רמת השרון: אלפי יחידות דיור חדשות במקום מחנות צה"ל

פינוי המחנות יאפשר לשווק אלפי יחידות דיור כבר ב-2014. מדובר בשטחים שעליהם ממוקמים מפעלי תע"ש באזור רמת השרון לטובת בנייה למגורים
מוקדם מהצפוי: שיווק של אלפי יחידות דיור במקום מחנות צהל שיפונו מהמרכז לנגב הוקדמו באופן משמעותי לוחות הזמנים לפינוי מחנות צה"ל ומפעלי תע"ש מתל אביב, צריפין, רמת השרון וחיפה.

מנהל רשות מקרקעי ישראל בנצי ליברמן, חתם עם משרד הביטחון ועם הממונה על התקציבים באוצר, על הסכם לפינוי מוקדם מהצפוי של מחנות צה"ל ממרכז הארץ. פינוי המחנות יאפשר לשווק אלפי יחידות דיור כבר ב-2014. מה שאיפשר את החתימה על ההסכם לפינוי המוקדם מהמתוכנן, היא העובדה שליברמן החליט להעביר לצה"ל את תכנון השכונות שיבנו, בשטח המחנות שיפונו. זאת בניגוד למה שהיה מקובל עד כה, שהתכנון של מחנות צה"ל המתפנים מתבצע באחריות רמ"י. שיטה זו לקתה בלוח זמנים ממושך ומסורבל, בשל הצורך לקבל את הסכמת צה"ל לכל כניסה של גורמי התכנון מטעם רמ"י לשטח המחנות. מהרגע שליברמן החליט להעביר לאחריות צה"ל את תכנון השכונות, התקצר לוח הזמנים באופן משמעותי וכבר ב- 2014 תשווק רשות מקרקעי ישראל את רובן של קרקעות המחנות שיתפנו. תכנון השכונות יתבצע על ידי גורמים אזרחיים בפיקוח רשות מקרקעי ישראל ובניהול של צה"ל.

על פי ההסכם שזכה לשם שוה"ם – שיווק ופינוי מחנות צה"ל, יפונו המחנות הבאים: מחנה 'קרן הקריה' בת"א- כ-36 דונמים שיפונו בצפון מזרח הקריה. פינוי 9 הדונמים הראשונים יחל כבר בתחילת 2014, וישמש בחלקו להקמת תחנת הרכבת הקלה. 2 דונמים נוספים יפונו במהלך 2015, ויתרת השטח- 25 דונמים יפונו עד סוף שנת 2016. פינוי חלק ממחנה צריפין- 421 דונמים יפונו ממתחמים 4 ו-5 במחנה צריפין, עד סוף שנת 2015. על-פי ההסכם, במקביל להליכי הפינוי תוכל רשות מקרקעי ישראל להתחיל לשווק ולפתח את הקרקע במהלך 2014-15. פינוי מחנה פלנורד בחיפה – 30 דונמים יפונו במרכז הכרמל עד סוף שנת 2015, ובמקומן תוקם שכונת מגורים חדשה. שיווק הקרקעות יחל כבר בשנה הקרובה. על-פי החלטת ממשלה 4088 מינואר 2012, ועפ"י ההסכם שהושג ובכפוף למשימות שהוטלו על משרד הביטחון, צפוי משרד האוצר להעביר למשרד הביטחון כ-875 מיליון ₪. מתוכם, סך של 195 מיליון ₪, ישמש את מערכת הביטחון כמקדמה לטובת פינוי מחנות צה"ל מאזורי הביקוש.

בצריפין מדובר בפינוי בתחום העיר ראשון לציון מקודמים שני מתחמי מגורים הכוללים 7000 יח"ד בסה"כ. המתחם הראשון הוא מתחם 4 הכולל 3,500 יח"ד בתוכו מתוכנן לעבור נתיב של הרכבת הקלה, וכן גם תעסוקה ומסחר ברמה שכונתית. התכנית עברה דיון בועדה מקומית ובהליכי קליטה בועדה מחוזית צפי לאישור התכנית (שלב א') סוף 2014

תכנית קרן הקריה במתחם כנרית- מקודמת בשיתוף פעולה עם עיריית ת"א לבניית שני בניינים רבי קומות לבניית 287 יח"ד על גבי קומות מסחר ומשרדים . התכנית צפויה להיכנס לתוקף בסוף 2014.

בחיפה מדובר בתכנית שקיבלה תוקף לבניית 150 יח"ד.

מנהל רשות מקרקעי ישראל בנצי ליברמן אומר כי "הסכמי הגג ופינוי מחנות צהל ממרכז הארץ יחד עם צעדי האוצר ומשרד השיכון, יכניעו את משבר הנדל"ן ויעמידו בפני אזרחי ישראל אופציה הגונה וראויה לרכישת דירה במרכז הארץ במחירים שפויים"

בסיכום כללי מדובר בפינוי של 458 דונם במרכז הארץ בתוך שלוש שנים שעליהם יבנו אלפי יחידות דיור. פורום שיורכב ממנכ"ל רמ"י בנצי ליברמן, סגן הממונה על התקציבים באוצר, סמנכ"ל וראש אמו"ן במשרד הביטחון, יעקבו אחר יישומו של ההסכם.

בנוסף, במסגרת הסכם שיאפשר את הפרטתה ומכירתה של התעשייה הצבאית, חתמו בנצי ליברמן ומנכ"ל משרד הביטחון אלוף (במיל.) דן הראל, על הסכם לפינוי השטחים שעליהם ממוקמים מפעלי תע"ש באזור רמת השרון לטובת בנייה למגורים. משרד הביטחון יוביל את עבודת התאום, בשיתוף כל משרדי הממשלה הרלבנטיים, לפינוי מפעלי החברה ממרכז הארץ, הכוללת תכנון אזרחי של הקרקעות העתידות להתפנות. 

שיתוף ב facebook
שתף
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב print
הדפס
שיתוף ב email
אימיל

תגובות