5.5 שנות מאסר לנהג הסעות ילדים שגרם למותם של שישה בתאונת דרכים

עמותת אור ירוק: "אדם שבוחר לעשות עבירת תנועה כמו אי מתן זכות קדימה או נהיגה במהירות מופרזת צריך להיענש בחומרה, על אחת כמה וכמה אם תוצאות העבירה הן הרות גורל"

בתאריך 14 למאי 2009 בצהריים, נהג אוטובוס זעיר פרטי שהסיע שישה תלמידים קטינים בעלי מוגבלויות מכפר קאסם לבתי ספר שונים בטירה. במהלך הנסיעה, כאשר הגיע הנהג לצומת הכבישים 5504 ו- 55, הוא פנה שמאלה מבלי לתת זכות קדימה למשאית עם נגרר שהגיעה מולו, וכתוצאה מכך פגעה המשאית באוטובוס הזעיר והתהפכה עליו. בתאונה זו, אשר הנהג הואשם בגרימתה, נהרגו שישה מנוסעי האוטובוס מתוכם ארבעה קטינים.

בגזר דינה, כותבת השופטת רות רז מבית משפט השלום לתעבורה בפתח תקוה, כי הפגיעה בערך העליון של השמירה על חיי אדם, מחייבת עונש מאסר בפועל: "מדיניות הענישה הנהוגה בעבירות אלה נועדה להילחם בנגע תאונות הדרכים הקטלניות ומטרתה להעביר מסר חד וברור לציבור לפיו, ככלל, יוטל עונש מאסר בפועל על מי שגרם בהתנהגותו הרשלנית לתוצאה קטלנית", כותבת השופטת.

נקודה נוספת אליה מתייחסת השופטת היא ריבוי הנפגעים – האם כאשר נהרגים כמה בני אדם בתאונה אחת, יש להטיל על הנהג האשם עונש נפרד מצטבר בגין גרם מוות ברשלנות של כל אחד מההרוגים, או להטיל עליו עונש אחד. על פי השופטת רז, במקרה זה יש להתייחס לריבוי נפגעים כאל מספר עבירות: "הנסיבות החמורות של התאונה, רמת הרשלנות הגבוהה של הנאשם, ריבוי הנפגעים, שיקולי הרתעה ושיקולי מוסר, מצדיקים ענישה מצטברת".

השופטת מציינת, כי מקרה זה חמור במיוחד מאחר ומדובר בנהג הסעות של ילדים: "רמת הזהירות הנדרשת מנהג המסיע נוסעים הינה רמה גבוהה העולה על הרמה הנדרשת מכל נהג אחר. נהג מקצועי העוסק בהסעת נוסעים אחראי לא רק לשלום המשתמים בדרך אלא גם לשלומם ולביטחונם של הנוסעים ברכבו ועליו להיות מודע לכובד האחריות המוטל עליו. חובת הזהירות כפולה ומכופלת כאשר הנהג מסיע ילדים".

השופטת הטילה על הנהג 5.5 שנות מאסר בפועל, פסילת רשיון לצמיתות על נהיגת רכב ציבורי ו- 20 שנות פסילה לרכב פרטי.

שמואל אבואב, מנכ"ל עמותת אור ירוק: "על בתי המשפט להחמיר בעונשים של נהגים שגרמו לתאונות דרכים שגבו את חייהם של אחרים. אדם שבוחר לעשות עבירת תנועה כמו אי מתן זכות קדימה או נהיגה במהירות מופרזת צריך להיענש בחומרה, על אחת כמה וכמה אם תוצאות העבירה הן הרות גורל ".

שיתוף ב facebook
שתף
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב print
הדפס
שיתוף ב email
אימיל

תגובות