3 מיתוסים על גמילה מחיתולים

כל גמילה היא תהליך ארוך, בעיקר כשמדובר בפעוטות שעדיין לא גיבשו הרגלים נכונים לגבי שימוש עצמאי בשירותים. הבעיה אף מתחדדת לאור המיתוסים הרבים שאיתם נאלצים ההורים להתמודד ולכן הגיע הזמן לעשות סדר: מה באמת נכון ואיך נגמלים בצורה המהירה והנוחה ביותר? קבלו את המדריך המלא

הגיל המסורתי להתחיל לגמול פעוטות מחיתולים הוא בסביבות גיל שנתיים, אבל יש הורים שעושים זאת מאוחר יותר. תהליך גמילה נכון תלוי בבשלות ובנכונות של הילד והקושי העיקרי הוא בהתמודדות עם המיתוסים שאינם מגובים בממצאים אמיתיים. כל הורה ודאי נתקל בשורה ארוכה של סטיגמות סביב נושא הגמילה, לכן חשוב להתחיל עם רקע מקצועי נכון.

ראשית, פעוטות שנדרשים להיגמל מחיתולים עדיין לא יודעים כיצד לאמץ הרגלים קבועים לשימוש בשירותים. כל תהליך גמילה הוא מטבעו קשה ומאתגר, על אחת כמה וכמה כשמדובר בילדים קטנים ללא מוכנות טבעית מלאה. שנית, מומלץ להתחיל לגמול את הילד בשעות היום ולא הלילה. אין לצפות מפעוט בן שנתיים או שלוש לשלוט בצרכיו גם בלילה, ואין טעם להציב רף בלתי אפשרי.

בנוסף, הנה המיתוסים העיקריים על גמילה מחיתולים שמהם כדאי להיזהר:

1. אי אפשר לגמול ילדים בחורף

לא נכון. הגמילה לא קשורה לעונות השנה ולא אמורה להיות מושפעת ממזג האוויר. כמובן שיש משמעות מסוימת לקור וההורים צריכים להיות ערניים לכך שבחורף עולה תדירות ההשתנה, אך אין סיבה לחכות מספר חודשים לקיץ.

יש להישאר ערניים לסימנים שמעידים על כך שהילד מוכן לגמילה (הוא מגלה סקרנות ומודעות, הוא מדווח לפני ובמהלך עשיית הצרכים, הוא נשאר יבש שעתיים רצופות וכן הלאה) ולדבר איתו על זה כדי לפרש את הדברים בצורה ברורה.

2. ברגע שהחיתול יורד אי אפשר לחזור לאחור

לא נכון. במידה והילד לא משתף פעולה לא צריכים להילחץ, אלא להיפך. אפשר להמתין עוד קצת זמן ולהתחיל שוב. גמילה מחיתולים היא לא תחרות וכל ילד מגיב בקצב שלו. התפקיד של ההורים הוא לספק סיוע, תמיכה, סבלנות ודוגמא אישית.

הגמילה לא אמורה להפוך למאבק כוחות ולמשחק של בדיקת גבולות מצד הילד. יש מספיק זירות אחרות בהן הילד ישמח לבדוק את הגבולות שלכם, אז לא כדאי לקחת באופן אישי כישלון של תהליך הגמילה ואסור בשום פנים ואופן לשדר אכזבה.

3. חובה לגמול מספר שבועות במהלך היום כדי לעבור לגמילה בלילה

לא נכון. הדרך הנכונה לשלב בין היום והלילה היא להשתמש בכל הכלים שעומדים לרשותכם. התחילו את הגמילה כאמור בשעות היום, אך השתמשו ב"תחתוני גמילה" בשעות הלילה. התחתונים הם שילוב של תחתונים וטיטול ובאמצעותם ניתן לשמור על קו הדרגתי של התקדמות. עם זאת, קחו בחשבון שגמילה מלאה מהרטבת לילה יכולה להימשך במקרים מסוימים עד גיל 4-5.

 

שיתוף ב facebook
שתף
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב print
הדפס
שיתוף ב email
אימיל

תגובות