חמישה אומנים מציגים תערוכת נופים ייחודית בכפר סבא

בחירת האמנים נעשתה מתוך שני תחומים של האמנות הפלסטית: צילום וציור, עם דגש על צילום. בשני התחומים, נבחרו עבודות המשתלבות ומשלימות אחת את השנייה והעונות על הקונספט של זווית ראיה מתוחכמת ומתחכמת של נוף, עם ערך מוסף ועם הקפדה על קומפוזיציה ובחירת צבעים בעלת אמירה

נופים, במושג הקלאסי של המילה, הם: שדות ירוקים, אגמים, הרים, טבע, שמיים ומים. העיסוק בנוף מספק אתגר ליוצרים מתוך תחומי הציור והצילום, ולצופה מראה נעים ומרענן, המעורר תחושה נעימה של סיפוק, מתוך מאוויים חבויים או נגלים של מגמת חזרה אל הטבע, ובמיוחד אל מול איי הבטון המציפים את סביבתנו בימינו אנו.

מזווית ראייה שונה ובראש אחר, מביאים לנו חמשת האמנים בתערוכה "כמו נופים" עבודות הפותחות לנו צוהר אל נופים מסוג אחר.
בחירת האמנים נעשתה מתוך שני תחומים של האמנות הפלסטית: צילום וציור, עם דגש על צילום. בשני התחומים, נבחרו עבודות המשתלבות ומשלימות אחת את השנייה והעונות על הקונספט של זווית ראיה מתוחכמת ומתחכמת של נוף, עם ערך מוסף ועם הקפדה על קומפוזיציה ובחירת צבעים בעלת אמירה.

יהודית בריקמן Yehudit Brickman-ציירת ואמנית דיגיטאלית – חברה באיגוד האמנים הפלסטיים בישראל, וחברה בקבוצת Art" מבט" . אמנית רב תחומית. לפני כ-10 שנים התחילה לעבוד במחשב, וכיום עוסקת בעיקר ביצירה במחשב ובצילום.
בתערוכה זו, עוסקת יהודית בצילום המציאות אך מכניסה לה רבדים ופרשנויות נוספות העובדות על כל החושים. מנסה להעצים את חווית הצופה ביצירת תחושת פחד תהומי וראשוני כתגובה של אדם העומד מול איתני הטבע בשיא עוצמתם, כמו גלי הענק הדוהרים אל עבר החוף ומתנפצים בחשיכה. בצילומיה נוכחות מאיימת, הנחבאת מתחת למראה סביבה המוכרת לצופה.
אלו נופי חושך אפלים, המביעים עוצמה רבה. אם תשתמש בטכניקת הדמיון המודרך תשמע את רעם התנפצות הגלים אל החוף – מהדהד באזניך. הפיתוח גדול הממדים של העבודות הוא שיקול נכון המגביר את תחושת העוצמה.

יוניס פיגרדו EUNICE FIGUEIREDO– אדריכלית וציירת ברזילאית במוצאה ותושבת ירושלים היום. מנהלת משרד פרטי לאדריכלות בשיתוף עם פטר בוגוד.הפרופיל של המשרד הוא רב-גוני: עבודות שימור ושחזור של חדש וישן , פנים וחוץ, הכולל גם תכנון ערים ותכנון סביבתי. מושפעת מאד מהשמש, הצבעוניות וקצב החיים של ארץ מוצאה – ברזיל. התוצאה- ציורים צבעוניים, מרתקים עם זווית ראיה ייחודית של נופים. מאמינה בסינטזה שמנסה ליצור מדו השיח שמנהלת עם הנופים אותם היא מצירת, לדבריה יש להקשיב לקולות של המקום, לקבל אותם ולאפשר להם לחדור לעצמותיך.
בתערוכה שדות ירוקים הניבטים שלא כרגיל דווקא מחלון ו/או פתחי סורגים של בית, דרך מי הממטרות, או ממבט מעוף הציפור. הנוף לעולם לא נוף קלאסי ישיר, אלא מצויר מזווית או נקודת ראיה אחרת. נופים רעננים שובי נפש, שדווקא ציירת צבע כמו יוניס מצליחה לבטא בדרכה המיוחדת ובקשת הצבעים העשירה שלה.

יוסי רז Jozsef Raz – צלם אמן דיגיטאלי, בוגר לימודי עיצוב גרפי חזותי ותולדות האמנות באוניברסיטת ת"א. מחפש אחר היופי שבכיעור והכיעור שביופי. עבר מהמגע הישיר עם חומרים לעולם הדיגיטאלי בו הוא מלקט את החומרים ליצירות באמצעות המצלמה והסורק.
בין עבודותיו נוף קלאסי כביכול של חוף ים דומם, רגוע, מואר וקייצי, שמה שמייחד אותו הוא בלוני יום הולדת אשר סיימו את תפקידם והנמצאים במצב של התפרקות, במן סצנה סוריאליסטית משונה; והצפים אל בינות אדוות הגלים. הכתמים האדומים משתלטים על הנוף השלו ויוצרים מתח ועניין. האווירה השקטה והאידיאלית המופרת בעטיים של הבלונים, עוברת דרך עדשת המצלמה ומורגשת בעליל.
בסדרה אחרת מפזזים להם מי הממטרות כמו בשיר "הורה ממטרה" שכתב יחיאל מוהר: "סובי סובי ממטרה, לפזר פניני אורה, סובי והתיזי מים…" אור השמש הנלכד אל בין הטיפות צובע בגוון זהוב את כל הסדרה ומפזר פניני אורה.

ליאורה אבני LIORA AVNI– למדה קולנוע ותקשורת במדרשה לאומנות בבית ברל. צילום סטילס למדה אצל שמחה שירמן. הציגה צילומיה בתערוכה קבוצתית בגלריה העירונית בכפ״ס ובשתי תערוכות יחיד בהוד השרון ובאודיטוריום בית ספיר בכפר סבא. כתבה וביימה סרטים שהוצגו וזכו בפסטיבלים והוקרנו בטלוויזיה. כותבת פרוזה ושירה.
ליאורה אבני, מגישה לנו ברגישות רבה צילומי נופים של שדות תותים. שדות ניילון אינסופיים התקועים באדמה החרושה והקשורים אל מוטות עץ, מלווים את הפרי הזעיר שנוכחותו כמעט נעלמת אל מול כמויות הענק של יריעות הניילון. אגלי הטל מטפטפים מיריעות ניילון המכסות שדות של תותים וביניהם תותי בוסר הנשקפים מתוך היריעות המעורפלות.

שולי בריסקין -Shuly briskin מרצה לקולנוע בתיכון "קרית דרור" ומנחת קבוצות אמנים בפרויקט החדשני שקרוי "חממת אופיר"הפועל ומייצר אמנות בעמק חפר וסביבתה. שולי, הינה אמנית רב- תחומית, שמתמחה ועוסקת שנים ארוכות באמנויות הבמה והמסך (במחול, קולנוע, שירה, כתיבה, בימוי, כוריאוגרפיה וצילום). צילומי נופים קלאסיים של חורשות כחולות מצולמות במן סצנות המשרות אוירה התלושה מן המציאות, שיחים ועצים המצולמים אף הם בצבע כחול בוהק נותנים נופך סוריאליסטי לסדרה. הצילומים פותחו על נייר צילום באיכות גבוהה, ומדגישים בברק שלהם את תחושת הניכור והיותם פרי יציר הדמיון. הגודל של התמונות מוסיף עוצמה ומאפשר להתרשם מכל הפרטים הקטנים שהאמנית התכוונה להדגיש. היותה אשת במה וכוריאוגרפית מאפשרים לה לביים סצנות וללכוד בעדשת המצלמה את הפריים האולטימטיבי.

אוצרת: אביה ממון

התערוכה תיפתח ביום חמישי, 27/3/2014 בשעה 20:30 בגלריה artמבט בחסות המבריא בהנחיית ישראל לנצ'נר

שיתוף ב facebook
שתף
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב print
הדפס
שיתוף ב email
אימיל

תגובות