כמה עובדות בסיסיות על תופעת הנחירות

 
נחירות הן מצב נפוץ שיכול לקרות לכל אחד, למרות שהנחירות מופיעות בתדירות גבוהה יותר אצל גברים ואנשים עם משקל עודף ויש להן גם נטייה להחמיר עם השנים ועם הגיל.

נחירות מזדמנות פה ושם, לא נחשבות בדרך כלל לרציניות ולמדאיגות, והן מהוות בעיקר מטרד למי שישן לצדם של הנוחרים. אבל, אם אתם נוהגים לנחור בקביעות, אתם לא רק משבשים את דפוסי השינה של אלה שקרובים אליכם, אלא פוגעים גם באיכות השינה של עצמכם.

סיוע רפואי או טיפול בנחירות, נדרש לעיתים קרובות אצל אנשים שנוהגים לנחור באופן קבוע כדי להשיג שנת לילה רגועה ובריאות טובה.
מה גורם לנחירות?

הנחירות מתרחשות כאשר זרימת האוויר דרך הפה והאף נחסמת פיזית. מצב זה יכול להיגרם על ידי מספר גורמים, וביניהם:
חסימה של דרכי הנשימה דרך האף: יש אנשים שנוחרים רק בעונות שגורמות לאלרגיה או כאשר יש להם דלקת בסינוסים. חסימה יכולה להיווצר גם כתוצאה מפוליפים באף או מעיוותים באף, כמו סטייה במחיצת האף (שינוי מבני בקיר שמפריד בין שני הנחיריים).

טונוס שרירים חלש בגרון ובלשון: מצב זה גורם לשרירים רפויים בגרון ובלשון, מה שיאפשר להם לקרוס במהלך השינה וליפול חזרה לתוך דרכי הנשימה. זה יכול לנבוע משינה עמוקה, מצריכת אלכוהול או משימוש בכמה מכדורי השינה. ההזדקנות עלולה לגרום להרפיה נוספת של שרירים אלו.

רקמת גרון עבה: עודף משקל יכול לגרום לרקמת גרון עבה ומגושמת. גם ילדים עם שקדים ופוליפים גדולים נוחרים לעיתים קרובות.
ענבל או חיך ארוכים במיוחטיפול בד: מצב זה, שבו הרקמה משתלשלת בחלקו האחורי של הפה, יכול לצמצם את עובי הפתיחה של הדרך שמובילה מהאף לגרון. כאשר מבנים אלה רוטטים וקופצים אחד כנגד השני, דרכי הנשימה נחסמות וגורמות לנחירות.

סיכונים בריאותיים שקשורים לנחירות

אנשים שנוחרים באופן קבוע עלולים להימצא בסיכון לבעיות בריאות רציניות, כולל דום נשימה חסימתי בשינה, מצב שיוצר כמה בעיות ובכללן:

הפרעות נשימה בזמן השינה, שנמשכות בין מספר שניות למספר דקות ונגרמות על ידי חסימה חלקית או מלאה של דרכי הנשימה.
התעוררות תכופה מהשינה, למרות שאולי אתם לא מודעים לכך.

שינה קלה. כשמתעוררים כל כך הרבה פעמים במהלך הלילה, זה משבש את דפוס השינה הרגיל וגורם לכך שאתם מבלים זמן ממושך יותר בשינה קלה מאשר בשינה עמוקה וטובה יותר.

עומס על הלב. אדם שסובל במשך זמן רב מדום נשימה חסימתי בשינה, נוטה להיות גם בעל לחץ דם גבוה, מה שעלול לגרום להגדלה של הלב ולסיכון גבוה יותר להתקפי לב ולשבץ.

שינה דלה במשך הלילה. מצב שמוביל לנמנום במהלך היום ויכול להפריע לאיכות החיים שלכם ולהגדיל גם את הסיכון לתאונות דרכים בגלל עייפות וחוסר ערנות. להרחבה בנושא הסיכונים שבנחירות

עוד על דום נשימה חסימתי בשינה

עבור רובנו, הנחירות הן לא יותר ממטרד למי שמנסה לישון בקרבתנו. אבל להמוני גברים נוחרים, הסיבה לנחירות – שאינה נראית לעין למרות שהיא לא כל כך שקטה – היא דום נשימה חסימתי בשינה. כלומר, הפסקת הנשימה בזמן השינה.

כאשר דרכי הנשימה חסומות, המשמעות היא שהריאות לא מקבלות מספיק חמצן. אם רמת החמצן בדם צונחת כשדרכי הנשימה חסומות, נשלחת הודעה למוח להעיר אתכם, כדי שתוכלו לשוב ולנשום.

השינה היא כמו ארץ זרה לאדם הישן. אתם לא יכולים לראות את עצמכם ישנים או לשמוע את עצמכם נוחרים. האדם הטיפוסי עם דום נשימה חסימתי בשינה יתעורר עשרות או אולי אפילו מאות פעמים בכול לילה, מבלי שידע זאת כלל וכלל.
לקריאה בנושא התקנים חדשים לעצירת הנחירות לחצו כאן

שיתוף ב facebook
שתף
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב print
הדפס
שיתוף ב email
אימיל

תגובות