מתי אפשר להיכנס להריון אחרי היסטרוסקופיה ניתוחית?

נשים העוברות תהליך היסטרוסקופיה ניתוחית לאחר אבחון מקצועי במרפאה של מומחה למיילדות, גניקולוגיה ופוריות, לרוב משתחררות לביתן לאחר הניתוח המהיר. אחרי הניתוח ניתן להשתחרר מבית החולים או מהמרפאה לאחר כשעתיים, כל עוד אין סיבוכים, אך אלו נדירים, ולמעשה אפשר לחזור לשגרה ולעבודה כבר לאחר יומיים שלושה, כאשר לא מעט נשים העוברות את הניתוח חוזרות לעבודה כבר ביום שאחרי ההליך הרפואי.

נשים המעוניינות להיכנס להריון לאחר הניתוח חייבות להישמע להמלצות הרופא המטפל. כמו כן, חשוב לקבל ייעוץ מהרופא המומחה מתי לחזור לקיים יחסי מין אחרי ההליך הניתוחי, ויש להקשיב להמלצותיו לגבי אמצעי מניעה. ראוי לציין כי במקרים רבים נשים שעברו את ההליך הניתוחי יכולות לנסות להיכנס להריון לאחר קבלת המחזור החודשי אחרי ההליך הרפואי. כאמור, כל מקרה לגופו לכן יש להתייעץ עם הרופא המומחה ולפעול בהתאם להנחיותיו.

הליך הבדיקה והניתוח

היסטרוסקופיה ניתוחית היא למעשה הליך משלים לבדיקה הנקראת היסטרוסקופיה אבחנתית. ההליך האבחנתי נועד לאבחון בעיות ברחם שהתגלו בבדיקה מקדימה ויש לטפל בהן בהליך כירורגי. בהליך ההיסטרוסקופיה האבחנתית הרופא צופה בחלל הרחם ובפיות החצוצרות, הבדיקה מאפשרת לו לזהות בעיות כגון שרירן הבולט לחלל, הידבקויות שונות בחלל הרחם, שאריות שלייה, מומים שונים ברחם למשל רחם מחיצתי או חד קרני, פוליפ תוך רחמי ועוד.

נשים רבות מופנות לבדיקה  היסטרוסקופיה אבחנתית לאחר שהתגלה שהן סובלות מאי פוריות, מהפלות חוזרות או בגלל דימום מוגבר. כדאי לדעת כי את הבדיקה מבצעים במרפאה, הבדיקה מהירה ואינה כרוכה בכאבים או בתחושות של אי נוחות. אם הרופא המומחה מגלה בעיות כמו פוליפ בחלל, מחיצה קטנה או הידבקויות תוך רחמיות, וכל עוד יש לו את הידע, הציוד והניסיון, הוא ימשיך להליך הכירורגי מיד לאחר בדיקת ההיסטרוסקופיה האבחנתית, בדרך כלל הוא יבצע את ההליך בהרדמה מקומית, אך יש מקרים בהם מומלץ לעבור את ההליך הניתוחי תחת הרדמה כללית.

התאוששות והחלמה אחרי הניתוח

כל אישה מתאוששת ומחלימה מההליך הניתוחי בצורה מעט שונה, ובהתאם למורכבות הטיפול, סוג הבעיה, מצבה הרפואי, גיל, מיומנות הרופא וגורמים נוספים. היסטרוסקופיה ניתוחית מבצעים בשבוע הראשון לאחר סיום הדימום הווסתי ולפני תחילת הביוץ. לפני ההליך הניתוחי יש להימנע מקיום יחסי מין לפחות 3 ימים.

לאחר הניתוח נשארים להתאוששות ולהשגחה במרפאה או בבית החולים, אם עוברים הליך ניתוח פשוט יחסית בהרדמה מקומית, אפשר להשתחרר באותו יום, לפעמים אחרי שעתיים. מומלץ להישאר בבית ולנוח אחרי ההליך הניתוחי, אפשר להתקלח וליהנות מאמבטיה חמימה ללא כל חשש, ובדרך כלל חוזרים לעבודה יום או יומיים אחרי הניתוח – אך כאמור, כל מקרה לגופו ויש להישמע להוראות הרופא.

יחד עם זאת, מומלץ לשאול את הרופא מתי אפשר לחזור לקיים יחסי מין ומתי ניתן לנסות להיכנס להריון. במקרים רבים הנשים יכולות לנסות להיכנס להריון כחודש אחרי הטיפול, אך אין לנסות להיכנס להריון כל עוד הרופא לא אמר שניתן לעשות זאת.

 

שיתוף ב facebook
שתף
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב print
הדפס
שיתוף ב email
אימיל

תגובות