חישוקים לרכב – לא על האסתטיקה לבדה

חישוקים לרכב או בשמם העממי יותר ג'אנטים הם חלק אשר בלעדיו יראה הצמיג שחור, אפל ומשעמם. החישוק מוסיף לצמיג זוהר ומראה בוהק ואסתטי. הוא נראה כחלק בלתי נפרד מן הצמיג ורק לאחר שהחישוק נפגם ומסירים אותו מן הצמיג ניתן לראות שזהו חלק בפני עצמו. עם זאת, אמנם החישוק מוסיף יופי ועניין לצמיג אך לא זו מטרתו הבלעדית. זו אפילו אינה המטרה העיקרית שבהתקנתו.

 

תפקידו של החישוק לרכב

לחישוק ישנו תפקיד חשוב בשמירה על יציבות הרכב ובאופן עקיף על תפקוד הרכב כולו, בטיחות נסיעה גבוהה יותר ופחות צורך בתחזוק הרכב. החישוקים מהווים בסיס לגלגלים ומסייעים לתנועתם על הכביש בצורה חלקה וטובה. ניתן לדמות את החישוקים לנעליים. הנעליים נותנות תמיכה לכף הרגל וחשוב שיתאימו לכף הרגל באופן מושלם. נעילת נעל נוחה שומרת על כף הרגל ומונעת ממנה להשחק או להפגע. עם זאת, נעל טובה אינה מסייעת לכף הרגל בלבד אלא לגוף כולו. היא  שומרת על יציבה והליכה נכונות ובריאות וכך מסייעת למניעת בעיות באזור הגב ועמוד השדרה, ועוזרת לשמירה למעשה על בריאותנו באופן כללי. כך הדבר גם לגבי החישוקים. הם אמנם באים במגע ישיר עם הגלגלים אך התאמתם מאפשרת אחיזה טובה יותר בכביש, על ידי כך ליציבות כלי הרכב, יותר יכולת תמרון למשל בפניות וסיבובים, בטיחות רבה יותר וגם לפחות שחיקה של מערכת הבלמים, חיסכון בדלק וחיים ארוכים יותר לרכב. לכן, כדאי לבחור חישוק מתוך מגוון חישוקים לרכב שישנם המתאים לגלגלי הרכב שלכם באופן מושלם, עשוי מחומרים טובים ובאופן איכותי. גם אם מחירו של חישוק כזה יהיה יקר יותר במידת מה, הוצאה זו תחזיר את עצמה ותהיה משתלמת בהחלט לטווח הארוך.

החומר ממנו עשוי החישוק- מדד חשוב לבחירתו

חישוקים לרכב מתחלקים לשני סוגים עיקריים מבחינת החומר ממנו הם עשויים. ישנם חישוקים העשויים פלדה או מתכת כבדה כלשהי. סוג חישוק זה אמנם חסין יותר מפני פגיעות בשל חוזק המתכת ממנו הוא עשוי אך מנגד כובד החישוק מהווה חיסרון משמעותי. כובד זה מכביד על הצמיג, מעלה באופן כללי את משקל הרכב במידה ניכרת ועל ידי כך מקטין את טווח התנועה שלו, מאט אותו ובאופן כללי פוגע בביצועיו. הדבר מביא לנסיעה פחות בטיחותית. הסוג השני של החישוקים שהוא גם הנפוץ והמבוקש יותר הוא חישוק העשוי מסגסוגת של מספר מתכות קלות ומכונה חישוק מגנזיום. חישוק זה הוא בעל משקל קל ולכן אינו מכביד על הצמיג, אינו מעלה כמעט את משקל הרכב כך שהוא מאפשר גמישות ויכולת תמרון טובה יותר. כיוון שתקינות הצמיגים חשובה ביותר לשמירת האיזון בין גלגלי הרכב ולחץ תקין בגלגלים, יש לבחור צמיג איכותי. מומלץ לבחור חישוק המאפשר התקנת מערכת בקרת לחץ ניפוח צמיגים (TPMS). דבר אחד יש לקחת בחשבון והוא כי משקלם הקל של החישוקים ממגנזיום גורם לכך שיהיו פגיעים יותר ופגיעתם לרוב אינה ניתנת לתיקון. זהו למעשה יתרון יותר מאשר חיסרון- אם לנהג תהיה מודעות לכך, הדבר יתן לו מוטיבציה נוספת לנהוג בזהירות ולא להתפרע על הכביש.

חישוקים גם לאסתטיקה ויופי

כיוון שבכל מוצר בימינו חשובים גם האסתטיקה והמראה החיצוני, גם בחישוקי הרכב נלקח בחשבון נושא העיצוב והשימוש בחישוק גם כאביזר דקורטיבי המשווה לרכב מראה אסתטי יותר או סגנון מסויים. ישנם חישוקים בעלי מראה ספורטיבי, מראה יוקרתי או מראה קלאסי ופשוט. חישוקים איכותיים מתאימים למגוון רחב של כלי רכב וניתן למצוא אותם עם עיצובים הנבדלים מעט זה מזה. כמובן שזה אינו השיקול המרכזי בבחירת החישוק אך חברה בעל.ת מוניטין רב בתחום מייצרת חישוקים אשר איכותיים במידה שווה עם הבדלים כאלה ואחרים בעיצוב כדי שיתאים לטעמו של הנהג ולמראה הרכב שהוא רוצה להציג.

רכב הוא כלי אשר כולל בתוכו מערכות, אלמנטים ואביזרים רבים. גם אם נראה במבט ראשון כי ישנם אביזרים רבים הקודמים בחשיבותם לחישוק הרכב, הדבר אינו כך. אמנם החישוק נמצא אי שם בתחתית הרכב, אך דווקא בשל כך, בהיותו המתווך בין הרכב לכביש יש לו חשיבות רבה ויש להשקיע בבחירתו.

 

שיתוף ב facebook
שתף
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב print
הדפס
שיתוף ב email
אימיל

תגובות