משכנתא – מילון מושגים

מיחזור משכנתא, מחשבון משכנתא, יועץ משכנתאות, משכנתא ראשונה הון עצמי: כל כך הרבה כלים ומושגים מתיימרים לסייע לנו בדרך לקבלת ההחלטה החשובה הזאת, אבל מה זה בכלל אומר? קבלו את כל התשובות

היכרות עם המושגים המסתתרים מאחורי הלוואת משכנתא יכולה לחסוך לכם עשרות אלפי שקלים. כל מה שאתם צריכים לעשות הוא פשוט להשקיע זמן באיסוף המידע הרלוונטי, ובמידת הצורך לתאם פגישת היכרות וייעוץ עם אנשי מקצוע. פגישה מן הסוג הזה אף פעם לא תחייב אתכם למשכנתא מסוימת, אלא להיפך: היא תעניק לכם את הכלים המתאימים לבחירת מסלול אופטימאלי של הלוואות משכנתא ובסופו של דבר תהפוך אתכם ללווים חכמים ויעילים יותר.

בין היועץ למיחזור – כל הדרך למשכנתא חסכונית

ברמה העקרונית, יש כמה מושגים בסיסיים שככל הנראה ילוו אתכם מהשלב הראשון של נטילת משכנתא. המושג "יועץ משכנתאות" לדוגמא מתייחס לאדם שתפקידו לספר לכם על הבדלים בין מסלולי משכנתאות. היועץ יכול להיות מועסק על ידי הבנק או גוף חוץ בנקאי, והוא תמיד יהיה מוטה לטובת מי שמשלם לו את המשכורת. קחו את זה בחשבון והתייחסו בביקורתיות להמלצות שלו, אך אל תוותרו על פגישה כללית לבדיקת הדופק.

המושג "משכנתא ראשונית" רלוונטי עבור רובכם כי משמעותו היא שתצטרכו לקבל אישור עקרוני מהבנק. את האישור הזה תוכלו להציג בפני בנקים שונים על מנת להתחיל את התהליך ולהגיע לשלב של הצעות קונקרטיות יותר. חוץ מזה, בטח כבר שמעתם על המושג "הון עצמי" ואולי הבנתם שמדובר בסכום שאתו אתם אמורים להגיע לבנק כדי לקבל משכנתא. לפי הוראות בנק ישראל, מותר לכם לקחת משכנתא בסכום של עד 75% מערך הנכס, כאשר את היתר תצטרכו להשלים מתוך ההון העצמי.

המושג "מיחזור משכנתא" פחות רלוונטי למי שעושה את צעדיו הראשונים בתחום. כפי שאפשר להבין מהשם, הוא מתייחס למצב שבו אתם מחזירים משכנתא קיימת ולוקחים משכנתא חדשה. את זה עושים בגלל שינויים בהרכב התא המשפחתי, תוספת שכר או לחילופין הוצאות לא צפויות וכל סיבה אחרת שתגרום לכם לרצות לשנות את ההלוואה.

איך מחשבון יכול לעזור לכם?

בדרך כלל תגלו שדווקא הכלים הכי פשוטים הם גם הכי יעילים. הדוגמא האולטימטיבית לכך היא מחשבון משכנתא, שיאפשר לכם להעריך את סכום המשכנתא או ההחזר החודשי הצפוי. התחשיב הוא אמנם בגדר הערכה בלבד, אך הוא ממחיש את משמעות המשכנתא בטווח הקצר והארוך.

יש גם שירותים שונים שיכולים לעזור. אפשר להתחיל עם השוואת משכנתאות באמצעות אתרי האינטרנט, עם השארת פרטים אצל יועצי משכנתאות פרטיים ועם הגשת מועמדויות להטבות מטעם המדינה. מצד שני, לא כל השירותים רלוונטיים עבורכם אז חבל לבזבז את הזמן על מה שלא מתאים להרכב המשכנתא הרצוי או למאפייני התא המשפחתי.

שיתוף ב facebook
שתף
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב print
הדפס
שיתוף ב email
אימיל

תגובות