18.6.2017: שביתת הנשים שמאיימת להשבית את המשק בהשראת שביתת הנשים הגדולה של איסלנד 1975

ביום ראשון יפסעו נשים ממקום עבודתן החוצה לכיכרות. הן ימחו על רצח ואלימות כנגד נשים, על פגיעה מינית שלא זוכה לענישה מתאימה ועל מעמדן של הנשים בישראל.

יוזמה חדשה של קבוצת נשים גדולה הינה להשבית את עבודתן של הנשים במשק  ביום ראשון הקרוב ה-18 בחודש. המטרה: לגרום לכולן לצאת מעבודתן ב9 בבוקר או פשוט לא להגיע אליה. הנשים מוחות על שורת הרציחות האחרונה בהן נרצחו 4 נשים בחמישה ימים על ידי בני זוגן ועל הזילות הכללית במצבן של נשים בישראל בחקיקה, שפיטה, ובעיקר אכיפה וטיפול בנשים בסיכון על ידי בני זוגן. המחאה צוברת תאוצה ביומיים האחרונים והיא ויראלית מאד ברשתות החברתיות.

היוזמה החלה על ידי פוסט שהופץ בפייסבוק והפך ויראלי וסיפר על מחאת הנשים באיסלנד בשנת 1975; ב24 באוקטובר 1975 קמו 90% (!) מנשות איסלנד ולא הגיעו לעבודה. הן לקחו "יום חופש" שבו לא נערכו טיסות כי הדיילות לא הגיעו. אימהות לא הכינו אוכל, לא עשו מקלחות ולא טיפלו בילדים. מזכירות לא עבדו. פקידות בבנק – לא הגיעו. מורות? לא היו. היה זה "יום שישי הארוך" ביותר בחיי הגברים של איסלנד.

הן קמו כאשה אחת על הזלזול המתמשך בשכרן, בתנאי העסקתן, ביחס הלאומי של הגברים כנגדן. חמש שנים לאחר השביתה כבר נבחרה נשיאה ראשונה. 40 שנה לאחר מכך כבר יש רוב נשי בפרלמנט.

מארגנות השביתה טוענות כי המטרה היא לא לריב עם אף ציבור ולהניח הצידה את כל המחלוקות. הפעם לא מדובר בקומץ של פמיניסטיות פעילות אלא בנשים שנקעה נפשן באלימות הגוברת נגד נשים בישראל ואוזלת ידן של הרשויות. נשים באשר הן ללא דת צבע ומגדר ייצאו לרחובות ללא נאומים, ללא שלטים ובהשבתה שקטה של המשק.

 

שיתוף ב facebook
שתף
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב print
הדפס
שיתוף ב email
אימיל

תגובות