סיבוב שני : מה הוא חושב על המתמודד מולו, על השבת, וכמה קדנציות הוא יישאר: ראיון בלעדי עם יוסי סדבון

לקחנו את הקטעים החשובים שנאמרו בראיון הבלעדי שערכה אירית מרק, עם המועמד לראשות יוסי סדבון באתר המוביל  והנה הם לפניכם. 

על המצע ושאר דעות, תכניות ועוד, לחצו כאן.

 

מאת: אירית מרק  iritmark@gmail.com

יוסי, מה הבעיות המרכזיות שכפר סבא מתמודדת איתן כיום?

"האחד זה מנהל תקין, כמו שיתוף ציבור, מכרזים, מנוים וכן הלאה, זו בעיה מספר 1 וצריך להחזיר האמון של התושבים להנהגה. כשאתה מנהל עיר אתה צריך לנהל אותה לטובת התושבים ואם אתה מנהל ביושר ובשקיפות התושבים מרוויחים ואם אתה מנהל לטובת מקורבים אז הציבור משלם את המחיר".

"נושא 2 מחויב טיפול זה נושא החינוך, בעבר ההלא רחוק היינו מקום ראשון בשרון היום אנחנו כבר לא שם. ואני חושב שאנחנו צריכים להחזיר את העיר לקדמת הבמה, לפחות בשרון היא צריכה להיות ראשונה. בעניין זה יש תכנית אסטרטגית שבנתה העירייה אבל זו עדיין תכנית שצריך לאשר אותה, ולפרוט אותה וטוב שלא אישרו אותה כי ראש עיר שעומד לפני סיום ומועצה שעומדת לפני סיום לא צריכה לקחת החלטות לעשר השנים הקרובות. מה שצריך לעשות זה לבצע בה התאמות, לאשר במועצה, לגבש תכנית עבודה מתוקצבת עם לוח זמנים כדי לבצע אותה אחרת זה יישאר במסגרת הרעיון. יש מה לעשות בתחום".

"הדבר השלישי שמטריד אותי זה תחבורה בעיר. אנחנו עיר כלואה, חלק מהשכונות שלנו גם כלואות, לנוע בעיר, למצוא מקום חניה, צריך לפעול לשפר התשתיות הציבוריות כך שיותר אזרחים ישתמשו בשרות הציבור ופחות ברכב הפרטי, בשביל זה אני בעד מהיר לעיר ואני חושב שצריך לאפשר נגישות טובה יותר לתחנת הרכבת עם שבילי אופניים לתחנה ובכלל, ומקומות חניה ואפליקציות שיסבירו איפה יש חניה פנויה או שילוט מואר זה קיים בתל אביב ובכל מקום, זה לא דברים מסובכים וגם לא עולה הרבה כסף. דבר אחרון שאני חושב שצריך לעשות זה לשנות תמהיל יחס מגורים, מסחר ותעסוקה. מהטעם הפשוט שארנונה ממגורים היא גירעונית, לא מכסה את ההוצאות האמתיות של הטיפול בבעיות האזרחים, מחינוך וכל השאר, הדבר היחיד שיוכל לעזור זה אזור תעסוקה שמשלם ארנונה וכמעט לא דורש מהעירייה תעסוקה כך שההכנסות יועברו לטובת האזרחים, לכן זה נושא שצריך טיפול- להגדיל את אזורי התעשייה ולעשות שימוש מעורב ברחוב ויצמן כך שזה יהיה גם למגורים וגם לחנויות ברחוב ויצמן".

אלו אג’נדות חברתיות בכוונתך לקדם?

"צריך לתת מענה לאוכלוסיות השונות. אנחנו עיר מבוגרת וצריך לדאוג למבוגרים. כמו הקמת מרכזי יום, כיום יש 6 ויש בעיר למעלה מ-20 אלף איש זקוקים לשירות הזה ולכן זה לא מספיק, יש את נושא זוגות צעירים, דיור בר השגה, וכדומה. "בנושא של החינוך הבלתי פורמלי אנחנו צריכים לעשות שינוי, נער שלא מעסיקים אותו, מעסיק אותנו. צריך לחזק את תנועות הנוער, נוער עובד, בני עקיבא, צופים וכן הלאה, לאפשר מקומות ראויים לפעילות, יש פה בעיר תנועות הפועלות מתוך קרוונים וזה לא מאפשר להם לעשות פעילות ראויה ואנחנו נדאג להם".

האם תחליף השדרה הניהולית אם תבחר ? ודאי ידוע לך כי יש עובדי עירייה החוששים לעתידם לאחר הבחירות.

"אין בסיס וחששם של עובדי העירייה מפגיעה במעמדם או תפקידם הוא חסר בסיס. בכל התפקידים שביצעתי אם בשירות הציבורי או כסגן נשיא מכללת רמת גן מעולם לא הבאתי איתי אנשים ממקומות עבודה אחרים כדי להקל על עצמי ביצוע העבודה. אני תמיד בחנתי את האנשים שנמצאים, את התאמתם לביצוע התפקיד, את היכולת שלהם, ובמידה ונמצא חוסר התאמה מצאנו פתרונות לאותם עובדים במקומות אחרים. אין לי שום כוונה בשלב זה או תכנון להחליף כל בעל תפקיד לרבות מנכ"ל, או משרות אמון אחרת, הכל ייגזר מבדיקת התאמה לצורכי העבודה של העיר".

מה דעתך על מועצת העיר היוצאת?

"מאוד לא אהבתי את תרבות השיח במועצה, אני סבור שנבחרי ציבור חייבים נאמנות למי ששלח אותם לתפקיד, -הבוחרים. הן ברמת הייצוג, חלק מחברי המועצה לדעתי חוטאים לתפקידם ואינם מייצגים את הציבור ששלח אותם באופן בו הם מתנהגים או מתבטאים".

יש לך דוגמאות?

"שימוש בכינויים עולבים, איומים, צעקות, לא מכבד, לא את המוסד ולא את הציבור וגם לא מקדם טיפול ענייני בבעיות של העיר".

למי אתה מתכוון?

"אני מעדיף שלא לפרט. הדברים האלה מוקלטים ומוסרטים ואפשר להיווכח לבד".

איך אתה תתמודד מול אופוזיציה כראש עיר?

"כראש עיר אני בהחלט אשמע את האופוזיציה ואתן כבוד לעמדות שהם יציגו מתוך נקודת הנחה שהם רוצים את טובת התושבים. אקיים דיונים עניינים בכל סוגיה עם האופוזיציה, אאפשר להם להביע דעה ובסופו של דבר תתקיים החלטה לגופו של עניין ולא לגופם של אנשים".

מה יש לך להציע לצעירים שחלקם אף עוזב את העיר?  

"אני אדאג לבניית דיור בר השגה של דירות קטנות, חיזוק אזורי המסחר ותעסוקה יאפשרו מקומות עבודה לאותם צעירים ופיתוח אזורי בילוי גם במרכז העיר שיאפשרו להם נגישות טובה לצורכיהם, אפשר לתמצת את כל הנושאים האלו בשלושה מרכיבים. אני שואף לכך שכפר סבא תהיה עיר שנעים לגור בה, שאפשר לעבוד בה, ולבלות בה".

האם בכוונתך לשמר הסטטוס קוו? בעד פתיחת עסקים בשבת?

"אני חושב שצריך לשמר את הסטטוס קוו ולאפשר לכל מגזרי האוכלוסייה, דתיים ולא דתיים לחיות חייהם על פי אמונתם ללא כפיה".

איך אתה מגדיר עצמך ? חילוני? מסורתי?

"חילוני אבל יש לי את הכבוד למגזר הדתי, אני בוגר בר אילן ויש לי הרבה חברים דתיים".

 

 

תחבורה ציבורית בשבת?

"זו חריגה מהסטטוס קוו ובשלב זה כל עוד לא תהיה הסכמה מהציבור הדתי והסכמה של משרד התחבורה אז זה לא על הפרק".

עמדתך לגבי מהיר לעיר?

"מאוד בעד מהטעם הפשוט שמדובר בתכנית לאומית שעליה חתומות 17 רשויות ונותנת פתרון כולל למתן עדיפות לתחבורה ציבורית בכל מטרופולין מרכז הארץ כך שיהיה כדאי לנסוע בתחבורה ציבורית ולהעדיף אותה על נסיעה ברכב פרטי".

אתה רואה עצמך מנהיג?

"כן. אני רואה עצמי כמנהיג. מנהיג נמדד ביכולת שלו להוביל תהליכים ולהניע אנשים מכוח האישיות שלו להשיג המטרות שהוא מציב. הוכחתי זאת בעשרות תפקידים שביצעתי בעבר ואני משוכנע שאצליח לעשות זאת גם בכפר סבא".

האם תכהן כחבר מועצה אם לא תצליח להיבחר?

"כן".

כמה כסף אתה הולך להוציא על הבחירות?

"כמיליון וחצי"

איזה כתבה בעיתונות המקומית עשתה לך רע?

"אחת הכתבות בה מתחו ביקורת על כך שבן חמו ממליץ עלי כראש עיר ולכן כביכול יש טעם לפגם בהצבעה בי. הגבתי בנושא זה ואמרתי שיהודה בן חמו רשאי לבחור או להמליץ לחבריו לבחור במי שהוא רוצה ואין להסיק מכך שאני פועל מטעמו".

ומה באמת הקשר שלך עם בן חמו?

"אין ביני ובין בן חמו כל קשר בשנה האחרונה מאז הוחלט להעמידו לדין וגם בעבר, פעלתי בתקופת היותו ראש עיר, לטובת העיר בכל מיני נושאים, אם גיבוש תפישת הביטחון ברגיעה במוסדות חינוך, בניית קומה שלישית בדבורה עומר, פעילותי בעמותת הכדורעף, ובמסגרת התנדבותי בליונס 30 שנה כולל אירועים משותפים לליונס ורווחה. הקשר היה טוב עם יהודה בן חמו, לטובת העיר, לא בהיבט חברי וזה הקשר היחיד שהיה לי איתו".

איך אתה עם טוקבקים של מגיבים מטעם?

"זה משפיע, אני מתייחס לטוקבקים, אני נוטה לא להתעמת עם טוקבקיסטים שמפרסמים דברים שאינם נכונים משום שכל דיון וויכוח רק מעצים את הפרסום ואינו משרת את המטרות שלי אבל ככל שמדובר בפרסום שקרי או מגמתי אני בהחלט מגיב".

היה משהו שפגע בך?

"כן. כשמפרסמים דברים שאינם נכונים זה מפריע לי, כמו שטענו שאני שלוח של יהודה בן חמו או שאני בן חמו בתחפושת, הגבתי על זה שלא היו דברים מעולם, או שפרסמו שאני אסגור את כפר סבא בשבת, זה בניגוד לכל מה שאני אומר ועכשיו, לך תלחם בדברים שאינם נכונים. החירות של האנשים להשתלח באנשים המועמדים לתפקידים, היא בעייתית וגורמת לקשיים. קראתי לאחרונה שאמרו שאני מבוגר מדי ואני עייף, אני חושב שלידע וניסיון יש ערך גדול ואני מוכן להתמודד ביכולת העבודה שלי מול כל מתמודד אחר. אני לא נעלב מכאלה דברים אבל זה פוגע שלא לצורך, כתבו שאני קצין משטרה ואני לא אשמע את האזרחים ולא אהיה קשוב לצרכיהם, זה עומד הרי בניגוד מוחלט לעובדת היותי עובד ציבור ששירת בתחנות, מרחבים ומחוזות והיה קשוב לציבור ודלתי תמיד הייתה פתוחה בפניו. מי שלא מכיר אותי יכול לחשוב שהפרסום הזה הוא נכון בעוד בפועל אין לו שום בסיס".

 

בתמונה: סדבון עם המתמודד למועצת העיר, עו"ד מנשה אליאס
בתמונה: סדבון עם המתמודד לראשות רפי סער

אתה ודאי מבין שלראש עירייה אין כמעט חיים אישיים. איך תתמודד עם זה.

"הייתי שם כמעט 32 שנים, בגלל זה 14 שנה חיכיתי עד שחזרתי חזרה. אני יודע בדיוק מה המחיר שאיש ציבור משלם. כותבים עליו מה שרוצים, אין לו חופש לעשות ומכיון שהייתי שם מהתנסות אישית ובכל זאת תפקיד ראש עיר הוא אחד התפקידים החשובים ביותר, קשה, מורכב, מאתגר, ויכול להביא לידי ביטוי את הידע והניסיון שצברתי ולהשפיע לטובה על העיר שהיא מאוד חשובה לי ".

מה בעניין בעלי החיים ? איך בכוונתך לקדם הנושא?

"יש לי גישה מאוד חיובית לבעלי חיים, בעלי חיים זה חלק בלתי נפרד מאיתנו אם בגינות מיוחדות, פינות האכלה, בריאותם ולדאוג לכל מרחב המחיה של בעלי החיים בעיר".

האם תתחייב לכהן רק 2 קדנציות ?

"בהחלט. ואני גם אעמוד בזה ולא כמו ראש עירנו הקודם ויש עוד אנשים שהבטיחו ולא עמדו בזה. לא מתכוון לכהן יותר משתי קדנציות".

לאחרונה עלה לסדר יום סיפוח או איחוד עם הוד השרון דעתך ?

"לא חושב שיש לזה מקום. כפר סבא צריכה לשמור על הצביון שלה ועל הייחודיות שלה, אם רוצים לדבר על איחוד הייתי יכול לחשוב על מקומות יותר טובים, אם כבר רוצים ללכת לתהליך כזה, הרעיון לא ישים".

מה דעתך על תוכנית 2035, מה נקודות התורפה בה ומה יתרונותיה

"התנגדתי לתכנית והגשתי התנגדות כתובה, מהטעם הפשוט התכנית לא נותנת תשובה בין היחס בין מגורים לתעסוקה ואין פתרונות תחבורה ראויים בתכנית".

האם תפעל לפתיחת ועדות התכנון והבנייה לציבור?

"כן, אני חושב שחלק מהשקיפות זה לפתוח דיונים לציבור".

פתיחת היכל התרבות בשבת?

"מדובר בשינוי סטטוס קוו וזה מחייב דיון במועצה כדי לשנות את זה".

מה דעתך על ריבוי קניונים, או מבנים גדולים שלעיתים הופכים לעזובות?

"ברור שהכוחות הכלכליים הם שיקבעו את עתידם של אותם מבנים. נקח לדוגמה את נתניה, מבנה העירייה ממוקם במבנה המיועד לקניון באזור התעשייה. אפשר לעשות שימושים שונים למבנים שמתפנים".

מה עם קניון ערים, נטען שהוא בדעיכה מתמשכת

"בעניין קניון ערים מדובר בקניון חשוב שממוקם במרכז העיר ומאפשר נגישות לחלק גדול מהאוכלוסייה ברגל ללא צורך בהסעות. חשוב לשמר את היכולת הזו לרווחת כל תושבי העיר. העירייה תשב עם הנהלת הקניון בחשיבה להחזיר את המקום לפעילות מלאה".

איך פוטרים את בעיית הפקקים בתוך כפר סבא

"יש קושי לתת תשובה לבעיות שאינם בתחום אחריותך אך בהחלט אעשה שימוש בהיכרותי עם הגורמים ברמה הלאומית לקדם פתרונות שיסייעו לעיר ובהם פתיחת מחלפים, כבישים שקועים, צירי תנועה חדשים, שיאפשרו הקלה במצב הקיים".

האם לדעתך צריך להגדיל את התקציב המנווט לחינוך בעיר ?

"תקציב החינוך חייב יהיה לגדול, למדתי את תקציב העירייה ואני סבור שצריך להקצות תקציבים גדולים יותר לשיקום מבני החינוך במרכז העיר, היום העירייה מתקצבת 23 מיליוני ש לשיפוץ מבני חינוך ויש צורך לתקצב כמעט כפול לנושא זה כולל גני ילדים ועד תיכונים, לניקיון, לתשתיות, למדרכות, ספסלים למבוגרים ועוד תחומים רבים שאינם מקבלים את הטיפול הראוי, צריך להסתכל כיצד מנצלים את התקציב בצורה המירבית".

מה בנוגע לשכונות ?

"יש לדאוג לעיר לכל חלקיה ושכונותיה, עיר שיכולה וצריכה לשאת בגאווה את דגל הזהות העירונית. לאחר הבחירות נחזק אותה בכל מקום. נעשה זאת באמצעות הקפדה על רמת שירותים עירוניים  אחידה בכל חלקי העיר, תכניות עירוניות המותאמות לאופי השכונות השונות וחיבור בין האזורים החדשים לוותיקים.

בכוונתי להגיע לכל שכונות העיר באופן עקבי וסדור, כדי לעמוד אישית על שיפור השירות וחיזוק הקשר בין העירייה לתושבים. הודעתי על כוונתי להקים מנהלת שכונות שביחד עם התושבים תמפה את צרכי התושבים ותטפל על פי סדרי העדיפויות שלהם".

סדבון עם קרן גרשון. סער ורדי. תהילה מימון. אמיר עשבי

מה הסיכוי שלך לדעתך ?

"אני מעריך שהסיכוי טוב. אני מוכר בעיר, אנשים מעריכים את העובדה שאני מוכן לעזוב את אזור הנוחות שלי ולאבד את החופש שקיים לי היום ואת הפרטיות כדי לחזור לשרת את הציבור ולהביא מהידע והניסיון שיש לי ממערכות אחרות לטובת העיר. צריך לזכור שב-14 שנים מאז עזבתי את משטרת ישראל, בכל מערכת בחירות פנו אלי ורצו שאציג מועמדות והשנה הסכמתי בגלל המשבר ומתוך רצון אמיתי לעשות תיקון במצב הקיים ולהוכיח לכולם שאפשר גם אחרת".

אסוציאציות בקטנה  –  הפנינו למועמד לראשות העיר יוסי סדבון מספר אסוציאציות לתשובה בשליפה והנה תשובותיו לפניכם

רפי סער – תושב חוזר

בתי כנסת – צורך לאוכלוסיה דתית וגם לכאלה שאינם

התמודדות לכנסת – לא מעוניין, פנו אלי בעבר

קניונים – מציאות חיינו

רחוב ויצמן – מחייב תיקון

טיולים בארץ, לחו"ל – מאוד בעד

קולנוע עמל – חייב לחזור לציבור אותו הדבר גם קולנוע חן

יהודה בן חמו – במציאות קשה מאוד

בחירות – אתגר

הדר לביא – מועמדת ראויה

יובל לוי – איש אופוזיציה

צביקה צרפתי – בקשר טוב

עיריית כפר סבא – מקום חשוב שלא קיבל מרב תשומת הלב

עיתונות מקומית – עיתונות טובה

סקרים – כלי עבודה

 

 

שיתוף ב facebook
שתף
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב print
הדפס
שיתוף ב email
אימיל

תגובות