע בקיץ, למרוח קרם הגנה כאשר הולכים לחוף הים, לנסות לא להיות בחוץ לאורך שעות רצופות רבות בשיא הקיץ וכו'.

חשוב גם להבין כי פעילות מונעת זו הכרחית אפילו עוד יותר עבור מי שכבר סובל/ת מבעיות עור מסוימות דוגמת פגמי פיגמנטציה, אקנה וכו'. במיוחד אם אתם מקבלים טיפול קוסמטי או רפואי מסוים אשר נועד להתמודד עם בעיות עור אלו, חשוב לתמוך בטיפול על ידי שמירה על עור הפנים.

כיצד נשמור על העור ונתמוך בו במהלך טיפול בכתמים או בעיות עור אחרות? הצעד הראשון הוא להגביר אפילו עוד יותר את המודעות לבעייתיות של חשיפה לשמש. במידה ואתם מקבלים טיפול באמצעות תכשירים עשירים בוויטמין C או בכל דרך אחרת, חשוב שתקפידו להגן על העור גם באמצעות קרמים מסנני קרינה בכל פעם שאתם יוצאים לשמש. כאשר העור כבר סובל מבעיה מסוימת הוא רגיש במיוחד, ועל מנת לסייע לו להפיק את המרב מהטיפול חשוב להגן עליו יתר על המידה.

לסיכום, עבור תושבי הוד השרון בפרט, ותושבי השרון, מישור החוף וישראל כולה, חשוב מאוד להיות מודעים לסכנות הנשקפות לנו ולעור הגוף שלנו כתוצאה מחשיפה מוגברת לשמש הישראלית. חשוב להיות מודעים לטיפול המונע, וגם לאפשרויות המתקדמות הקיימות כדרכי טיפול עבור בעיות שכבר נוצרו בעור.


שיתוף ב facebook
שתף
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב print
הדפס
שיתוף ב email
אימיל

תגובות