ד"ר קובי רפאל, מס' 3 בסיעת "תנופה" בראשות עו"ד איתן צנעני, בראיון מיוחד "ארצה להיות אוזן קשבת, לקליטת עולים חדשים בעיר ולהשתלבותם בקהילה"

ד"ר קובי רפאל , רופא משפחה מוכר, מס' 3 בסיעת "תנופה" בראשות עו"ד איתן צנעני בראיון ראשון, ערב כניסתו לחיים הציבוריים.

רבים מתושבי העיר, מכירים את ד"ר קובי רפאל , רופא משפחה מוכר, שבשנה האחרונה התפרסם עוד יותר, בגלל הרצח של חתנו הרב רזיאל שבח הי"ד. רפאל, בן ,59 נשוי לנלי + 4, סב ל-11, רופא משפחה בקופ"ח מכבי. איש נעים, שגם בשעת לילה מאוחרת בה ישבנו לראיון, כשהוא לאחר יום ארוך במרפאה, אנו מוקסמים מעיניו הבורקות המלאות חכמה וחן. הוא נולד וגדל בפריז, בילדותו למד בביה" ס היהודי הכללי בעיר, ולאחר מכן, בישיבת "מרכז התורה" אצל הרב טולדנו. בגיל 19 החל את לימודי הרפואה, אותם סיים בהצלחה מרובה בגיל 27.

מה גורם ליהודי משכיל ומצליח לעלות ארצה ?

מאז עומדי על דעתי היה לי ברור שאעלה ארצה. מסיבות שונות זה התעכב מעט. ורק לאחר חמש שנות עבודה כרופא עלינו ארצה בשנת 1993.

כבר אז אירופה התמלאה באנטישמיות. אך הסיבה העיקרית שעלינו ארצה, היא תחושת ציונות וההבנה, שכיהודים, אין לנו מקום טוב יותר לחיות בו.

את פעילותי החברתית, התחלתי עוד כסטודנט במסגרת תנועת הנוער "בני עקיבא" בפריז. אז זה נקרא "תקוותינו" , שם הייתי מנהל הסניף בהתנדבות, ושם גם הכרתי את נלי רעייתי  .

לאחר סיום לימודי הרפואה, התחלתי לעבוד במרפאה מקומית. יום אחד הגיע אלי פציינט יהודי, לקבל טיפול בו אני מומחה .תוך כדי שאני מטפל בו, התעניינתי מניין לו שאני מומחה בתחום?  . השיב לי, כי חבר שלו, גוי אנטישמי, שלא ידע על יהדותו, סיפר לו שיש רופא מומחה בתחום, אבל הוא יהודי "מלוכלך" 

איך מרגיש עולה חדש בארץ ?

מעבר לקשיי השפה, התרבות, ומציאת עבודה.  הדבר שהכי הדיר שינה מעיני, היה השתלבות הילדים בחברה ומציאת מסגרות חינוך מתאימות, אז כידוע עדיין לא היה תיכון דתי בכפר סבא.

אני חייב לציין לטובה את אנשי העיר ובפרט אנשי הציונות הדתית בעיר שקבלו אותנו בזרועות פתוחות . אנשים מאוד השתדלו לתת לנו כתף חמה ותומכת . גם העובדה שהיינו קבוצת עולים קטנה ומגובשת מאוד סייעה לנו. לצערי, במשך השנים היו משפחות שלא הסתגלו ושבו לצרפת. אבל היום  הקהילה הצרפתית בעיר פורחת ובשנים האחרונות אף הוכפלה .

אתה מועמד ברשימת "תנופה" בראשות עורך דין צנעני . מהו הנסיון שאתה מביא אתך לזירה הציבורית.

אני משמש כראש הקהילה הצרפתית בכפר סבא וראש קהילת בית הכנסת "אהל יעקב ולאה" . אני שותף למספר מיזמים קהילתיים בעיר. וכבר למעלה משני עשורים אני עובד כרופא משפחה בעיר עם אלפי פציינטים  נהדרים. אני פוגש מגוון אנשים ודעות , צרכים ומצוקות, ומכאן החשיפה שלי למרקם האוכלוסיה ולצרכיה.

במה תרצה להתמקד לכשתיבחר למועצת העיר?  

סיעת "תנופה" היא מגוונת, היא מייצגת את כלל המגזרים בעיר, אנו עובדים ביחד ובמקביל גם לחוד.  בקדנציה הקרובה אבקש להוביל לקירוב בין מגזרי, דתיים וחילוניים עולים וותיקים ועוד. לדעתי יש חוסר הבנה עצום בין הקבוצות, שגורם לריחוק ומאוד חבל. משהו בחברה שלנו מתחספס, ואנשים פחות מבינים את משמעות ה"זהות היהודית" שלהם.  כמו כן, אפעל להנגשת החינוך לכל תושב מכל מגזר. ההכרה שלנו בעולם כיהודים מצליחים מקורה בחינוך. חינוך. ועוד פעם חינוך.

דבר נוסף, ארצה להיות אוזן קשבת, לקליטת עולים חדשים בעיר ולהשתלבותם בקהילה.

בשבת החולפת התפרסם בעלון "שיחת השבוע" סיפור מרגש על חתנך הרב רזיאל שבח הי"ד שנרצח כשהיה בדרכו לביתו.

ברוך ה', זכינו בחתנים "ישראלים" שאנחנו גאים בהם. מלח הארץ משמנה וסלתה.

לגבי הרב רזיאל ה' יקום דמו. מאוד הערכנו אותו. הוא החתן הראשון שלנו ובלט בצדקותו, במסירות שלו למען האחר, בכח הנתינה שהיה בו, בהדרכה והקירבה שלנו לתורה . שימש כמוהל והגיע לכל מקום שהוזמן. בשבת האחרונה לחייו, התארח בכפר סבא, כדי למול שני תינוקות, בשני קצות העיר, תוך שהוא צועד רגלית מקצה לקצה. השאיר לנו ילדים מתוקים והמון געגועים….

מה מאפיין בעיניך את הרב רזיאל ?

נתינה אין סופית והרצון לסייע לכל יהודי .. הוא תמיד שאף שלכל אחד יהיה טוב. קח לדוגמא את הסיפור שהזכרת,  על ברית המילה בראש השנה בכפר תפוח, הרחק מאשתו וילדיו. פנו אליו אנשים תושבי כפר תפוח, שהיתה להם ברית בראש השנה, ולא מצאו מוהל. הרב רזיאל נפרד ממשפחתו, והלך לחגוג איתם ראש השנה לבדו. רק כדי למול את התינוק הנולד. כאשר היה ברור לו ולמשפחתו, שזה מה שנכון לעשות .

לאחר הרצח, הבת שלך יעל גילתה כוחות עצומים, וגררה אחריה את כל עם ישראל, כולל ראש הממשלה והשרים, שהכירו בחוות גלעד כיישוב רשמי . מהיכן שואבים כאלו כוחות ?

(נבוך…) זה מאוד קשה . הילדים הקטנים, הכאב העצום, והמצב החדש. כנראה אלו הכוחות ששאבה מהרב רזיאל במשך שנות נישואיהם. ואנו בטוחים כי הקב"ה לא משאיר אף יהודי לבד.

אולי בעצם אלו הכוחות שהבת שלך שאבה ממך?

(מחייך…)

 

 

 

 

שיתוף ב facebook
שתף
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב print
הדפס
שיתוף ב email
אימיל

תגובות