האומנים ובתי המלאכה המסקרנים של אזור השרון והסביבה

אזור השרון התברך הכמה מאפיינים אשר הופכים אותו למוקד משיכה עבור סוגים שונים ומגוונים של אנשים. מצד אחד הקרבה לתל אביב ומרכז הארץ, והערים הגדולות יחסית של האזור דוגמת כפר סבא ורעננה המאפשרות את ההנאות והיתרונות השונים של סביבה עירונית, ומצד שני האזור מלא עדיין בשטחים טבעיים יחסית, בפרדסים ירוקים ובסביבות שקטות ופסטוראליות.

השילוב המנצח הזה הביא גם לא מעט אומנים ובעלי מלאכות מסקרנות שונות להתיישב באזור, ולפתוח בתי מלאכה ליצירה, סטודיו לאומנות וכו'.
מפסלים וציירים ועד קדרים וצורפים – עשייה אומנותית באזור השרון

סיור בין היישובים, הקיבוצים והמושבים השונים של אזור השרון מגלה עוד ועוד אומנים ובעלי מלאכה מסקרנים אשר מצאו מקום מרכזי אך שקט ליצור בו ולעשות בו את מלאכתם.

אזורי המושבים המתאפיינים בנחלות גדולות ורחבות ידיים מאכלסים לרוב רבים מהאומנים אשר עוסקים בתחומים עבורם נדרש מקום רחב יחסית. לדוגמה, אומנים העוסקים בקדרות ויצירות קרמיקה וזכוכית זקוקים למקום בו יוכלו להעמיד תנור קרמיקה מקצועי, כמו גם מקום לשים בו את היצירות הגמורות ואת אלו הנמצאות עדיין בתהליכי עבודה (עבור מי שתוהה, תנור קרמיקה הוא תנור תעשייתי אשר מגיע לטמפרטורות גבוהות יחסית של עד 1400 מעלות צלזיוס, ובו ניתן לשרוף יצירות מחמר, ובכך בעצם להפוך אותו לקרמיקה. תנורי קרמיקה מסוימים מגיעים גם לטמפרטורות גבוהות יותר, ומאפשרים עבודה עם זכוכית, המצריכה חום גבוה יותר. תנורים אלו מאסיביים יחסית ודורשים גישה נוחה, ולכן אומנים אשר עובדים עימם זקוקים למרחב בו יוכלו למקם אותם בנוחות…).

הצורך במרחב רלבנטי גם עבור אומנים מתחומים נוספים – פסלים אשר מפסלים בברונזה, ברזל, גיר או כל חומר אחר, ואפילו ציירים זקוקים ליותר מחדר קטן על מנת ליצור ולאחסן את יצירותיהם.

אותה "סצנה" אומנותית של יצירה ומלאכה מתפתחת באזור השרון מסיבות שונות, את חלקן הזכרנו לעיל (המיקום הגיאוגרפי האטרקטיבי, האופי הפסטוראלי של חלקים גדולים באזור, הקרבה לערים ולספקים מכל סוג וכו'). בכל מקרה, יהיו הסיבות אשר יהיו, אזור השרון מלא כיום באומנים ובעלי מלאכה מוכשרים מתחומים שונים ומגוונים, ומדובר במאפיין תרבותי חיובי לכל הדעות.

שימוש בלול ישן או בפרדס רחב ידיים – אזור עשיר במרחב ליצירה

אותן סדנאות יצירה אותן ניתן למצוא כיום בהמוניהן באזור השרון הכוללות מרחב יצירה ואחסון וציוד כבד דוגמת תנור קרמיקה, כלי עבודה בעץ וכד', ממוקמות פעמים רבות במושבים החקלאיים של השרון. מושבים אלו היו חקלאיים בעיקרם בעבר, וכיום בעלי נחלות רבות מעדיפים להשכיר את אותם מבנים אשר שימשו בעבר כלולים, רפתות, בתי אריזה וכו', לשימושם של אנשים אחרים.

כאשר ניתן למצוא (או לשכור…)מקום רחב ידיים יחסית, קל הרבה יותר להתחיל לעצב אותו בצורה של סדנה ליצירה אומנותית או בית מלאכה. ברגע שמארגנים מחסה מהשמש ומהגשם ניתן להתחיל לעבוד, ולהביא את הציוד והחומרים הנדרשים לשם כך. בין אם אומן מסוים התמקם במבנה גדול שהיה בעברו לול או בחלק מפרדס רחב ידיים אשר כבר לא מעובד באופן מלא, החלק הבעייתי ביותר כבר מאחוריו. אזור השרון מלא כאמור באפשרויות והזדמנויות כאלו, עם שלל שטחים פתוחים ומושבים חקלאיים למחצה (או בעברם) אשר שמחים לקבל אומנים וצעירים חדשים אשר יפיחו רוח חדשה בסביבה.

בקיצור, אזור השרון אטרקטיבי מבחינות רבות, וגם מבחינה של הזדמנויות ליצירה אומנותית והאפשרות ליזום, לבנות וליצור. לכן האזור תוסס כל כך גם באומנים וצעירים, ונקווה שמגמה זו תמשיך גם בעתיד.

שיתוף ב facebook
שתף
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב print
הדפס
שיתוף ב email
אימיל

תגובות