מה עשיתי עבורכם: חברת המועצה, לירית שפיר שמש, מדווחת לציבור במלאת שנה לבחירות

מאת: אירית מרק

לפני שנה התקיימו הבחירות ברשויות המקומיות. זוכרים את מערכת הבחירות הקשה שהתחוללה בכפר סבא ? קשה לשכוח מה שהיה כאן.
נבחרי הציבור נאבקו על כל קול ונלחמו על חייהם, בכדי לקבל את הקול שלכם בקלפי.
הם חרשו את העיר, ביקרו אצלכם בבתים, ענו לכל שיחת טלפון, שלחו לכם אסאמאסים והודעות בווטסאפ או במייל, הסבירו פנים והנעימו זמנם איתכם עם הבטחותיהם.
היו גם השמצות מכוערות, מאבקים נוראיים ומבישים, איומים בתביעות לשון הרע האחד נגד השני, עימותים ולכלוכים. הרבה לכלוכים…

מועצת העיר


בכל מקום תמצאו, בין הנבחרים, נבחרות ציבור, חברות מועצה וחברי מועצה, שעדיין, גם אם חלפה שנה, מתקשים לקבל ולעכל את דין הבוחר וממשיכים באותה מתכונת לכלוכים של הבחירות.
יש נבחרי ציבור שהוכיחו שהם קשובים במהלך השנה. הם דאגו, פנו, טיפלו, פעלו וקידמו. שליחי ציבור אמתיים שמיד מרגישים בלב שהם באים ברוח טובה, עם רצון אמיתי לסייע, לעזור ולשפר.
אני כמובן מתכוונת לנבחרי הציבור שעמלו והתייחסו באופן רציני ואחראי לפתור בעיה כלשהי בה נתקלתם. לא לכאלה שיזמינו אתכם לכוס קפה, ויסמנו וי כשיוסיפו אתכם לרשימת בוחרים פוטנציאליים לבחירות הבאות. אני מתכוונת לאלה, שהרגשתם בלב שממש הופכים עולם לפתור לכם את הבעיה, אם זה ליד הבית, בבית הספר, בגן או בכל מקום אחר. אז בשבועיים הקרובים אפרסם כאן, סיכום פעילות שנתי של כל חבר וחברה במועצת העיר.
פניתי לכל 21 נבחרי הציבור, בהם בחרתם אתם, וביקשתי מהם דיווח על שנת פעילותם. מה הם עשו בשנה האחרונה ומה על הפרק.
אני מאמינה שכולם או לפחות רובם יכבדו אתכם ויעבירו דיווח בהקדם, כך שאוכל לספר לכם במה היו עסוקים חברי וחברות המועצה מאז בחרתם בהם

לירית שפיר שמש – מועצת העיר – 2019 

כשנבחרה שפיר-שמש למועצת העיר, היה לה ברור מהו התיק בו תרצה להחזיק: תיק הנגישות והמודעות לאנשים עם מוגבלויות. שפיר שמש, פעילת נגישות מזה שנים, בין השאר כחברת ועדת הנגישות העירונית מאז 2012, ידעה שכאן ניתנת לה ההזדמנות להשפעה עירונית רחבה בתחום הקרוב ללבה.

כמי שבעצמה אישה עם מוגבלות שמיעה ומוגבלות ראייה, שפיר שמש החלה להביא דוגמה אישית לקידום הנושא החשוב הזה. בשנה הראשונה התמקדה בהפנמת המושג "נגישות" ובביצועו בכל מקום אפשרי במסדרונות ובהנהלת העירייה. אנשים רבים יותר מכירים למשל את התמלול לכבדי שמיעה בזכות קיומו בישיבות הוועדות בהן היא משתתפת. ישיבות המועצה המשודרות בשידור חי לציבור דרך הפייסבוק מונגשות בדרך ייחודית בארץ: התמלול המתבצע בזמן הישיבה, מופיע גם בסרטון המשודר בפייסבוק בו זמנית – ככתוביות.

במסגרת אירועי התרבות הרבים שהתקיימו השנה, גולת כותרת מופלאה הייתה בפסטיבל התרבות המונגשת בתמיכתה שהתקיים בעיר בחג הסוכות וזכה להדים חיוביים רבים. ההיערכויות להנגשות באירועים שופרו והורחבו תוך חשיבה על כל דרך סיוע אפשרית והפקת לקחים מתמדת. גם כנסים אותם מארגנת העירייה זוכים השנה להתייחסות מבחינת הנגישות בהם לכל סוגי האוכלוסיות. לכל אירוע או כנס מתפרסמים האפשרות לבקשות הנגשות פרטניות והפניות להסדרי נגישות. "תודה לכל השותפים בתחום", מציינת שפיר שמש.

שפיר שמש מכהנת כיו"ר ועדת הנגישות העירונית. תקוותה היא כי בשנים הבאות הוועדה בראשותה תהיה ועדה שגם תוכל להביא המלצות חשובות לקידום הנגישות בעיר. דלתה פתוחה כמעין נציבת קבילות לכלל הציבור שיבקש לשאול, לבקש, להעיר ולעדכן בנושאי נגישות ומודעות לאנשים עם מוגבלויות בעיר. "כך נוכל לקדם תחומים נוספים שאולי לא עלו או לא קיבלו דגש מספק", היא מבקשת.

השנה התכנסה גם לראשונה בתולדות העיר ועדת היגוי ייעודית לנושא של אנשים עם מוגבלויות, כולל המשפחות המיוחדות. בוועדה השתתפו יחד עם שפיר שמש נציגים מתחומי החינוך, הרווחה, הדוברות, הבריאות והקיימות וכן נציג ההורים המיוחדים. הוועדה בנתה מסגרת לחודש המודעות שאכן יתקיים בדצמבר 2019. ועדת ההיגוי תתכנס שוב בשנים הבאות להמשך קידום פעילויות למען כל האנשים עם המוגבלויות בעיר ולמען המודעות של הציבור כלפיהם. 

יעדיה של שפיר שמש בשנת כהונתה השנייה מגוונים: הרחבת ההדרכות לנותני שירות בעירייה ובגופים קשורים, מאבק למען שיפור הנגישות בתחבורה הציבורית בעיר, שיתופי פעולה עם מוסדות החינוך בעיר לקיום סדנאות נגישות לתלמידים ולצוותים, הדרכות וימי עיון לציבור הרחב בנושאים הקשורים לאנשים עם מוגבלויות, הרחבת הנגשות לסוגים נוספים של אירועי תרבות –  ועוד היד נטויה. 

שפיר שמש חברה בוועדות הבאות: מעמד הילד והנוער, קידום הילדים בסיכוי, הנצחת נפגעי פעולות הטרור, הנחות בארנונה, קידום הגיוס לצה"ל, מנהלת הגמלאים, ניצולי השואה, תרבות, ביטחון, שמות רחובות ומוסדות וכן עסקים קטנים ובינוניים. בכולן היא פועלת ותמשיך לפעול בשנים הבאות בשיתופי פעולה מתוך הוועדות גם באותם נושאים הקשורים לאנשים עם מוגבלויות. 

כדוגמה מביאה שפיר שמש את נושא ההנחות בארנונה לאנשים עם מוגבלות בניידות: מגבלת שטח הזכאות להנחה עבור נכים הזכאים לקצבת ניידות בשיעור של 80 אחוז ומעלה, תעמוד החל מינואר הקרוב על 200 מ"ר. זאת בניגוד למגבלה הקודמת שעמדה על עד 140 מ"ר בלבד. זאת הודות לבקשתה והצעתה בוועדת ההנחות יחד עם בקשות מן הציבור.

שפיר שמש היא גם אמנית צילום שבעברה השתתפות בתערוכות רבות. מתוך כך היא רואה את קידום האמנות והתרבות בעיר כיעד נוסף בו תבחר לפעול. " בהשקעה אוהבת ונכונה, אני מאמינה שכפר סבא יכולה להיות אחד השמות המכובדים והמוערכים ביותר בתחומי התרבות והאמנות בארץ", היא מציינת

לירית שפיר שמש

שפיר שמש הייתה פעילה השנה בתחומים על סדר היום של סיעת מרצ, בה היא חברה. היא השתתפה בסרטון של שבוס, בו הדגישה את חשיבות התחבורה הציבורית גם בשבתות ובחגים בין השאר למען אנשים עם מוגבלויות, שאין ביכולתם לנהוג. כמו כן הופיעה בפרסום, במסגרת "מחאת המכנסונים" ותמכה בזכותן של התלמידות בבתי הספר להופיע ללימודים בקודי לבוש קיציים שווים וחופשיים כשל הבנים.

שפיר שמש מבטיחה להמשיך להיות פעילה בכל הנושאים הנוגעים לחופש ולפלורליזם בעיר, ביחד עם חבריה לסיעה, תוך כיבוד כל אדם בדרכו הוא ובאמונה שהדבר לא רק ראוי אלא גם אפשרי

שיתוף ב facebook
שתף
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב print
הדפס
שיתוף ב email
אימיל

תגובות