ראיון מיוחד ובלעדי עם המתמודד למועצת העיר, יאיר אברהם "הציבור שבע מהבטחות מועמדים ויצביע לרשימה שלנו בה יש נציגים שמתחייבים לקדם"

ראיון בלעדי עם המועמד למועצת העיר בכפר סבא, יאיר אברהם.

יאיר אברהם, בן 52 , אב ל-3 ילדים, M.A  מדיניות ציבורית. איש חינוך, מומחה למיומנויות למידה והעצמת בני-נוער, רכז כיתות שח"ר בתיכון קוגל חולון ומנחה השתלמויות למורים

חבר מועצת העיר 2008-2013, מחזיק תיק התרבות, יו"ר חברת ספיר (בהתנדבות), סגן יו"ר ועדת החינוך, יו"ר ועדת נגישות

הישגיו בזמן שכיהן כחבר מועצה "הקמתי אנסמבל תיאטרון עירוני שמבוסס על שחקנים תושבי העיר. בניתי קונספט ייחודי ומצליח של "שבת תרבות" עם רינה מצליח (לאחר 10 שנים !). קידמתי אירועי תרבות איכותיים המשלבים קריאה ושירה בספריות העירוניות. יזמתי אירועי תרבות יהודית פלורליסטית כמו תיקון ליל שבועות. ופסטיבל "70 פנים". יזמתי פסטיבל ייחודי לאומנות דיגיטלית (Mess-Media) בשיתוף עם מכללת בית-ברל. קידמתי לימודי יהדות ברוח פלורליסטית בבתי-ספר יסודיים. הקמתי מרכז למידה ייחודי בבי"ס "גולדה" לתלמידים בעלי לקויות למידה. קידמתי את שיפוץ היכל התרבות העירוני תוך הפקת לקחים משיפוץ בית-ספיר. כוננתי שיתוף פעולה נרחב בתחומי התרבות והחינוך עם ראשי מכללת בית-ברל. קידמתי תכנית להקמת מרכזים קהילתיים בבתי-הספר היסודיים. יזמתי הקמת מרכז בילוי ייחודי לבני-נוער "גלריה 29". פעלתי להורדת הצפיפות בכיתות בחטיבות-הביניים באמצעות תוספת מחנכים.

תכניות לקדנציה הבאהלהוביל רפורמה מקיפה במערכת החינוך העירונית, להרחיב את פעילויות הפנאי הספורט והתרבות באמצעות מערכת החינוך, לקדם בניית שבילי אופניים והליכה למוסדות החינוך ולהסדיר פתרונות מוסכמים של תחבורה ציבורית לנוער בסופי-שבוע.

יאיר אברהם. צילום: יפית צרפתי

יאיר, מהן לדעתך, הבעיות המרכזיות שכפר סבא מתמודדת איתן כיום?

"הבעיה העיקרית היא היעדר חזון שמתאים לכפר-סבא ולתושביה. התוצאה היא שהעירייה לא תכננה בצורה נכונה את פיתוח העיר, הבינוי והתשתיות לטווח ארוך. העניין הזה משפיע דרמטית על כל תחומי החיים, ועל העתיד של העיר".   

הבעיה העיקרית הנה דווקא בתחום התכנון והתשתיות?

"בניגוד למתמודדים אחרים אני הצבתי חזון – להיות עיר-חינוך כדי שזה יעצב את האסטרטגיה העירונית בעשורים הקרובים. עיר-חינוך אינה רק בתי-ספר אלא כוללת עיצוב מחדש של מוסדות חינוך, וכן פיתוח תשתיות שינגישו אותם מגיל הגן ועד הגיל השלישי. המנהיגות העירונית חייבת לנצל את ההון האנושי בעיר ולבסס אותו על 3 צלעות: אקדמי עסקי ורפואי. אנו חייבים מוסד אקדמי חזק, מתחמי היי-טק ופיתוח, זאת בנוסף לצלע השלישית הקיימת כבר בבית-חולים מאיר. "אגב, בניגוד להצהרות שנשמעות חדשות לבקרים, הפתרונות התחבורתיים והתקציבים הגדולים יגיעו ממשרד התחבורה, כמו בפרויקט הנת"צים והרכבת המטרופולינית אבל מישהו צריך להגיד להם לאן העיר צועדת. הניסיונות של המתמודדים לראשות העיר ליזום פרויקטים המתעלמים מהתכניות המאושרות של משרד התחבורה הם הטעיית הציבור. כאשר אנו עוסקים במקומות בהם לעירייה כן קיימת יכולת השפעה מהותית, אז ללא ספק תחום החינוך הוא האתגר העיקרי. כבעל עמדה ניהולית בתחום החינוך אשר נחשף לאלפי תלמידים אני יכול לומר בבטחה כי כפר-סבא יכולה וצריכה להיות עיר מובילה בחינוך".

אבל ידוע שעיריית כפר-סבא הגדילה ההשקעה פר תלמיד בשנים האחרונות?

"זהו מקור הבעיה. אדם שאיננו בא ממערכת החינוך ומכיר אותה יכול רק לתקצב אותה ביותר כסף, ואת התוצאות אנו רואים – הגידול בהשקעה הכספית לא מביא בהכרח לשיפור בהישגי התלמידים. אני טוען שרק אדם שמכיר את מערכת החינוך לפני ולפנים, ומכיר שיטות חינוך מתקדמות יכול להביא לשינוי המיוחל".

המועמדים מציעים רפורמה בחינוך וחלקם אף צירפו אנשי מקצוע – אז למה לבחור בך?

"כל המועמדים מבטיחים הכל מכל – וברור שלא יוכלו לעמוד בהבטחותיהם. כמחזיק תיק החינוך אוביל רפורמה יחד עם הנהלת האגף, נקבע סדר עדיפויות ויעדים שנכונים לעיר. לצורך זאת נדרוש לקבל אוטונומיה ניהולית ופדגוגית ממשרד החינוך. זה אפשרי ואני כאן כדי להבטיח שזה יקרה כי ראש העירייה אינו פנוי לעסוק בזה. מיקומי בראש רשימה שגולת הכותרת שלה הוא תחום החינוך, יחד עם הידע והניסיון המוניציפלי שלי מבטיח כי אוכל גם לקיים הבטחותיי".

מה יש בך וברשימה שלך שאין למועמדים אחרים?

"יש לרשימה שלנו חזון ברור ואג'נדה ייחודית בתחומי החינוך התרבות ואיכות החיים. כל אחת ואחד מחברי הרשימה שלנו הוכיח יכולת עשיה בתחומו. מבחינתי, די כי תושבי כפר-סבא יראו את חברי הרשימה שלי, אישיותם ופועלם, ויסיקו מכך את המסקנות המתבקשות".

מה אתה וחברי הרשימה שלך עשיתם בעשור האחרון לטובת העיר? 

"במשך למעלה מעשור. שימשתי יו"ר ועד הורים, כחבר מועצה ומחזיק תיק התרבות. רונית רמז שינתה בצורה דרמטית את המדיניות העירונית ביחס לבעלי החיים. תרזה היא דמות בולטת בקהילת האמנים בעיר, ודניאל פעיל משך שנים בוועד מרכז העיר ובוועדי הורים".

אלו אג’נדות חברתיות בכוונתך לקדם?

"האג'נדה החברתית שלנו היא כי כל אדם זקוק לסביבה המאפשרת לו למצות את כישוריו. כמנחה לשעבר בפרויקט מיכא"ל (מיצוי כישורים אישיים למצוינות) אני סבור כי מערכת חינוך מודרנית חייבת לאתר את חוזקותיו של כל תלמיד, ולהציע לו תכנית למידה אישית שבה יוכל להתפתח. יש להוציא מהלקסיקון את המינוח "תלמיד חלש" או אינו מסוגל, יש רק תלמידים שלא זוהו ולא שולבו נכון. זיהוי נכון של הצרכים וגיבוש פתרונות הן העשייה החברתית החשובה ביותר שלנו".

מה דעתך על מועצת העיר היוצאת?

"לצערי, יהודה בן חמו השיג שליטה אבסולוטית על מועצת העיר באמצעות הסכם בזק שחתם בתחילת הקדנציה עם מרצ, וכך השיג בלוק חוסם. אני מתריע כעת כי כוח מוגזם בידיו של ראש עיר ומועצת עיר חלשה היא פגיעה בדמוקרטיה, ומהווה פתח לשחיתות לכל ראש עיר שייבחר. על כן, הציבור חייב לפצל את הצבעתו – פתק צהוב לראש העיר המועדף עליו, ופתק שני לרשימה שמייצגת את הנושאים הכי חשובים לו . באופן אישי אני מתחייב כי הרשימה שלי לא תכבול את עצמה בהסכמים קואליציוניים שלא יאפשרו לה לממש את המצע שלה".  

מה הסיכוי של הרשימה שלך לדעתך ?

"הסיכוי לקבל מספר מנדטים במועצה הבאה הוא גדול – התחושה שלי היא כי הציבור שבע מהבטחות מועמדים ויצביע לרשימה שלנו בה יש נציגים שמתחייבים לקדם נושאים בתחומי המומחיות שלנו, כמו חינוך, תרבות, איכות חיים ובעלי חיים: אנו התשובה לכל אלו שהתייאשו מפוליטיקה ומפוליטיקאים".

מה בדעתך לקדם בקדנציה הבאה ?

"ראשית, רפורמה יסודית במערכת החינוך אשר תחזיר את כפר-סבא להיות עיר-חינוך מובילה. הכוונה היא למערכת חדשנית יזמית פתוחה ודמוקרטית יותר אשר תחסל את "פס הייצור", ותתמודד בצורה הרבה יותר טובה עם צורכי התלמידים בחברה מודרנית. שנית, נפתח את תחומי התרבות האומנות והמוסיקה תוך דגש על מיצוי הפוטנציאל האדיר של מרכז העיר. שלישית, נפתח חיי קהילה בשכונות ובגינות הקהילתיות הפזורות בעיר. מעבר לכל אלו כראש הרשימה ובעל ניסיון ניהולי ומוניציפלי אפעל להטמיע בעירייה דרכי ניהול מתקדמות ותהליכי קבלת החלטות סדורים".

ניהול ושיפור דרכי קבלת החלטות ?

"קחי לדוגמא: בנושאי תחבורה ובינוי, כל מועמד מעלה רעיונות היכן לבנות לגובה והיכן לא כאילו הוא במשחק sim city ומתעלם מתוכניות מאושרות והוראות הדרגים הגבוהים במשרדי הממשלה. כפועל יוצא מרבית התוכניות שהועלו ע"י המועמדים מקומן במגרסה".

האם אתה בעד פתיחת עסקים בשבת?

"אני לא אוהב את המושג סטטוס-קוו. במהלך השנים נתהוו כללים בלתי כתובים במערכת היחסים שבין דתיים לבין חילונים בעיר, המאפשרים חיים משותפים שלווים. אני מתחייב לדבוק ברוח זו, ולהתיר פתיחת עסקים בשבת בפאתי העיר המרוחקים מאזורי המגורים. דרך זו מאפשרת לחילונים לבלות ביום החופשי ואיננה פוגעת בציבור המסורתי והדתי".

איך אתה מגדיר עצמך? חילוני? מסורתי?

"חילוני עם אהבה למסורת היהודית".

תחבורה ציבורית בשבת?

"תתפלאי לשמוע כי יש לי פתרון לסוגיה זו שיהיה גם חוקי וגם מקובל על שני הצדדים –אפעל לקידומו לאחר הבחירות מבלי לנהל על כך קמפיין". 

עמדתך לגבי מהיר לעיר?

"יש להמשיך בפרויקט ולבצע התאמות ".

אתה רואה עצמך מנהיג?

"בהחלט, אם כי מנהיג מסוג אחר. אינני מהזן של "אני ואפסי עוד" אלא מנהיג חינוכי, קשוב, פועל בשקיפות ומקבל החלטות אמיצות לטווח ארוך. אני רואה עצמי כאדם יצירתי, חדשני ובעל אומץ להניע מהלכים להשבת מעמדה של כפר-סבא כעיר מובילה. אני מיישם את התפיסה הזו במערכת החינוך, וכתוצאה מזה ההחלטות שאני מקבל לא רק אמיצות ופורצות דרך, אלא גם מקובלות על הכלל". 

כמה כסף אתה הולך להוציא על הבחירות?

תקציב הבוטנים של המועמדים לראשות העיר. אני משלם מחיר כבד על העיקרון של אי קבלת תרומות מבעלי עניין. אמרתי בנאומי האחרון כי בימים אלה "נשתלים זרעי הפורענות של החקירה הבאה". אני אוכל לישון בשקט, מבלי להיות חייב לאף אחד, מבלי להיות טרוד בדרכים לגמול לתורמיי, ומבלי שאצטרך להסביר את ההחלטות שלי בפני חוקרי המשטרה".

איך אתה מתייחס לטוקבקים וארס ברשת ?

"מובן שאני נגד תגובות והתנהלות לא ראויה ברשתות. האנשים שמתנהגים כך הם מיעוט קולני שמקבל חשיפה מוגזמת בגלל שלכל אחד יש נגישות קלה למקלדת. מנהיגי ציבור וגם מנהלי בתי-ספר חייבים לדעת כיצד לשמור על קור-רוח, ולהתמודד עם ביקורת בוטה ותופעות של שיימינג בשום שכל. יחד עם זאת צריך לומר כי העובדה שפוליטיקאים חשופים מאוד מאפשר לדעת עליהם פרטים שהיו רוצים להסתיר – דוגמאות טובות לכך קיבלנו בחשיפות על קשרים מפוקפקים של מועמדים לראשות העיר, וגם על עמדות פוליטיות קיצוניות כמו התמיכה של מר הרסגור ב"שוברים שתיקה"". 

היה משהו שפגע בך במיוחד ?

"לא. אני בעל ניסיון פוליטי וציבורי מספיק המאפשר לי לא להתייחס לתגובות בלתי ענייניות".

עם איזה מתמודד לראשות העיר הקשר שלך יותר חם?

"אדע להסתדר עם כולם. אני חושב שזה היתרון שלי כאיש חינוך וכפוליטיקאי בעל ניסיון". 

כמה קדנציות בכוונתך לכהן?

"פחות מעמירם מילר…". 

האם אתה בעד פתיחת ועדות התכנון והבנייה לציבור?

"בהחלט. באיזון עם הזכות לפרטיות – אין דין קבלן / יזם כדין אדם פרטי. הכלל יהיה ישיבות פתוחות, והחריג יהא בקשה מנומקת לדיון ב"דלתיים סגורות". באותו אופן אני אשמח אם הציבור הרחב יוכל להיות נוכח ולצפות בישיבות מועצת העיר". 

פתיחת היכל התרבות בשבת ?

"בניגוד למה שמנסים לומר, היכל התרבות אינו סגור בערב שבת עקב כפיה דתית. כל עוד "יד לבנים" הינו חלק מהאכסדרה של ההיכל נצטרך להסתפק באירועים תרבות באודיטוריום. זו ממלכתיות ישראלית".

מה דעתך על ריבוי קניונים, או מבנים גדולים שלעיתים הופכים לעזובות?

"היוזמות להקמת קניונים מבוססות על תכנית מתאר ומקודמת ע"י יזמים פרטיים והעירייה לא יכולה להתנגד לכך אלא ליזום פיתוח נדל"ן עסקי מניב אשר יביא יותר הכנסות מארנונה לעיר. הרשימה בראשותי פיתחה מודל לחיזוק ועידוד משקיעים ואנשי עסקים".

האם לדעתך צריך להגדיל את התקציב המנווט לחינוך בעיר ?

"כן ולא. הבעיה העיקרית בתקציב השוטף היא ניצול המשאבים הגדולים שמושקעים בחינוך בצורה אפקטיבית יותר. בעיה נוספת היא שיש פחות תקציב בלתי-רגיל לשיפוץ מבנים ישנים במרכז העיר ועל זה ניאבק". 

מה בנוגע לשכונות ?

"ליבי תמיד עם תושבי השכונות, ובעיקר עם ילדיהם הנמצאים במערכת החינוך. כמחזיק תיק החינוך ארצה לוודא כי מתקיים, הלכה למעשה, שוויון הזדמנויות אשר יפחית את ההשפעה הדרמטית שיש למצב הכלכלי של ההורים על ילדיהם. אני מבטיח לעקוב בצורה שיטתית אחר ההתקדמות של אלה אשר נקודת הפתיחה שלהם פחות טובה בצורה בולטת".

לסיום, מה אתה מאחל לעצמך ?

"לראות את חזון "עיר-החינוך המובילה בישראל" קורם עור וגידים ומביא לתושבי העיר את מה שמגיע להם". 

מה תאחל לתושבי העיר ?

"שיאמינו בכוחם להשפיע ויבואו להצביע בהמוניהם. ככל שיותר מתושבי העיר יצביעו עבור רשימות לא סקטוריאליות, כך כוחם של בעלי האינטרסים האישיים יהיה קטן יותר".

 

אסוציאציות בקטנה

 שונא – אלימות

אוהב – אנשים יצירתיים

השכונות הירוקות – מחוץ למושבה

יוסי סדבון או רפי סער – הציבור יכריע

צביקה צרפתי או יובל לוי – כנ"ל

אופוזיציה או קואליציה – מה שהציבור יחליט.

צביקה צרפתי – חובת ההוכחה עליו.

סדבון – ברוך הבא

יובל לוי – כיסים עמוקים

עילאי הרסגור הנדין –פופוליסט

יהודה בן חמו – לא ידע שובע.

ראש עיר – מחייב צניעות .

מירית שקד ברק – רועשת.

הדר לביא – בתחילת דרכה.

מנשה אליאס – עיקש

איתן צנעני –שועל פוליטי

רוצה להיות – מחזיק תיק החינוך עם חופש פעולה.

מפחיד אותי – ראש עיר עם כח פוליטי רב מדי.

מרגיז  – ציבור אדיש.

מצחיק – שיחות עם תושבים

מחליא  – אלימות והסתה

טוקבקים – ממעט לקרוא.

התלהמות ברשת – מחליא

ישיבת מועצה – פורום חשוב שאיבד את כבודו בשנים האחרונות

שיקום שכונות – סאלח, כאן זה כפר-סבא.

מדאיג – לקחים שלא נלמדו.

דת – גדלתי בבית מסורתי אולם אסור שמנהיגים דתיים ינהלו את המרחב הציבורי.

לא יודעים עליך – הייתי עוזרו האישי של המשפטן המומחה למשפט חוקתי פרופ' אמנון רובינשטיין.

בתי כנסת – אין כמו התימני

פספוס – החיים עוד לפניי

 

 

 

שיתוף ב facebook
שתף
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב print
הדפס
שיתוף ב email
אימיל

תגובות