"יש צמא אדיר לשינוי בחברה הישראלית, יש רצון למהפך וכדי לממש אותו אני והמחנה הציוני זקוקים לכוח משמעותי"

באירוע שבתרבות של עיריית כפר סבא התארחו ראשי מפלגת המחנה הציוני, ח"כ יצחק הרצוג וציפי לבני.
הרצוג דיבר על הקושי שצפוי להיות בו בהרכבת הקואליציה באם יקבל את המנדט מנשיא המדינה: "אני אתקל בקשיים אבל לא בהכרח אעשה שמיניות באוויר. אנו זקוקים למנדט משמעותי, אני זקוק לתמיכה מסיבית מהציבור שרוצה שינוי. יש צמא אדיר לשינוי בחברה הישראלית יש רצון למהפך כדי לממש אותו אני והמחנה הציוני זקוקים לכוח משמעותי. זה אומר שמנדט ללפיד לא ישנה אבל מנדט לנו יכול להכריע את היכולת להרכיב קואליציה גדולה ורחבה. מרצ מפלגה שהודיעה רשמית שהיא תתמוך בי, מפלגה שאני מעריך, גלאון תהיה חשובה לנו כמו ששולה לאוני ז"ל היתה חשובה לרבין. במפלגות המרכז יש קהל שלעיתים לא מבין שהוא חוזר על טעות 2013, מי שרוצה שינוי שיתן כוח למחנה הציוני ובכל הכוח".

הרצוג דיבר גם על האפשרות לממשלת אחדות או ברוטציה: "נתניהו לא צריך להיות אצלי ברוטציה, כי יש לי כוונה להחליף אותו. הציבור מאס בו, כל מטרתינו להחליף אותו להרכיב ממשלה אחרת. הוא הודיע שהוא הולך עם בנט וזה אומר שהוא הולך עם אלי ישי ומרזל".
לבני הכריזה כי לא תהיה ממשלת אחדות עם הליכוד: "הרצוג ירכיב את הממשלה הבאה ולא נהיה שותפים עם נתניהו. הדרך שלנו היא הרלוונטית ותהום פעורה בינינו לבין נתניהו. אם נתניהו יישאר בשלטון ביום שאחרי – כל ההכנות נעשו להחלטה במועצת הבטחון של האו"ם שכוללת את חלוקת י-ם חזרה לגבולות '67, כל הדברים שרעים לנו אבו מאזן מקבל מהעולם כי הוא לא מאמין לנתניהו. הוכחתי שאני יודעת לשמור על האינטרסים של מדינת ישראל".

על השאלה לגבי חוסר הנסיון של הרצוג אמרה לבני: "השאלה לא איזה נסיון יש לנתניהו אלא איזה נסיון יש לעם ישראל מנתניהו וזה נסיון רע מאוד. שנינו ביחד מכירים את כל התהליכים עוד לפני שהגענו למגזר הציבורי. היינו בהרבה מאוד תפקידי שרים ביחד יש לנו 15 שנות קבינט. החיבור בינינו מכפיל כוח במקום אדם שיושב בחדר, חושש מראשי מפלגות אחרות ומהשרים שלו, יש שני אנשים שהנסיון המצטבר שלהם מאפשר לנו להביא מכפיל כוח גם מבחינת הניסיון, הידע והחזון".

לגבי מה שאמר נתניהו על כך שהרצוג יחלק את ירושלים אמר יו"ר המחנה הציוני:" גוש עציון יקר כמו תל אביב, אני מחוייב לתפיסת הגושים ולבטחון ישראל כאשר הירדן הוא גבול הבטחון של ישראל. מי שמעלה כבר שנים את הסוגיה של חלוקת י-ם על סדר היום זה רק נתניהו. הוא כבר מודיע לעולם שיש מי שמוכן לחלק את ירושלים. בתקופתך העיר הזו חולקה עם בטונדות. רק אנחנו נדע להגן על ירושלים מאוחדת, מה שהוא עשה פגע באינטרסים של ישראל".

על הרוטציה והאפשרות שתבוטל אמרה לבני: "הרוטציה זו לא נקודה רגישה – לפני מספר חודשים היה נראה שהלכנו לבחירות מיותרות, יצאנו הרצוג ואני לציבור ואמרנו מה משמעות השותפות שנינו. מסתבר שהציבור באותו יום הוסיף 10 מנדטים שחשבו שהדבר הזה טוב בעיניהם. בכל נקודת מזמן אני הוכחתי יותר מפוליטיקאים אחרים שאני בפוליטיקה לקדם את מה שאני מאמינה בו אחרי שנרכיב את הממשלה יבואו כל מיני שולפים פוטנציאליים עם כל מיני דרישות.

"אני בטוחה במערכת היחסים בינינו שנשקול ביחד ולחוד איך אנחנו מיישמים את מה שהחלטנו". הרצוג הוסיף בנושא: "השותפות הזו היתה החלטה מודעת, החלטה הסטורית. היא פרצה תקרת זכוכית והמפלגה שאני עומד בראשה היתה נטועה עמוק בצד אחד של המפה והמהלך הזה גרם לפתע לשינוי דרמטי. אנחנו באים כצוות מנצח למהלך. אנחנו יודעים לאפסן את האגו וזו מטרת השותפות וכך נפעל ביחד".

יעל גרמן מ"יש עתיד" הודתה לראשונה על טעות של המפלגה לאחר הבחירות הקודמות: "להיכנס עם בנט למשלה זו היתה אחת השגיאות שעשינו. אם יהיו לנו כוח פוליטי אדרוש להיום שרת הבריאות להשלים את הרפורמות שהתחלתי לעשות"

צחי הנגבי מהליכוד: "ראש הממשלה מודע למצב שיש כרגע יתרון למחנה הציוני המשמעות המעשית היא מבחינתנו סכנה שממשלת שמאל תבוא במקום ממשלת ימין. לא הבנו לעומק את עוצמת הבעיה של העוני. שרה נתניהו לא משפיעה על ראש הממשלה. הצליחו ליצור שנאה כלפי ראש הממשלה בפרסומים נגד רעייתו".

יואב גלנט ממפלגת "כולנו": "חמאס חלש יחסית לצה"ל. התכוונו לקיים מערכה מוגבלת מול חמאס. אין לנו רצונות לשלוט על עזה, אבל קיבלנו מלחמה ארוכה, 70 חללים ובעיקר תוצאה לא איכותית. איך ייתכן שמדינה ריבונית נלחמת בארגון טרור ובסוף התהליך יושבת איתו שווה בין שווים במצרים? התוצאה היא שלשיטתו חמאס חושב שהוא השיג הישג. שי עוד משתי החלופות של כיבוש הרצועה או מה שעשינו בצוק איתן".

הדברים נאמרו במסגרת אירוע שבתרבות של עיריית כפר סבא שהתקיים ביום שבת (14.03.15) באולם קריית ספיר בעיר בהנחייתה של רינה מצליח.

שיתוף ב facebook
שתף
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב print
הדפס
שיתוף ב email
אימיל

תגובות