עוה"ד טל איטקין- על שימוש בחוקרים פרטיים כאמצעי להוכחת בגידות

שימוש בחוקרים פרטיים והתחקות אחר פעולות בן הזוג ברשת החברתית, הפכו לעניין שבשגרה בתביעות גירושין הנדונות בבתי הדין הרבניים. לאחרונה, עסק משרדנו במקרה בו עשה הבעל שימוש בחוקר פרטי כדי להוכיח בגידה מצד האישה- מה הכריע בית הדין?
 
 

על פרקטיקת השימוש בחוקרים פרטיים

לרוב,מבקשים הצדדים להליך לעשות שימוש בחוקר פרטי להוכחת שתי טענות עיקריות: הכנסה כספית גבוהה ואורח חיים נהנתני יותר מן המדווח על-ידי בן הזוג או חשד לבגידה מצד מי מבני הזוג. מבחינת הדין הדתי, הוכחת בגידה של הבעל באשתו עשויה לזכותה בכתובתה ואף בפיצוי כספי נוסף ולכן חשיבות הוכחת הבגידה, ככל שזו אכן מתרחשת, הינה רבה.
בדומה, הבגידה עשויה להשפיע על איזון המשאבים בין בני הזוג, היות ובמרבית המקרים ייטען כי המועד הקובע לאיזון המשאבים על פי חוק יחסי ממון, הוא המועד בו החל בן הזוג הבוגד לנהל מערכת יחסים מחוץ לנישואין.

עורכת הדין טל איטקין מבהירה, כי ברובם המוחלט של המקרים בן הזוג לא יודה בבגידתו, ולכן השימוש בחוקר פרטי עשוי להפוך את הקערה על פיה ולשנות את יחסי הכוחות בין הצדדים בהליך המשפטי.

בגידה כמשפיעה על מועד איזון המשאבים- מן הכוח אל הפועל

בלבו של הבעל, אשר יוצג ע"י משרד עו"ד טל איטקין, התעורר חשד כי אשתו בוגדת בו. הבעל סיפר כי חשדו התעורר לאחר תקופה ארוכה במהלכה סירבה אשתו לקיים עמו יחסי אישות, הרבתה להעדר ממקום עבודתה והחלה יוצאת לבלות עד השעות הקטנות של הלילה. בלב כבד, שכר הבעל חוקר פרטי, אשר הביא לידיעתו את העובדה שאשתו נצפתה בכניסה לצימר עם גבר זר, שאף חיבק ונישק אותה כאילו הייתה זוגתו.

באמצעות משרדנו, הגיש הבעל תביעת גירושין לבית הדין הרבני, במסגרתה ביקש להורות על המועד בו החל הרומן בין אשתו לגזר הזר כמועד הקובע לאיזון המשאבים של בני הזוג. למרות שהבעל סיפק הוכחות חותכות, העדיפה האישה להכחיש בטענה שהתמונות צולמו במסגרת מפגש של קבוצת תמיכה בה היא לוקחת חלק, לאחר שנקלעה למצוקה נפשית בעקבות מות אמה.

בית הדין דחה את הטענות תוך שהוא מקבל את בקשת הבעל וקובע כי היום שבו החל הקשר בין האישה לבין הגבר הזר ייחשב היום שבו החל הקרע ביחסים בין בני הזוג ומיום זה ייחשב סיום השותפות הכלכלית בין בני הזוג.

לסיכום, ניתן לראות כי על אף הפגיעה הבלתי נמנעת בפרטיות, מאפשרים בתי המשפט להגיש הוכחות שהושגו הודות לחוקרים פרטיים, ואף פוסקים פעמים רבות בהתאם לתשתית העובדתית שהתגבשה הודות לשימוש בחוקר הפרטי. יחד עם זאת, יש לפנות לייעוץ איש מקצוע אשר ינחה כיצד ניתן לעשות זאת, על-מנת שהראיה לא תיפסל בשל היותה בלתי חוקית. 

המאמר מוגש באדיבות משרד עו"ד טל איטקין – מומחים בדיני משפחה המעמד האישי והירושה 

שיתוף ב facebook
שתף
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב print
הדפס
שיתוף ב email
אימיל

תגובות