מכירים את התחושה של אחרי החגים?

 
כשאני חושבת על החגים, זה מחזיר אותי לתקופת הילדות, ולתחושה המיוחדת המלווה את ההכנות לחג. ריח התבשילים של אמא, הנקיון לקראת החג ובמיוחד הבגדים החדשים. היתה התרגשות מיוחדת ממשלוח ברכת השנה טובה המצוירת והמוזהבת בדואר ישראל למאות חברים, בני משפחה בארץ ובחו"ל. בנינו סוכה וקישטנו יחד עם שאר ילדי השכנים. אהבנו לשבת בפנים, לקרוא ולשחק ולאכול את ארוחות הערב כשכל השכנים היו מגיעים ואבי ז"ל נהג לברך. לא אחת הגשם ירד וקילקל את השרשראות נייר עליהם עמלנו בבחירת הצבעים, בגזירה בהדבקה וכמובן בעיצוב. ההקפות בבית הכנסת ופירוק הסוכה והברכה שהיו אומרים המבוגרים שנזכה לשנה הבאה.

ואכן,
אחרי החגים יתחדש הכל,
יתחדשו וישובו ימי החול,
האוויר, העפר, המטר והאש,
גם אתה, גם אתה, תתחדש.."
מתוך שירה של נעמי שמר- 'התחדשות'

אחד המשפטים הכל כך שגורים ומאפיינים את התרבות שלנו הוא: לא מתאים עכשיו, נדבר אחרי החגים. הביטוי משתמע לשתי פנים. האחד, נדחה את העניין למועד מאוחר יותר והשני, כולם חוזרים לבית הספר ולשגרה ויש דילים במחירים מצחיקים של אחרי החגים.
ריבוי הארוחות המשפחתיות המיוחדות בחגים וההכנה שקדמה להם בימים לקראת כל חג, הותירו אותנו שבעים ומדושנים, ואחרי החגים עולות המחשבות על הצורך המיידי בדיאטה ופעמיים בשבוע חוג ספורט בעיקר כדי לשרוף קלוריות, דברים שחשבנו עליהם כבר זמן רב, אבל הגיעה העת של אחרי החגים.

הכל נכון, אבל בדיוק עכשיו…. אין כוח לזה – תחושת עייפות מכל ארועי החודש הזה משתלטת עלינו, ואז באה ההחלטה להתחיל מיום ראשון ואליה מצטרף התרוץ המשכנע שמימלא יש עוד שאריות במקרר.

אחרי החגים כולם חוזרים לשיגרה, הילדים לגנים ולבתי הספר ואנחנו לעבודה. קשה להתעורר בבוקר ולהעיר את הילדים ולהתארגן יחד ליום חדש. המרוץ מתחיל בהילוך נמוך, בתחושה של צורך בתקופת הסתגלות לאחר חופשה משפחתית מדהימה, או צורך בחופש לבד ובשקט לאחר השיחרור מסיר הלחץ שכה מאפיין את החודש הזה – הקניות והבישולים, ההכנות לקראת הארוחים והארוחות בביתינו או בבית חברים או בני משפחה.

כולם חוזרים אחרי החגים לאחר חוויה משפחתית בלתי נשכחת בטיולים המשפחתיים, ובמיוחד הנסיעה בכבישים העמוסים כשהילדים יושבים במכונית מאחור ולא תמיד מביעים שביעות רצון, והתגובות בהתאם כל אחד בהתאם לגילו.
'אחרי החגים' מציין שהחופש הסתיים ואין תרוצים. החלטות בסימן התחדשות או החלטות שדחינו לביצוע אחרי החגים צריכות להתקבל. ויש גם ביננו שאומרים 'אחרי החגים' ובעצם מתכוונים לומר – לא.

נמתין לבוא הגשם שהבטיחו החזאים, שישטוף את הכבישים והשבילים, יבריק את עלי העצים, הפרחים ואת הדשאים וריח טוב יתפשט באויר – ריח של אחרי החגים.


שיתוף ב facebook
שתף
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב print
הדפס
שיתוף ב email
אימיל

תגובות