קעקועים ומקומם בתרבות המערבית המודרנית

מגמה בולטת ביותר בתרבות המודרנית במהלך העשורים האחרונים, היא כניסתם של קעקועים למרכז הזירה התרבותית. בעוד במאה העשרים, וממש עד לתחילתן של שנות התשעים, נחשבו קעקועים לנחלתן של קבוצות מצומצמות ומסוימות ביותר באוכלוסיה, נראה כי במהלך עשרים או שלושים השנים האחרונות התרחש שינוי עמוק ומקיף בנושא זה – כיום קעקועים נחשבים למיינסטרים לכל דבר ועניין, וניתן למצוא אותם בקרב אוכלוסיות שונות ומגוונות, בכל מדינות העולם. מה גורם לקעקועים – אלמנט תרבותי עתיק יומין, להישאר רלבנטי עד לימינו, ומהו הגורם לעלייתם ולפופולריות הגוברת לה הם זוכים בעשורים האחרונים?

Tattoos forever – קישוט הגוף הנצחי אשר מעולם לא איבד מקסמו

ההתחקות אחר מקורם של הקעקועים לוקח אותנו אחורה לימי שחר ההיסטוריה, לא פחות מזה. עדויות היסטוריות וארכיאולוגיות שונות מצביעות על כך שקעקועים ליוו את החברה והתרבות האנושית כבר מימי קדם, כאשר בשבטים אפריקניים, אוקיאניים ודרום אמריקניים קדומים היה מנהג זה נפוץ כבר לפני אלפי שנים. גם כיום רבים מהקעקועים אותם בוחרים אנשים לעשות מייצגים סמלים שבטיים עתיקים, כמחווה למולדת המנהג אי שם בעבר הרחוק.

נראה כי קישוט גוף מסוג זה נהוג היה כבר מימי קדם, שכן נראה כי בני האדם מאז ומעולם נהנו לקשט את עצמם ולייחד את עצמם, או את הקבוצה אליה השתייכו, על ידי קעקוע סמלים שונים. גם היום, בעולם המערבי המודרני, משמשים הקעקועים על מנת לייחד אינדיבידואליים, לאפשר להם להביע את עצמם, לסמל השתייכות לקבוצה זו או אחרת ועוד. נראה כי למרות ההתקדמות הטכנולוגית האדירה שהתרחשה בעולם מהעידן העתיק ועד היום, סממנים תרבותיים מסוימים לא השתנו כמעט כלל, מה שיכול להעיד על כך שמקורם בתכונות אנושיות בסיסיות וגלובליות, כאלו אשר לא השתנו במהלך אלפי השנים האחרונות.

קעקועים לנשים, גברים, בני נוער וקשישים – קעקועים בעולם המודרני

כיום, כמעט כל אחת ואחד מאיתנו נתקלים בקעקועים על בסיס יומיומי – רבים הסיכויים שגם לכם יש קעקוע קטן או בינוני, וכמעט בטוח שאתם מכירים אישית לפחות כמה אנשים עם קעקועים על גופם.

נראה כי כיום, מתאפיין עולם הקעקועים בעיקר בכך שהוא רלבנטי ומקובל על כולם. אמנם אנשים מסוימים אולי עדיין מעקמים את האף לנוכח מראה גוף מקועקע, ואולי לעבודות מסוימות קשה יותר להתקבל כאשר מגיעים לראיון העבודה עם חולצה החושפת קעקועים רבים, אך תופעות אלו הולכות ומצטמצמות בעשורים האחרונים. קעקועים לגברים, נשים, בני נוער, קשישים, נשואים ונשואות, רווקים ורווקות, יהודים, נוצרים, מוסלמים, סטרייטים וסטרייטיות, הומואים ולסביות – כמעט בכל קבוצה שניתן להעלות על הדעת ניתן למצוא כיום שפע של קעקועים, בין אם כאלו המסמלים את הקבוצה עצמה באופן זה או אחר ובין אם קעקועים אינדיבידואליים, אשר אינם קשורים ישירות להשתייכות החברתית – תרבותית של אותו אדם. נראה כי יותר מאי פעם, קעקועים מסמלים כיום אחדות כלל אנושית, כזו הפוסחת על חלוקה לקבוצות שונות ומשותפת לכולם.

pixabay
שיתוף ב facebook
שתף
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב print
הדפס
שיתוף ב email
אימיל

תגובות