נפלתם בגן שעשועים ציבורי? כדאי לכם לקרוא מה הזכויות שלכם>> שתפו

 
מי ישלם פיצויים לאם שנפלה בגן שעשועים ציבורי?

אם הגיעה עם בנה הקטן לגן שעשועים ציבורי בעיר נתניה. תוך כדי הליכתה בגן השעשועים, נתקלה האם בקטע אספלט שנשבר והתרומם מעל פני השטח. האם נפלה על פניה ונחבלה. האם הגישה תביעה לבית המשפט השלום בנתניה, כנגד עיריית נתניה ונגד קבלן אחזקת הגנים הציבוריים, לפיצוי בגין נזקי הגוף שנגרמו לה כתוצאה מהנפילה,. פסק הדין ניתן מפי כב' השופטת הבכירה גלית ציגלר.

העירייה טענה שיש להטיל על הקבלן את מלוא האחריות לפיצוי התובעת שכן בחוזה שנחתם עם הקבלן נקבע, כי לקבלן חובה להציב אדם מטעמו לאיתור ותיקון כל ליקוי שימצא בשטח הגן. מנגד טען הקבלן, כי בכל הקשור לשטחי המדרך העשויים מאספלט החובה לתיקון הליקויים אינה מוטלת עליו, משום שעל פי החוזה חובתו היא בניקוי משטחי האספלט בלבד.

בית המשפט הדגיש, כי נוכח לשון החוזה שנחתם בין הקבלן והעירייה המפרט את אחריות הקבלן לשלמות כל שטחי המדרך ולתחזוקתם המלאה, הרי שעל הקבלן הייתה מוטלת האחריות לתיקון הליקוי שהוביל לנפילתה של התובעת ובכך האחריות לאירוע מוטלת עליו.
הוסיף בית המשפט ופסק שגם לעירייה אחריות לאירוע ואין היא יכולה להעביר את מלוא חובותיה לקבלן. לעירייה, שהזמינה את העבודות, חובת פיקוח על ביצוע העבודות. לכן, גם על העירייה הייתה אחריות לפקח ולדאוג לכך שלא ימצאו בשטחי הגן מפגעים כלשהם, ואם נמצאים מפגעים כאלה שהקבלן לא טיפל בהם, היה על העירייה לוודא שיתוקנו, לעקוב ולפקח שהתיקון בוצע.

בית המשפט קבע, כי הפיצוי לתובעת, בסך 63,964 ש"ח, יחולק בין הצדדים כך שהקבלן ישלם 65% מגובה הפיצוי, ואילו העירייה תשלם 35% ממנו.

עו"ד אביהוא אהרון מסביר, כי סעיף 249 לפקודת העיריות [נוסח חדש], קובע מהן סמכויותיה של עירייה. סעיף קטן 29 קובע סמכות כללית ולפיה על העירייה "לעשות בדרך כלל כל מעשה הדרוש לשם שמירה על תחום העירייה, בריאות הציבור והביטחון בו". עו"ד אביהוא אהרון מדגיש, כי מקום שהעירייה הפרה את חובותיה, לא תיקנה מפגע ועקב כך נגרמו לאדם נזקי גוף, תהיה העירייה אחראית לפצות את האדם בגין נזקיו.

בתמונה: עו"ד אביהוא אהרון

* הכותב לא ייצג בתיק. הכותב הינו עורך דין בעל תואר שני במשפטים מאונ' ת"א, המתמחה בתחומי הדין האזרחי-מסחרי, דיני חברות, דיני מיזוגים ורכישות, דיני חוזים, דיני נזיקין, דיני ביטוח, ודיני עבודה. בעלים ומנהל של משרד עוה"ד אביהוא אהרון במרכז אהרוני בכפר סבא.

** המידע המוצג במאמר זה הינו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים במאמר זה. לשירותכם, עו"ד אביהוא אהרון aharonalaw@gmail.com 054-2225588שיתוף ב facebook
שתף
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב print
הדפס
שיתוף ב email
אימיל

תגובות