ברמת השרון ובהוד השרון זול יותר לרכוש דירה חדשה מאשר יד שנייה

הרפורמות והתוכניות שמציפות את שוק הנדל"ן הישראלי גורמות לעיתים לתופעות מפתיעות. מבדיקה שנערכה על ידי מחלקת המחקר של אלדר שיווק עולה, כי ישנם יישובים ברחבי הארץ בהם מחירי הדירות מיד שנייה יקרים יותר מאשר דירות מקבלן.

כך למשל באזור השרון הפערים יכולים להסתכם במאות אלפי שקלים. ברמת השרון נמצא פער גדול שעומד על כ-600 אלף שקל בין דירה חדשה לדירה יד שנייה. על פי הנתונים, דירת 5 חדרים מקבלן נמכרה בממוצע ב-2.7 מיליון שקל לעומת 3.29 מיליון שקל לדירה מיד שנייה.

בהוד השרון הפער נמוך יותר ומסתכם בכ-100 אלף שקל. דירת ארבעה חדרים חדשה מקבלן נמכרה במחיר ממוצע של 2 מיליון שקל בעוד שדירת 4 חדרים יד שנייה נמכרה במחיר ממוצע של 2.1 מיליון שקל.

לדברי שגיא לנצ'נר, בעלים ומנכ"ל של חברת ינוב, מהחברות הוותיקות שבונות באזור השרון, "אחת הסיבות לכך שמחירי דירות יד שנייה באזור השרון גבוהים יותר נעוצה בעובדה שהן נמכרות כבר במחיר עם פוטנציאל לביצוע תמ"א 38 בבניין. אולם צריך לקחת בחשבון שאותן דירות צריכות לעבור תהליך ארוך של בירוקרטיה ולא תמיד ניתן לממש את אותה תכנית. הסיכון כיום לא משתלם כאשר רואים שהדירות החדשות זולות יותר בכ-100 אלף שקל והוודאות ליהנות מדירה חדשה גבוהה משמעותית".

בהרצליה מנגד הפער הוא דווקא לטובת דירות יד 2 שם נמכרת דירת 5 חדרים חדשה במחיר ממוצע של 3 מיליון שקל לעומת מחיר של 3.3 מיליון שקל דירת 5 חדרים חדשה מקבלן.

לדברי רוני כהן, מנכ"ל אלדר שיווק, "זה קורה ממספר סיבות. ראשית באזורים שעוברים תהליך את התחדשות עירונית או אפילו פוטנציאל להתחדשות עירונית אנו רואים את בעלי הדירות לוקחים פרמייה מאוד גבוהה על כך. במקרים רבים אותן עסקאות מעלות את ממוצע המחירים באותה עיר. נוסף על כך, בשנים האחרונות אנחנו רואים תופעה בה בעלי הדירות מיד שנייה מבקשים מחירים גבוהים משמעותית ממחירי השוק. חלקם מנסים את מזלם ומתמחרים את דירתם במחיר מאוד גבוה ומוכרים. עם זאת, בבדיקה שערכנו, מצאנו שרוב הפערים נמצאים דווקא בדירות הגדולות. כלומר, בעלי הדירות מנצלים את העובדה שבשל מחיר למשתכן, רוב היצע הדירות למשפרי דיור נמצא בשוק היד שנייה ומעלים מחירים בהתאם. לעומת זאת, יזם מוכר במחיר השוק. במחיר בו הוא מצד אחד יכול למכור כמה שיותר דירות ומצד שני להרוויח 10-15 אחוז כפי שהבנק דורש".

עם זאת, כהן מודה כי זה לא סוד שישנם יישובים בהם שוק היד שנייה העלה בסופו של דבר גם את מחירי הדירות החדשות.

שגיא לנצ'נר, בעלים ומנכ"ל של חברת ינוב

יד שנייה מול דירה מקבלן

 

 

יישוב מספר חדרים דירה חדשה מקבלן יד שנייה
גבעת שמואל 5 2.4 מיליון שקל 2.56 מיליון שקל
גני תקווה 4 2.1 מיליון שקל 2.2 מיליון שקל
רמת השרון 5 2.7 מיליון שקל 3.29 מיליון שקל
תל אביב 5 3.8 מיליון שקל 4 מיליון שקל
עפולה 5 1 מיליון שקל 1.1 מיליון שקל
קריית אונו 5 2.56 מיליון שקל 2.74 מיליון שקל
ירושלים 4 1.84 מיליון שקל 1.9 מיליון שקל
ירושלים 5 2.2 מיליון שקל 2.38 מיליון שקל
הוד השרון 4 2 מיליון שקל 2.1 מיליון שקל
חיפה 5 2 מיליון שקל 1.6 מיליון שקל
באר שבע 5 1.5 מיליון שקל 1.382 מיליון שקל
הרצליה 5 3.3 מיליון שקל 3 מיליון שקל

 

 

שיתוף ב facebook
שתף
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב print
הדפס
שיתוף ב email
אימיל

תגובות