לאן אתה רץ? ריצה בחוץ מול חדר הכושר

ריצה בחוץ או בחדר כושר היא פעילות גופנית שעוזרת לשרוף קלוריות, לחטב את הגוף ולחזק את השרירים. מצד שני, לכל אפשרות יש יתרונות וחסרונות אחרים ועומס יתר על מפרק הברך עלול לגרום נזקים בלתי הפיכים. כך תבחרו את המסלול שמתאים לכם


 ריצה היא בין פעילויות הספורט הנפוצות והמומלצות בעולם. הערך המוסף שלה נובע מאפקטיביות גבוהה בטווח רחב של גילאים ובדרגות אינטנסיביות משתנות, כמו גם מתועלת אמיתית לגוף ולשרירים. הריצה עוזרת לשרוף קלוריות והיא מחטבת את הגוף תוך כדי חיזוק השרירים. עלייה הדרגתית בקצב הריצה מומלצת לגברים ונשים, צעירים ומבוגרים וגם למי שסובל מכאבי גב כרוניים.

עם זאת, חשוב לבחור היטב את מסלול הריצה. הדילמה העיקרית היא בין ריצה בחוץ לבין חדר כושר ומסתבר שלא קל להכריע בסוגיה. חובבי ריצה מתווכחים כבר שנים רבות בשאלה מה עדיף, אבל כמו תמיד – מסתבר שלכל אופציה יש יתרונות וחסרונות משלה.

התנגדות אוויר, שינוי זוויות וסגנון מועדף: איך בוחרים מסלול ריצה?

יש מספר הבדלים בולטים בין ריצה על גבי מסילה לבין ריצה בשטח פתוח. ראשית, בריצה על מסילה נעה אין התנגדות של אוויר. המשמעות היא ריצה קלה יותר, אך החיסרון הוא עומס עבודה נמוך על הגוף. ריצה בחדר סגור גם לא מאפשרת פיזור יעיל של החום, לעומת משבי הרוח בחוץ שתורמים לנידוף הזיעה ולצינון טבעי.

שנית, קיימים הבדלים בין משטחי הריצה עצמם: לא כל מסלול ריצה בפארק השכונתי מציע את אותם תנאים ומאפיינים. לעומת זאת, בריצה בחדר כושר אתם יכולים לדעת מראש בדיוק מה תקבלו. ריצה בחדר כושר תקל עליכם לעקוב אחר התקדמות בסרגל המאמצים ולקבוע יעדים לטווח הקצר והארוך. מנגד, ריצה בחוץ תחייב אתכם לבצע התאמות ושינויים כי היא מתאפיינת במעבר חד בין סוגי משטחים.

שינוי משטח הריצה בחוץ מכריח את מערכת העצבים והשרירים להגיב באופן מיידי. היתרון הוא שכך ניתן לאמן את מערך החיישנים למסור מידע בזמן אמת, אך אפשר להשיג אפקט דומה בריצה בחדר כושר על משטחים לא יציבים כמו "פטרייה", "באלאנס" ואחרים.


כך תמנעו עומס על המפרקים

לא משנה איפה תבחרו לרוץ, תמיד תצטרכו להציב את הבריאות בראש סדר העדיפויות. ריצה על משטחים קשים במיוחד עלולה לגרום לעומס מוגזם על המפרקים ומומלץ תמיד לשלב משטחים רכים כמו דשא, חול, דרכי עפר, כורכר, מסלולים סינתטיים ואפילו אספלט.
במקביל, יש לשמור על קצב ריצה נוח שמאופיין בביצוע של 80-90 צעדים בדקה. קצב כזה אמור להקל מהעומס שנוצר על המפרקים בעת הריצה. עומס שכזה בדרך כלל יגרום לכאבים בברכיים. טיפול בכאבי ברכיים שחוזרים על עצמם הוא חשוב מאוד, כדי לא לגרום לנזק לטווח ארוך ולכך שלא תוכלו לרוץ בקצב שהייתם רוצים או לא לרוץ בכלל. ולכן, הישארו ערניים לכאבי ברכיים שמופיעים אחרי הריצה, השקיעו בחימום ואל תשכחו מתיחות של כמה דקות לפחות.


שיתוף ב facebook
שתף
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב print
הדפס
שיתוף ב email
אימיל

תגובות