ראיון בלעדי עם המועמדת מירית שקד ברק "הפוליטיקה שלי מתחילה בשטח ומסתכלת רק על התושב וצרכיו. כך הייתי כפעילה חברתית וכך אהיה כראשת עיר"

ראיון מיוחד ובלעדי באתר , עם מירית שקד-ברק, המועמדת לראשות העיר כפר-סבא.
שקד ברק, בת 44, אימא ל-3 בנות, מתגוררת בשכונת קפלן, בעלת חברת מיתוג, אסטרטגיה ושיווק, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה, קרימינולוגיה וסוציולוגיה מטעם אונ' בר-אילן, פעילה חברתית, הובילה את הקמת בית הספר המסורתי- קהילתי "רמות"(בהוד"ש), הובילה את המחאה כנגד תוכנית המתאר של כפר סבא וסחפה אחריה את הארץ כולה למחאת "מטה המאבק לבינוי שפוי". בעלת נסיון עבודה עשיר במישור המוניציפלי, הכנסת והממשלה. פעילותה הציבורית הובילה להכללתה ברשימת 100 המשפיעים בישראל בשלושת המגזינים הכלכליים: דה מרקר, גלובס וכלכליסט.
מאת: אירית מרק
מירית שקד ברק

מירית, מהן לדעתך, הבעיות המרכזיות שכפר סבא מתמודדת איתן כיום?

"חינוך – הצפיפות בכיתות פוגעת ביחס האישי לכל תלמיד ותלמיד. אקטין את מספר התלמידים בכיתה ל-27, אוביל כניסה של שיטות חינוך מגוונות, חדשניות ופלורליסטיות, כמו בתי ספר אנתרופוסופי, מונטסורי ועוד. אפעל לשיפוץ מבני החינוך הסובלים מהזנחה מתמשכת, כמו כן אפעל להגברת המעורבות ושיתוף ההורים, כפי שהובלתי בבית הספר "רמות" שייסדתי.

תחבורה – בעיית פקקים וחניות. במסגרת מטה המאבק לבינוי שפוי שייסדתי, אנו פועלים לעצירת תכניות בניה מטורפות ללא תכנון תשתיות. כשאבחר לראשת עיר אפעל לפיתוח התחבורה הציבורית, סלילת שבילי אופניים ושבילים להולכי רגל.

אזורי תעשייה מזהמים ומדשדשים. בתוכנית המתאר כ"ס 2035 – כל אזורי התעסוקה בעיר מסווגים כמזהמים. במאבק כנגד תוכנית המתאר שהובלתי, נאבקנו גם באזורי התעשייה המזהמים בעיר. כראשת עיר, אני מתחייבת להפוך אותם לנקיים, לנצל את נסיוני בשיווק ערים ולהפוך את כפר סבא למעצמת היי טק משגשגת".

מה יש בך שאין במועמדים אחרים?

"אני המועמדת היחידה שמביאה שילוב בין ניסיון בתחום המוניציפלי לבין הובלה מוצלחת של מאבקים חברתיים, חינוכיים וכלכליים – (בינוי שפוי, בית ספר מעורב חילוני-דתי, שכר הלימוד באוניברסיטאות ועוד) ותמיד כנגד כל הסיכויים. יש בי חיבור עמוק לשטח שממנו צמחה תנועת התפוזים בראשותי ומצד שני ניסיון משמעותי בעבודה עם גורמי ממשלה וכנסת. אני מצליחה באמת לחבר בין החצרות האחוריים של כפר סבא לבין החלונות הגבוהים שבהם מתקבלות ההחלטות שמשפיעות על כל אחת ואחד מאתנו". 

מה עשית בעשור האחרון לטובת העיר?

"יזמתי  והובלתי את המאבק בתוכנית המתאר הקלוקלת, שאיימה להפוך את חזון הצמיחה של כפר סבא למפגע דיורי קטסטרופלי עמו היינו צריכים להתמודד עשרות שנים קדימה. הבשורה של "מחאת בינוי שפוי" יצאה מכפר סבא והתפשטה ברחבי הארץ. הובלתי את המאבק בשחיתות והדחת בן חמו מראשות דירקטוריון החברה הכלכלית, הובלתי מאבק באזורי התעשייה המזהמים בעיר, סגרתי מזבלה לא חוקית שהעירייה הקימה במזרח העיר ליד בית הקברות  ויזמתי את הקמת "משמר המועצה" – המפקח על פעילות חברי מועצת העיר. בגין הפעילות שלי נכללתי במגאזין 100 האנשים המשפיעים בישראל של דה- מרקר, גלובס וכלכליסט".

אלו אג‘נדות חברתיות בכוונתך לקדם?

קידום נשים – פיתוח מנהיגות נשית מובילה והשמה נשית בתפקידי מפתח בעירייה ובמוסדותיה. 

גמלאים- בוני הארץ והעיר שלנו זקוקים לכבוד, הוקרה והערכה. בכוונתי להקים מנהלת גמלאים אשר תעבוד בשיתוף עם הנהלת העיר. לפתח תעסוקה בשכר לגמלאים באזורי ההי טק שנקים, בעיריה ובחינוך. תוכנית המתאר החדשה של העיר תתוכנן בדגש על  נגישות ומבני ציבור לגמלאים ומשפחות.

בטיחות בדרכים – פיקוח קפדני על השימוש באופניים חשמליות ברחבי העיר. יישום תכנית אשר תכשיר את בני הנוער לנהיגה בטוחה בכלי הזה. אכיפה קפדנית של שימוש בקסדה – גם אם לא תתקבל כחוק מחייב.

זכויות בעלי חיים – כפר סבא הייתה ידועה בעבר ברגישותה הסביבתית- המודעות לזכויות בעלי החיים היא נושא שחשוב לגעת בו, הן בתכניות החינוכיות והן בפעילויות העירייה.

פיתוח השכונות – מבני החינוך, מרכזי המסחר, גני המשחקים, התשתיות, מבנים לנוער, עבודה עם נוער במצוקה- בקדנציה שלי יהיה דגש על כך.

האם תחליפי השדרה הניהולית אם תבחרי ? ודאי ידוע לך כי יש עובדי עירייה החוששים לעתידם לאחר הבחירות.

"סה"כ רוב עובדי העירייה מצוינים ועברו תקופה לא קלה בשנתיים האחרונות מאז מעצרו של בן חמו. יחד עם זאת, כל מינוי יבחן לגופו. מי שאיכותי ותורם יישאר בתפקידו. האינטרס העליון הוא טובת העיר".

מה דעתך על מועצת העיר היוצאת?

"לצערי, שומרי הסף שלנו נרדמו בשמירה. במשמרת שלהם עברה תוכנית מתאר קלוקלת, נמכרו שטחי ציבור לגורמים פרטיים, פרשת השחיתות מרחפת מעל עירנו, החינוך התדרדר וקוצץ ועוד.  עקב כך, הקמנו את "משמר המועצה"- הבנו שאנו התושבים צריכים לפקוח עין ולדאוג לאינטרסים שלנו. לכן צו השעה להכניס דם חדש, צעיר ונקי למועצת העיר. ברשימת "התפוזים" למועצת העיר חברים תושבים איכותיים מהמאבקים השונים שהובלנו בעיר".  

איך תתמודדי מול אופוזיציה כראש עיר?

"מדוע להתמודד נגד? אופוזיציה מייצגת את רצונם של תושבים רבים. צריך להקשיב לה, להציע שיתוף פעולה ואחדות כוחות. במקום שבו יהיו מחלוקות, יתקבלו הכרעות דמוקרטיות. כל עוד השיקול יהיה ענייני, אני אדע להקשיב וגם לשנות את דעתי. במקום שבו אבחין במשחקים פוליטיים ששוכחים את טובתו של התושב, אפעיל את כוחי הפוליטי ללא היסוס. ובכל מקרה, חשוב לציין, אני מאמינה בכינון קואליציה רחבה ככל האפשר, תוך חיפוש המאחד והמשותף".

מה הסיכוי שלך לדעתך ?

"מצויין. כפר סבא לראשונה תזכה בראשת עיר. הציבור בעיר עייף מהבטחות ריקות, מטרמפיסטים, ממנהיגות מנותקת, מפוליטיקה קטנה. הפוליטיקה שלי מתחילה בשטח ומסתכלת רק על התושב וצרכיו. כך הייתי כפעילה חברתית וכך אהיה כראשת עיר".

מה יש לך להציע לצעירים?

דיור: במסגרת תכנית המתאר של העיר מתוכננים להכנס לעיר עוד 50,000 תושבים! אז אני אומרת קודם דיור בר השגה לילדים שלנו. קודם אנחנו.

תעסוקה: ייבוא מסיבי של חברות הייטק עתירות עובדים וכסף שיהפכו את אזורי התעשייה בעיר לאזורי היי טק משגשגים .

תרבות ופנאי: פיתוח מערך התרבות והפנאי של העיר, על ידי המרצה והקלה על פתיחת מקומות בילוי חדשים, ובאותו הזמן הנגשה של תרבות לצעירים, נוער וילדים; קידום הספורט בעיר – בכוונתי ליזום הקמת אצטדיון כדורגל ראוי לשמו שישמש את קבוצות הכדורגל של כפר סבא  ורעננה, וגם – הבאת שפע של מופעי מוזיקה ותאטרון לעיר".

מה בדעתך לקדם לטובת הגמלאים?

הנגשה היא מילת המפתח –  בתחבורה, באולמות התרבות, במוסדות ההשכלה, באתרי הבילויים – מעליות במקום מדרגות, אוטובוסים מותאמים, תרגום למתקשים בקריאה, שפת סימנים לכבדי שמיעה ועוד.

אקים מנהלת גמלאים אשר תעבוד בשיתוף עם הנהלת העיר. אפעל לפיתוח תעסוקה בשכר לגימלאים באזורי ההי טק , בעיריה ובחינוך.

יזום קו הסעות חינם לקשישים מביתם למוסדות רפואיים וחזרה הביתה – במתכונת של "הזמנת מונית" חינם אין כסף .

העדפה בהקמת מבני ציבור לגימלאים, בין היתר מועדני גימלאים.

האם את בעד פתיחת עסקים בשבת?

​"כפר סבא איננה בני ברק אבל גם לא תל אביב. אני בעד מציאת האיזון הנכון, דאגה לכך שאופייה של העיר לא ישתנה מצד אחד, אבל מצד שני לא אסכים לתקיעת אצבע בעין של תושבינו הדתיים/מסורתיים. ברצון טוב ניתן ליצור תמהיל בו בתי קפה, בתי קולנוע, תאטראות, בריכות שחיה וכדומה נותרים פתוחים בשבת ואילו עסקים שאין בהם משום תועלת או צורך חיוני ביום המנוחה, יישארו סגורים".

איך את מגדירה עצמך? חילונית? מסורתית?

"אני חילונית שמכבדת את המסורת בביתי ומחוצה לו, מכבדת את השבת ואת חגי ישראל, מבקרת בבית הכנסת בשמחת תורה וביום הכיפורים, מבדילה בין קודש לחול אבל לא שומרת מצוות".

תחבורה ציבורית בשבת?

,בהתאם לצורך, תוך כדי הדברות וסובלנות הדדית בין דתיים וחילוניים".

עמדתך לגבי מהיר לעיר?

"במסגרת המצע שלי לקידום תחבורה ציבורית, אני באופן עקרוני בעד התוכנית, אך יש בה מגרעות רבות. לכן , כשאבחר לראשות העיר , אבחן את התוכנית מחדש תוך כדי שיתוף ציבור ראוי. בכל אופן , במסגרת התוכנית משרד התחבורה מעניק לעירנו כ300 מליון ₪, בין היתר לשדרוג התשתיות ושיפוץ רחוב ויצמן. צריך להיות שוטה כדי לזרוק סכום כסף כזה לפח".

את רואה עצמך מנהיגה?

"אדם יכול לומר על עצמו שהוא מנהיג, ואין בכך ערך. השאלה היא מה אומר הציבור. השאלה היא אם אנשים הולכים אחריו. לאורך כל פעילותי הציבורית, הרמתי דגלים והצטרפו אלי אלפי גברים ונשים. גם עכשיו, כשאני רצה לראשות העיר, מיום ליום גדל המחנה שהולך אחרי. זה מרגש אותי בכל בוקר מחדש. החלטתי לרוץ לראשות העיר, כאשר הבנתי שיש בי יכולות מנהיגותיות. ולכן התשובה לשאלתך היא חיובית. העובדות מדברות בעד עצמן".

האם תכהני כחברת מועצה אם לא תצליחי להיבחר?

"אני אבחר, אבל אם את שואלת עקרונית – ודאי. חברות במועצה היא תפקיד חשוב, משפיע ולעיתים מכריע".  

כמה כסף את הולכת להוציא על הבחירות?

"כ250 אלף ₪, שמגיעים  ברובם מכסף שגויס בקמפיין. גיוס ההמונים במסגרת ההד-סטארט שעשינו היה מוצלח מאוד, וגם זה מעיד לכשעצמו על התמיכה בי. את היתר אני מביאה מהבית. אין מאחורי אינטרסנטים, אני מחויבת לתושבים. יש המון פעילים ומתנדבים במטה שלנו וזה חוסך בהוצאות".

איך את מתייחסת לטוקבקים וארס ברשת ?

"השימוש בהם מעיד על חולשת המשתמש וטיעוניו. אבל  מן הרגע שבו בחרתי להיות דמות ציבורית, הבנתי שאהיה חשופה לשפה נמוכה, נאצות, הערות לא ענייניות וארס. אני מודה שמידי פעם אני עדיין נעלבת ונפגעת, אבל ככל שהזמן עובר אני מפתחת "עור של פיל" ויכולת לסנן רעשים לא רלוונטיים".

היה משהו שפגע בך במיוחד ?

"הערות שוביניסטיות, הערות על הלבוש, האיפור וכד'. קשה לי להכיל את הדיסוננס בין היותנו עיר מתקדמת ופלורליסטית לבין הערות כל כך פרימיטיביות".

עם איזה מתמודד לראשות הקשר שלך יותר חם?

"אני שומרת על קשרים אישיים וטובים עם מרביתם. אני לא רואה באיש אויב וודאי שאינני מפתחת יריבות על בסיס אישי".

לראש עירייה אין כמעט חיים אישיים. איך את מכינה עצמך לזה.

"שנים ארוכות עבדתי במשרדי ממשלה, בכנסת, בצמוד לשרים ולראשי ערים. זה לא חדש לי.  אני רגילה לאורח חיים אינטנסיבי ואפילו נהנית ממנו, בדיוק לשם זה נקבע בחוק יום המנוחה, שבת, שגם עכשיו, ברגעים הכי קריטיים של הקמפיין, הוא היום שבו אני מתנתקת מעבודה ומקדישה את כולי למשפחתי".

כמה קדנציות בכוונתך לכהן?

"מצע הבחירות שלי מדבר על הגבלת קדנציות – בהתאם לכך לא אכהן יותר משתי קדנציות כראשת העיר".

האם תפעלי לפתיחת ועדות התכנון והבנייה לציבור?

​בהחלט, מזה מספר שנים שאני מקדמת את רעיון השקיפות ושיתוף הציבור. אצלי זאת לא  הצהרת בחירות, זוהי תוכנית פעולה שתכליתה מעורבות של הציבור בתוכניות המשפיעות על חייו. אנהיג את טכניקת "קירות שקופים" – הכול גלוי.

פתיחת היכל התרבות בשבת ?

כן. כפי שאמרתי קודם, כחלק מהאיזון הנדרש, לא אסגור בשבת מקומות תרבות, כולל בתי קולנוע ותאטראות.

מה דעתך על ריבוי קניונים, או מבנים גדולים שלעיתים הופכים לעזובות?

ניצול מרחבים עירוניים הוא חשוב, האיזון בין ראות ירוקות לבין בנייה הוא חשוב וכך גם הצורך בבניה של קניוני ענק. אני חושבת שהגענו לנקודת האיזון, לגבי מבני ענק שננטשים. אם הם במצב שניתן לשקם ובבעלות העיריה, נדאג להפוך אותם למרכזים לטובת הציבור ואם לא נדאג שלא יהפכו למפגעים סביבתיים.

האם לדעתך צריך להגדיל התקציב המנווט לחינוך בעיר ?

בהחלט. כפי שאמרתי קודם, אחת המשימות המרכזיות שלי תהיה קידום החינוך. שיפוץ מבני חינוך, הקטנת מספר התלמידים בכיתה, לשם כך נדרש תקציב נוסף.

מה בנוגע לשכונות ?

כתושבת מזרח העיר וכתושבת שכונת קפלן, אני בדעה שהגיע הזמן לשים דגש על השכונות ולתקן את ההפליה המתמשכת. שיפוץ מבני החינוך, מרכזי המסחר, גני המשחקים, התשתיות, מבנים לנוער, עבודה עם נוער במצוקה.

לסיום, מה את מאחלת לעצמך ?

הצלחה בבחירות ובניית קואליציה מאוחדת ורחבה, הצלחה בהובלת  כפר סבא לעידן החדש שלה – ומעל לכל: בריאות וכוח להמשיך.

מה תאחלי לתושבי העיר ?

שיהיו גאים ומאושרים בכפר סבא החדשה, תחת הנהגתי. וגם להם: רק בריאות ובשורות טובות.

אסוציאציות בקטנה  -  הפנינו למועמדת לראשות העיר, מירית שקד ברק, מספר אסוציאציות לתשובה בשליפה והנה תשובותיה לפניכם

שונאת – צביעות

אוהבת – את משפחתי

השכונות הירוקות – אוויר לנשימה

קניון ג' או קניון הירוקה – ויצמן

יוסי סדבון או רפי סער – צנחנים

צביקה צרפתי או יובל לוי – ההזדמנות עברה.  

אופוזיציה או קואליציה – ראשות העיר

צביקה צרפתי – עבר זמנו

סדבון – בא ל"אפטר פרטי"

יהודה בן חמו – שאלה הבאה

ראש עיר – ראשת עירייה

מירית שקד ברק – ווינרית

הדר לביא – פרטנרית ראויה במועצה

מנשה אליאס – משורר מחונן

איתן צנעני – סגן ראש עירייה מצויין

רוצה להיות – ראשת העירייה

מפחיד אותי – אינטרסנטים

מרגיז – שקרנים

מצחיק – סיסמאות ריקות מתוכן

מחליא – שחיתות

טוקבקים – פחדנות

התלהמות ברשת – לאזן

ישיבת מועצה – משמר המועצה

שיקום שכונות – חובה!!!

מדאיג – תכנית המתאר כס/2035

דת – מסורת וערכים

לא יודעים עלייך – אוהבת לרקוד ריקודי עם

בתי כנסת – קהילה.

פספוס – לא אצלי

 

 

 

שיתוף ב facebook
שתף
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב print
הדפס
שיתוף ב email
אימיל

תגובות