סיפורו המופלא של בן ציון דגן מכפר סבא

 
רבים מתושבי כפר סבא מכירים את בן ציון דגן, בעל חנות נעליים ברח' רוטשילד בכפר סבא, אך מעטים יודעים את סיפור חייו הבלתי ייאמן בתקופת מלחמת העולם השנייה ולאחריה.

בן ציון נולד ב-1927 בעיירה בלחווא בבילורוס. בימי המלחמה הקימו הגרמנים גטו בעיירה ובו התרכזו כ- 2500 מיהודי העיירה והעיירות הסמוכות. שנים רבות אצר בן ציון את סיפור מרד בלחווא ואת קורותיו עד עלייתו לארץ ב-1959, כשהוא כבר בעל משפחה ואב לשלושה ילדים.

סיפור חייו המרתק של בן ציון נמצא באתר שטעטל, המנוהל על ידי המוזיאון לתולדות יהודי פולין.

www.sztetl.org.pl/…/article/lachwa/27.bibliographies/
בתמונה: בן ציון דגן מעיין בתרגום לעברית של המחברת

בן ציון דגן נושא עימו עד היום את חווויה המרד בגטו לחווא ואת קורותיו לאחר מכן עד עלותו ארצה ב1959 כשהוא כבר בעל משפחה עם שלושה ילדים.
שנים רבות גר אצר בתוכו בן ציון דגן את סיפורו הלא יאומן עד עלייתו ארצה. סיפור של אדם אשר ראה את המוות מול עיניו פעמים רבות ושרד.

חווית המרד ותוצאותיו הקשות מלוות אותו בסיוטי לילה עד היום, למעלה משבעים שנה לאחר התרחשותם.

לפני שנים מספר לאחר שנים של שתיקה בפרץ של כתיבה רצופה העלה בן ציון דגן את זיכרונותיו על הכתב כאשר הוא ממלא מחברת בכתב יד רהוט ברוסית וכן מוסיף ציורים שלו למחברת.

המחברת תורגמה לעברית וכן הודפסה ברוסית.

בהקדמה לגרסא העברית כתב בין היתר ליאוניד סמילוביצקי ד"ר להיסטוריה באוניברסיטת תל-אביב: "הספר על הטרגדיה בלחווא, מהווה עדות על רצח עם בבילורוס, וסיפור אמיתי של עד ראייה שחווה את הכול על בשרו. זהו ביטוי של בן אדם חושב, בחיפושו אחר תשובות וסיבות ל'רצח עם' ולהתנהגות לא אנושית, ובו בזמן זו גם קריאה לאלה החיים לעשות הכול, כדי למנוע שואה בעתיד, לא רק ליהודים אלא לכול שוחרי השלום בעולם."


שיתוף ב facebook
שתף
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב print
הדפס
שיתוף ב email
אימיל

תגובות