קפה עשוי להפחית נזקי אלכוהול בכבד

קפה עשוי לתרום להפחתת נזקים לכבד בשל אכילה מופרזת או שתייה מופרזת של אלכוהול; כך עולה מסקירת מחקרים שנעשתה בתחילת 2016.

החוקרים ניתחו מידע מתשעה מחקרים קודמים, שכללו יותר מ-430 אלף משתתפים בסך הכול. הממצאים מעידים ששתיית שתי כוסות קפה נוספות בכל יום, מקושרת להפחתה של 44% בסיכוי לפתח שחמת בכבד.

שחמת הכבד היא מחלה קטלנית ללא תרופה נכון להיום, כך אומר מנהל המחקר דר' אוליבר קנדי מאוניברסיטת סאותהמפטון בבריטניה. לפיכך יש חשיבות רבה לעובדה שניתן לצמצם את הסיכוי לחלות בשחמת על ידי צריכת קפה, שהוא אחד המשקאות הזולים, הנפוצים והמוכרים ביותר בעולם.

שחמת הכבד הורגת יותר ממיליון בני אדם בעולם מדי שנה. היא עלולה להיגרם על ידי זיהומים של מחלת הצהבת, צריכה מופרזת של אלכוהול, אי סדירויות במערכת החיסון ומחלות כבד שומני, הקשורות להשמנת יתר ולסוכרת.

קנדי ועמיתיו ביצעו מטא אנליזה של מחקרים קודמים אודות צריכה ממוצעת של קפה, על מנת לראות מה תהיה ההשפעה של 2 כוסות נוספות ביום על הסיכוי לחלות במחלת כבד. כל המחקרים במשולב כללו 1,990 נבדקים החולים בשחמת.

בשמונה מתוך תשעה מחקרים, הגדלת צריכת הקפה ב-2 כוסות ביום הייתה מקושרת להפחתה ניכרת בסיכוי לחלות בשחמת. בכל המחקרים פרט לאחד, הסיכון לשחמת הכבד המשיך לרדת ככל שחל גידול במספר כוסות הקפה הנצרכות ביום.

בהשוואה לנבדקים שלא צורכים קפה, החוקרים העריכו שכוס קפה אחת ביום מורידה את הסיכון לשחמת ב-22 אחוזים. עם שתי כוסות קפה ביום הסיכון יורד ב-43%, שלוש כוסות קפה – ירידה של 57%, וארבע כוסות – ירידה של 65% בסיכון ללקות בשחמת.

למרות זאת, תוצאות הסקירה מותירות כמה שאלות לא פתורות. לדוגמה, אחד המחקרים מצא קשר חזק בין הפחתת הסיכון לשחמת וצריכת קפה פילטר, יותר מאשר קפה מורתח. דוגמה נוספת – אומנם המחקרים נתנו את הדעת לגבי צריכת אלכוהול, אך לא כולם נתנו את הדעת לגבי גורמי סיכון נוספים לשחמת כגון השמנת יתר וסוכרת – כך מציינים מחברי המאמר, שפורסם במגזין Alimentary Pharmacology and Therapeutics.

חשוב לציין שאין זה אומר שמעתה והלאה מומלץ לצרוך אינספור כוסות לאטה קרמליות עמוסות סוכר עם קצפת מעל, מזהיר דר' קנדי. נקודה חשובה נוספת היא שהמחקרים אינם אומרים כיצד בדיוק קפה תורם לכבד בריא יותר, או האם ההשפעה נגזרת מסוג הפולים או שמא דווקא מסוג הקלייה.

קפה הוא תערובת מורכבת הכוללת מאות תרכובות כימיות, ולא ידוע איזו מהן אחראית להגנה על הכבד – אומר קנדי. חשוב גם לציין שקפה אינו חזק דיו כדי להוות מחסום בפני אורח חיים שעלול לפגוע בכבד, אומרת סמתנה הלר – דיאטנית בכירה במרכז הרפואי באוניברסיטת לנגון בניו יורק.

הלר מוסיפה: לצערנו הרב, למרות שקפה מכיל תרכובות נוגדות חמצון ודלקת, שתייה של כמה כוסות קפה ביום לא יכולה להפוך את הנזק הנוצר מהשמנת יתר, חוסר פעילות גופנית, צריכה מופרזת של אלכוהול או אכילה לא נכונה.

הידיעה מוגשת כשירות לציבור מטעם רוסו קפה, ואינה מהווה המלצה או תחליף לייעוץ מקצועי.

 

שיתוף ב facebook
שתף
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב print
הדפס
שיתוף ב email
אימיל

תגובות