איך לבחור פסיכולוג: עובדות ומידע לגבי טיפול פסיכולוגי

כאשר רוב האנשים שומעים על טיפול פסיכולוגי הם לא באמת יודעים מה זה אומר. לרוב, טיפול פסיכולוגי הוא טיפול בו המטופל והמטפל מדברים על הבעיות של המטופל תחת חיסיון מלא. כאשר אנחנו באים לבחור פסיכולוג שאתו נרצה לדבר ולעבור תהליך אנחנו יכולים לבחור אותו לפי המלצות שקיבלנו מחברים ומכרים.

חשוב שלפני שנתחייב לתהליך ממושך מול הפסיכולוג נתנסה במספר פגישות ניסיון טיפוליות ביחד אתו. פעמים רבות גם כאשר נדמה שאין לנו כימיה עם הפסיכולוג כדאי לנו לנסות ולהתמיד בטיפול – חוסר הכימיה יכול לנבוע מהחשש או מהפחד שלנו להיפתח בפני אדם זר או מהחרדה שלנו להתמודד עם הכאב הרגשי והבעיות הרגשיות שלנו.

טיפול פסיכולוגי – מה העקרונות הבסיסיים של טיפול זה?

לטיפול פסיכולוגי יש עקרונות בסיסיים מאוד. העקרונות הבסיסיים של טיפול זה הוא שהמטפל מתחייב לשמור על פרטיות המטופל. הוא מתחייב להקשיב לו באופן מכיל ומבין מבלי להעביר על שיפוט או ביקורת. עקרונות נוספים הם שלמטפל ולמטופל אסור לבוא במגע פיזי או מיני אחד עם השני.

אסור למטפל ולמטופל לנהוג בצורה של אלימות אחד כלפי השני ומומלץ מאוד שלא יהיה להם קשר מחוץ לחדר הטיפול (כלומר קשרי חברות אישיים). פסיכולוגים רבים בוחרים לעבוד במסגרת של קליניקה להשכרה ברעננה, בה הם יכולים להעניק את הטיפול הטוב ביותר באופן פרטי ודיסקרטי למטופלים שלהם.

על הברית הטיפולית בין הפסיכולוג ובין המטופל

אחד מהעקרונות החשובים ביותר בכל טיפול פסיכולוגי הוא הברית הטיפולית בין הפסיכולוג ובין המטופל. הכוונה בברית הטיפולים בין הפסיכולוג ובין המטופל הוא בקשר האישי שהם יוצרים אחד עם השני. כל טיפול פסיכולוגי הוא קודם כל קשר בין אישי בין המטפל והמטופל – קשר בעל מאפיינים מיוחדים מאוד של ברית וסיוע. קשר זה איננו קשר שוויוני. בעוד המטפל חייב במסגרת הקשר לספק אוזן קשבת, הכלה וסיוע למטופל – המטופל חייב רק להתנהג למטפל בכבוד ולשלם לו בעבור כל פגישה. הקשר הטיפולי הוא לא קשר הדדי בו המטפל והמטופל עוזרים אחד לשני אלא קשר בו המטפל עוזר למטופל.

מאפיין נוסף של ברית טיפולית זו הוא העבודה שהמטפל מתחייב לשקף למטופל את ההתנהגות ואת הקושי שלו – כך שיהיה לו קל יותר לשנות אותם. הטיפול עצמו איננו סדרה של עצות או טיפים לשיפור החיים – אלא תהליך שינוי בו על ידי שיחות, הפנמה והגעה לתובנות האישיות המטופל יכול לשנות את חייו. חשוב לציין שתהליך השינוי איננו לינארי או קונקרטי והוא יכול להתרחש במגוון רחב מאוד של רבדים.

למה חשוב שנשים לב כאשר אנחנו בוחרים פסיכולוג?

כאשר אנחנו בוחרים פסיכולוג חשוב קודם כל שנשים לב שיש לו רישיון לעסוק בטיפול פסיכולוגי. עוד חשוב שנשים לב מה הניסיון של הפסיכולוג – ישנם פסיכולוגים שמטפלים בזמן תקופת ההתמחות שלהם ואין להם הרבה ניסיון מעשי אלא בעיקר ניסיון תיאורטי.

עוד חשוב שנשים לב האם הפסיכולוג נראה לנו אדם נעים שנוכל להרגיש בטוחים לשתף אותו בכל הנושאים הכי אישיים שלנו. אנחנו יכולים לבקש מהפסיכולוג לראות את הרישיונות שלו ואת התעודות המקצועיות שלו וגם לבקש ממנו שיספר לנו על הניסיון המקצועי בתחום של הטיפול הנפשי.

 

שיתוף ב facebook
שתף
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב print
הדפס
שיתוף ב email
אימיל

תגובות