למה אנשים בוגדים?

בגידה באמון של בני הזוג יכולה לגרור תוצאות הרסניות עבור מערכת היחסים והמשפחה. עם זאת, קיימות סיבות שונות שמביאות אנשים להתנהג בצורה כזו. אז מה עומד מאחורי אחת התופעות העתיקות ביותר בהיסטוריה האנושית? הנה כמה הצעות

הפרת אמון נתפסת כעבירה חמורה שאין עליה מחילה. הפרה מן הסוג הזה מערערת את מערכת היחסים, פוגעת בביטחון העצמי ועלולה להשפיע גם על הדימוי. גברים ונשים שמחליטים לבגוד בדרך כלל מבינים את ההשלכות, אבל בסופו של דבר הם נוטים בכל זאת לעשות את הצעד הבלתי הפיך.

השאלה המתבקשת היא מדוע וכיצד הפכה בגידה לחלק בלתי נפרד מההיסטוריה האנושית, על אף התוצאות ההרסניות שלה. מתברר שיש כמה תשובות שיכולות לעלות על הפרק וכל אחת מהן גוררת עוד שורה ארוכה של מסקנות.

הכל מתחיל ונגמר בתחושת שעמום

הסיבה העיקרית לכך שאנשים בוגדים במסגרת מערכת יחסים רומנטית היא פשוט שעמום. זו סיבה פרוזאית לחלוטין, שלא תמיד עולה בקנה אחד עם המסר שמועבר אלינו בסרטים, סדרות וספרים. אנשים מחליטים לבגוד כי נמאס להם לקום בכל בוקר לאותה מיטה, להשתתף באותן מטלות ולהישחק בגלל השגרה. הם מחליטים להכניס קצת עניין לחיים ומחפשים הזדמנות לעשות זאת.

לעיתים קרובות מספיק להם מפגש חד פעמי עם אדם זר כדי להמריץ את הדם ולהרגיש צעירים שוב, בעוד במקרים אחרים הם זקוקים למערכת יחסים ארוכה יותר. למרות שעל פניו ניתן אולי להבין את הנטייה האנושית הזו, בפועל מדובר על הפרת אמון שכלל לא מחויבת המציאות. במילים אחרות, אותם אנשים שמחליטים לבגוד בבני הזוג בגלל שעמום יכולים פשוט לפנות אליהם ולשים את הקלפים על השולחן.

בסופו של דבר, מה שמפריע לצד השני היא לא בהכרח פעולת הבגידה, אלא הפרת האמון. עם זאת, אנשים מעדיפים להסתיר את הבגידה בגלל שהם אגואיסטים. הם רוצים מצד אחד לשמור על אותה מערכת יחסים, על התא המשפחתי ועל מראית עין של עסקים כרגיל, אך מצד שני לרעות בשדות זרים ולעשות זאת בסוד.

בין אם מדובר בנשואים או ידועים בציבור, חשוב לדעת כי בגידה לא צפויה לפעול לרעת הצד הבוגד במקרה של פרידה, חוק יחסי ממון לא מייחס חשיבות לצד אשר גרם לפירוק ולא צפויה פגיעה בחלוקת הרכוש או בחלוקת המשמורת על הילדים.

הבגידה כאן כדי להישאר

יש הבדל בין בגידה רומנטית לבין הפרת אמון במגזר העסקי, בין חברים או בקרב בני משפחה. הפרת האמון היא רק הצעד האחרון ולפניה יש עוד הרבה תהליכים שמתרחשים בנפשו של האדם. אף על פי כן, קיימות תכונות משותפות לסוגים שונים של בגידות.

הסיבה לכך יכולה להיות חוסר הערכה לצד השני, רצון לממש איזו שאיפה אישית שלא עולה בקנה אחד עם מערכת היחסים ולעיתים פיתוי שקשה לעמוד בו. במגזר העסקי למשל נוטים לפתות אנשים לבצע ריגול תעשייתי תמורת כסף, בעוד חברים עלולים לבגוד אחד בשני בשביל להשיג איזו מטרה אישית מסוימת. בשורה התחתונה, הבגידה היא תכונה אנושית שתישאר איתנו לנצח – לטוב ולרע.

 

שיתוף ב facebook
שתף
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב print
הדפס
שיתוף ב email
אימיל

תגובות