מיטת חוליו של ואן גוך עומדת במרכז התערוכה "ממשיכה משיכה" בכפר סבא

בתערוכה זו מרחיבה הציירת הדסה גורוחובסקי מעבר לניתוח אופי יצירתו – הכולל משיכות מכחול וצבעוניות אופיינית לו, התייחסות לעולמו האישי. אלה באים לידי ביטוי באמצעות דימויים המצביעים על עברו כאדם חולה ובודד ובעיקר לשהייתו בבית החולים
מיטת חוליו של ואן גוך עומדת במרכז התערוכה "ממשיכה משיכה".

ואן גוך הפך לאייקון לא רק בזכות האמנות שלו. דמותו הטרגית והנסערת ועם זאת המעודנת והרגישה, שעברה תלאות ומשברים עד למותו הטרגי, זיכתה אותו בפרסום חסר תקדים ולמחוות ציוריות מצד אמנים רבים. בסדרות קודמות שלה, התייחסה האמנית לנושא הצל בעבודתו, לחדרו וליצירות נוספות שלו. בתערוכה זו מרחיבה הדסה מעבר לניתוח אופי יצירתו – הכולל משיכות מכחול וצבעוניות אופיינית לו, התייחסות לעולמו האישי. אלה באים לידי ביטוי באמצעות דימויים המצביעים על עברו כאדם חולה ובודד ובעיקר לשהייתו בבית החולים. בית החולים מיוצג כאן ע"י צילום מיטות ברזל פשוטות חסרות יחוד, להן מוסיפה האמנית פריט המצוטט מיצירות ואן גוך: כסא, שידה או מגבת, פריטים שנלקחו מציור חדרו המפורסם והם שתולים בין מיטות בית החולים ומצביעים על נוכחותו.

הציירים האחרים בהם בחרה להיות שותפים לתערוכתה, זוכים לפריט מצויר זהה, החוזר ומופיע על הבד: מברשת צבע – כלי העבודה האולטימטיבי של הצייר. אלא שכאן לא מוצג המכחול המקצועי הקלאסי, העשוי שיער סוס או שועל, אלא מברשת סיידים גדולה המצביעה על השינויים והתמורות שחלו באמנות לעבר נושאים ועצמים שגרתיים של חיי היום יום. מבחינה סגנונית נעשה ניסיון לשלב שתי דרכי הבעה שונות: ריאליזם פיגורטיבי עם מופשט אקספרסיבי לכדי יצירה הרמונית אחת.

ליחס מיוחד זוכים אצלה אמנים שייחודם במשיכות מכחול אקספרסיביות רוויות צבע והבעה. כמו: וילם דה קונינג, פרנץ קליין, פרנסיס בייקון, המאפשרים למי שגדלה על ברכי המופשט הלירי, התייחסות נועזת לצבע, בתנופות רחבות וקצביות של מכחול עבה ובקשת צבעים ססגונית. דרך ציוריה היא מנסה לפצח את שפתו הציורית של כל אחד מהאמנים הללו ומדגישה את יחודו. למעשה, זהו ניתוח יצירה בצורה ויזואלית, המשלים את הסבריה המילוליים כמרצה. במכחולה מושכת האמנית וממשיכה את טביעות האצבע של קודמיה ונותנת להם פרשנות משלה.
פתיחה חגיגית ביום ד' 30.4.14 בשעה 20:30 + שיח גלריה בשעה 21:00

הדסה גורוחובסקי, אמנית רב תחומית, מרצה לתולדות האמנות ומנחה סיורים בדגש אמנות, תחומים בהם היא עוסקת שנים רבות. אך טבעי שבתהליך יצירתה בתערוכה זו, מתכתבת הדסה עם אמנים שהותירו את חותמם בתולדות האמנות.

אוצרת: אביה ממון


שיתוף ב facebook
שתף
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב print
הדפס
שיתוף ב email
אימיל

תגובות