איך לבחור ספק כוח DC-AC?

מעוניינים לרכוש ספקי כוח DC-AC להפעלת מעגל אלקטרוני מסוים, לצורך פיתוח ומחקר ולצורך תיקון מכשירי חשמל שונים? ובכן, כיום רוב הציוד האלקטרוני מופעל באמצעות זרם ישר, כלומר DC, כאשר במעגל זרם ישר הספק יכול לשמש כמקור מתח למעגל האלקטרוני או כמקור זרם חשמלי, בהתאם למאפייני המכשיר וצורכי הלקוח.

הספקים הנמכרים כיום נבדלים זה מזה במספר פרמטרים, למשל המתח שהספק יכול לספק למעגל אלקטרוני, והעוצמה מקסימלית של הזרם החשמלי הגבוה ביותר שהספק מסוגל לספק למעגל בלי ירידה במתח החשמלי. האנרגיה לספקי הכוח יכולה להגיע מרשת החשמל, ממערכת חשמלית מסוימת, ממצבר או מסוללה. למעשה, בכל מכשיר חשמלי בו אנו עושים שימוש יומיומי יש ספקי כוח, בין השאר בציוד מחשבים ותקשורת, בטלפונים הניידים, בציוד רפואי, במוצרי חשמל ביתיים וכדומה.

רכיבי הספק

כאמור, ברוב המכשירים האלקטרוניים יש ספקים המתאימים לזרם ישר. לספקים תפקיד חשוב ומרכזי ליישר את זרם החילופין ולספק את המתח החשמלי המתאים והנכון לצורך הפעלתו של מכשיר חשמלי ספציפי. יש שני סוגים עיקריים של ספקי כוח – ספק ממותג וספק ליניארי. הספק הליניארי פתוח באופן תמידי בעוד ספק ממותג הנחשב לנפוץ יותר כולל מתג פתוח/סגור לסירוגין, כך ניתן לצמצם משמעותית את צריכת החשמל ולהאריך את חיי המכשיר והספק המותקן בו.

רוב הדגמים של הספקים כוללים את הרכיבים הבאים:

  • שנאי (טרנספורמטור) שתפקידו להפחית את מתח הכניסה למתח הייצוב הנדרש להפעלת המכשיר.
  • מיישר מתח המבוסס על גשר דיודות ליישור מתח AC.
  • קבל ייעודי לסינון ולקבלת מתח DC.
  • מייצב מתח.
  • מעגלים ייעודיים להגנה בפני זרם יתר ושינוי קיצוני במתח היציאה.

בדגמים רבים של ספקי כוח יש גם מערכת פנימית לאוורור ולפיזור חום.

הספקים מגיעים במספר תצורות, בהתאם לדרישת הלקוח וצרכיו הייחודיים. ניתן לרכוש את הספק ללא כיסוי ובמסגרת פתוחה, למשל לצורך התקנה בארון תקשורת או בשרת, במארז ייעודי קשיח, במסגרת המתאימה להתקנה על פסי דין ועוד.

מטרת השימוש

ספק כוח רוכשים מהיבואן או מהיצרן רק לאחר אפיון צרכים ובהתאמה מושלמת למטרות השימוש. ניתן למצוא את ספקי הכוח בקשת רחבה של מוצרים ובכל סוגי התעשייה, בין היתר במכשור אוטומציה, בציוד רפואי לצורכי בדיקות, הדמיה ומחקר, במכשור אלקטרוני לבדיקת מוצרי חשמל, למשל במעבדות שירות לתיקון מחשבים, ציוד תקשורת, טלפונים ניידים וכיוצא בזה. מטרות שימוש נוספות של ספקי DC-AC הן למוצרי תאורה ושילוט, למוצרים בתעשיית הביטחון, לציוד מדעי, ולמכשור בקרת תהליכים ואוטומציה בכל ענפי התעשייה.

כמו כן, הספקים נמצאים בשימוש נרחב במעבדות מחקר ופיתוח, בתעשיית הרכב והתעופה, בתחבורה הימית, במוצרים ובמתקנים לאנרגיה חלופית, בציוד בדיקות ועוד. יש מגוון עצום של ספקי כוח DC-AC ליניאריים וממותגים, החל מ-5 וואט ועד ספקים מתקדמים עד 3,000 וואט. ניתן לרכוש ספקים מהמדף או לתכנן ולייצר את הספק בהתאמה לדרישות הלקוח ומאפייני המוצר החשמלי, לכן חשוב לרכוש את הספקים רק מחברה מקצועית ומובילה בתחום.  

שיתוף ב facebook
שתף
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב print
הדפס
שיתוף ב email
אימיל

תגובות