להשקיע בילדים ולהישאר בחיים

זו העבודה הקשה ביותר בעולם, אבל גם המתגמלת ביותר. איך דואגים לעתיד של הילדים שלנו בלי לאבד את הראש?

 

דסי ניר

לפעמים נדמה שהורות היא העבודה הקשה ביותר שיש. אנחנו רוצים שלילדים שלנו יהיה רק טוב אבל מנסים גם להכין אותם לאתגרים שהעולם מציב. זה עלול לבלבל אותנו כהורים וליצור תחושת אשמה מסחררת, אבל האמת היא שיותר מכל ספינר, נעליים חדשות או טאבלט משוכלל, ילדים בעיקר צריכים להרגיש אהובים ומוגנים ולדעת שמקשיבים להם ומעריכים אותם. הם צריכים שיגידו להם שאוהבים אותם בצורה ברורה, והם זקוקים גם לחיבוק ונשיקה מדי פעם.

לומר לילדים שאתם אוהבים אותם, אין פירושו שיש לאפשר להם לעשות מה שהם רוצים. ילדים, כמו גם מבוגרים, זקוקים לגבולות ברורים כדי לפעול בעולם בהצלחה. עצם קיומם של הגבולות מאפשר לילדיכם לנסות לפרוץ אותם מעת לעת ולהבין טוב יותר איפה בדיוק עובר הגבול. חשוב להישאר עקביים בעמידה על הגבולות שהצבתם ותאמו עם בן או בת הזוג את המקומות שחשוב לכם יותר להקפיד בהם.

למרות כל זאת, ילדים גם זקוקים לבדיקת הגבולות הזו מפעם לפעם, כך שלעתים אפשר לשחרר ולתת להם להתנסות. הילדים שלנו צריכים לדעת שאנחנו שם בשבילם גם אם הם עשו טעויות, אך אם נגונן עליהם מפני כל טעות אפשרית הם לעולם לא ידעו להתמודד עם טעויות בעצמם.

זה לא מסובך כמו שנדמה לנו. הילדים שלנו מעריכים מאוד את המעשים ואת הזמן שאנחנו מקדישים להם, אבל הם מבינים גם את הצורך שלנו להשקיע גם בדברים אחרים שמעניינים אותנו וחשובים לנו.

כדי למצוא את האיזון שבין ההשקעה בהם לפיסת החיים שעוד נותרת שלנו, יש כמה דברים שכדאי לעשות:

לאכול כדי לדבר

ארוחה משפחתית שבה אתם יושבים עם הילדים בנחת סביב השולחן היא הזדמנות פז לשתף אלה את אלה בענייני היום ולנהל שיחה רגועה. נסו לייצר זמנים קבועים פחות או יותר שבהן מתקיימות ארוחות משפחתיות גם אם הלו״ז שלכם מאפשר זאת רק בחלק מימי השבוע. ואל תראיינו אותם – גם אתם יכולים לספר להם מה עבר עליכם ומה קורה לכם בחיים, בהתאם לגילם, אפילו אם זה רק כדי לומר שחשבתם עליהם והתגעגעתם. שיתוף הדדי פותח ערוץ תקשורת חשוב.

לדבר כדי להיות שם

גם מעבר לזמני הארוחות המשפחתיות, חשוב להתעניין במה שהילדים עושים במסגרות החינוך ובבית, כשאתם לא שם. תוכלו לשאול אותם על דברים שתוכננו לאותו יום או פעילויות ששמעתם שקרו ושמעו מהם גם על דברים שאולי היו פחות נעימים להם לאורך היום. כדאי גם לקחת חלק בפעילויות משותפות בגן ובכיתה, באסיפות הורים ולא לשכוח לעודד או לברך אותם כשהם עוברים עוד אבן דרך בחייהם, גם אם היא קטנה יחסית כמו הופעה בהצגה בכיתה או מבחן שהלחיץ אותם.

להיות שם כדי ליהנות

מחקרים מוכיחים שאנחנו מעריכים חוויות הרבה יותר ממתנות שהן עוד צעצוע או בגד שנראים פחות אטרקטיביים אחרי זמן קצר. הזמן טס. לפני שתספיקו לומר "שלום כיתה א'" הם כבר יסיימו תיכון, אז גם אם נדמה שהילדים מעדיפים לבלות בחוץ או עם חברים, חשוב להגדיר זמנים שבהם אתם מבלים יחד. אם אפשר, עדיף לבלות גם זמן עם כל ילד בנפרד, כדי לתת לו את תשומת הלב האישית שלכם. יהיה לכם קל יותר אם תפתחו תחביב משותף או תמצאו פעילויות שאתם נהנים לעשות יחד. את החופשות תוכלו לנצל לבילוי משותף קצת יותר משמעותי כמו טיולים או חוויות אחרות.

ליהנות גם בעתיד

השקעה של זמן בילדים היא השקעה בהווה שתשפיע על ילדינו גם לעוד שנים רבות, אבל חשוב לא להזניח גם את ההשקעה בעתיד. לשם כך, תכנית חיסכון תאפשר להם התחלה קלה יותר בחייהם הבוגרים. המדינה מאפשרת לכם לעשות זאת באמצעות תכנית חיסכון לכל ילד, ויש גם אפשרויות נוספות בשוק. ככל שהילדים קטנים יותר, יש באפשרותכם לבחור בתכנית החיסכון במסלול השקעה בסיכון גבוה יותר שעשוי להניב לאורך שנים תשואות גבוהות יותר ולהגדיל את החיסכון בסוף הדרך בצורה משמעותית יותר. על הדרך, תוכלו גם ללמד אותם קצת על אחריות פיננסית.

ולקחת אחריות

ואם כבר אחריות – אם הם ייקחו חלק במטלות הבית, הם ירגישו שחלק מהאחריות מוטלת עליהם, וזה יעזור להם להיות בוגרים אחראיים ועצמאים. הם יכולים לסדר את החדר שלהם, לערוך את השולחן לקראת ארוחות או להוריד את הזבל – חשוב שהמטלות יהיו מתאימות לגילם וחשוב גם שהם ידעו שאנחנו מעריכים את העזרה שלהם. ככל שהילדים גדולים יותר, אפשר להרגיל אותם להיות אחראים בעצמם לביצוע המטלות שלהם, בלי שתצטרכו לתזכר אותם על כך או לוודא שהשלימו אותן.

השקעה קטנה בזמן וכסף היום תעזור לילדיכם לגדול כילדים מוערכים ואהובים ותאפשר להם לצאת לעולם הגדול כבוגרים עצמאיים ובטוחים בעצמם, רגשית וכלכלית. אל תשכחו, המטרה היא גם ליהנות מהדרך ולגדול יחד איתם.

 

שיתוף ב facebook
שתף
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב print
הדפס
שיתוף ב email
אימיל

תגובות