שיקום מבנים או תמא 38? מה עדיף?

כמו כמעט בכל תחום בחיים, גם הבחירה בין שיקום מבנים ובין תמא 38 היא בחירה שתלויה בכסף ובתקציב. לכל אחת מן האפשרויות יש את היתרונות והחסרונות שלה, והתקציב שאותו תוכלו להעמיד לטובת השגת המטרה שלשמה אתם מעוניינים להוציא לדרך את הפרויקט מלכתחילה, הוא פרמטר מפתח בבחירת האופציה המתאימה לכם ביותר, ועל כך נשוחח בשורות הבאות.

ההבדל המרכזי בין תמא 38 ובין שיקום מבנים

תמא 38 היא תכנית לאומית לחיזוק מבנים בפני רעידות אדמה. בכדי להיות זכאים להשתתף בתכנית, על המבנה לעמוד במספר קריטריונים שאחד מהם הוא קבלת היתר בניה לפני 1980, שכן תכנית זו מיועדת בעיקרה למבנים מיושנים שאינם עומדים בתקן הישראלי לעמידות בפני רעידות אדמה. מבנים הזכאים להשתתפות בתכנית יכולים לעבור תהליך מקיף של חיזוק המבנה בשילוב שיפוץ ושיפור פני המבנה מבלי שהדיירים צריכים לממן את הפרויקט מכיסם. יחד עם זאת, מימון הפרויקט מגיע באמצעות תוספת דירות שייבנו בראש הבניין המשופץ, ושאותן יוכל למכור הקבלן בכדי להפיק את הרווח עבור הפרויקט כולו.

שיקום מבנים מבוצע על ידי חברה המתמחה בשיקום מבנים כמו חברת אורגד מבנים המתמחה בשיקום ושיפוץ בניינים משותפים בכל הארץ.

פרויקט שיקום מבנים הוא פרויקט שבו ניתן לבצע את אותן פעולות מקצועיות ולהגיע לאותה תוצאה, אך מדובר בפרויקט שאותו מממן הלקוח באופן מלא והוא אינו חייב לחלוק את השטח עם דירות חדשות נוספות. המשמעות היא שאם יש לכם מספיק כסף לממן את הפרויקט בעצמכם ואם יש לכם התנגדות ספציפית להוספת דירות מעל המבנה, אתם בהחלט רוצים לבחור באפשרות של שיקום מבנים. לעומת זאת, אם אין לכם את התקציב הנדרש למימון שיקום המבנה שלכם או שלחילופין אין לכם בעיה עם הוספת דירות נוספות בראש המבנה, הרי שאין שום מניעה לבחור באופציה של תמא 38, וזאת כמובן בתנאי שאתם עומדים בקריטריונים של התכנית וזכאים להשתתף בה.

המורכבות המשפטית של תמא 38

שימו לב שכאשר אתם יוצאים לפרויקט תמא 38, אתם נכנסים למסגרת משפטית מול הדיירים האחרים בבניין, מול הקבלן והיזם ומול הדיירים החדשים שצפויים לקנות ולאייש את הדירות החדשות שייבנו בראש הבניין. המשמעות היא שנוצר פה משולש משפטי לא פשוט, שלעיתים יכול לייצר לא מעט בעיות. על כן, אם מדובר בנכס יקר במיוחד או בנכס קטן יחסית שיישום תמא 38 עלול לשנות לחלוטין את אופיו ולהוריד מאוד משוויו, בהחלט רצוי וכדאי לשקול את האפשרות של ביצוע פרויקט שיקום מבנים במימון מלא.

לפני שאתם מקבלים החלטה בנושא, כדאי להתייעץ עם אנשי מקצוע דווקא מהתחום של שיקום מבנים. בתחום זה נמצאים אנשי המקצוע הטובים ביותר, שיכולים לתת לכם עצות זהב ולהנחות אתכם לכיוון המתאים לכם ביותר בהתאם לנסיבות הספציפיות שלכם. זאת בניגוד ליזמי תמא 38 שיעשו הכל על מנת לשלב את הבניין שלכם בתכנית התמא.

שיתוף ב facebook
שתף
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב print
הדפס
שיתוף ב email
אימיל

תגובות