מי יכולה להיות פונדקאית?

הליך הפונדקאות מאפשר להורים מיועדים להגשים חלום ולהביא ילד לעולם. את הליך הפונדקאות אפשר לעבור בישראל, בהתאם לקריטריונים שנקבעו בחוק ורק לאחר קבלת אישור מהוועדה לאישור הסכמים לנשיאת עוברים. ישנה אפשרות לעבור הליך פונדקאות גם בחו"ל, בעיקר במדינות המאפשרות זאת כמו גיאורגיה, ארצות הברית, קנדה ואוקראינה.

ראוי לציין כי הליך הפונדקאות בישראל לא מתאים לזוגות חד מיניים ולגברים ללא בת זוג, למעשה רק בני זוג נשואים או ידועים בציבור, או אישה ללא בן זוג, יכולים לעבור את ההליך בארץ, כל עוד הם מנועים מללדת בגלל בעיות פוריות ובהתאם לקריטריונים שנקבעו בחוק.   

מהם התנאים להיות אם פונדקאית?

חוק הסכמים לנשיאת עוברים (אישור הסכם ומעמד היילוד), התשנ"ו-1996, קובע את התנאים להסכם בין ההורים המיועדים לבין האם הפונדקאית (האם הנושאת). ההסכם קובע כי האם הפונדקאית מסכימה להתעבר באמצעות השתלת ביצית המופרית בזרעו של האב המיועד, היא מתחייבת לשאת ברחמה את העובר עד ללידה ולמסור את התינוק להורים המיועדים מיד לאחר הלידה.

החוק בישראל מחייב להשתמש בזרע מהאב המיועד, והביצית חייבת להיות של האם המיועדת. אם נדרשת תרומת ביצית אסור לאם הפונדקאית לתרום ביצית שלה. החוק מיועד לנשים בגיל הפוריות המנועות מללדת מסיבות אלו או אחרות או שאינן יכולות לשאת הריון בגלל סכנה לבריאותן. כדי להיות אם פונדקאית בישראל יש לעמוד בתנאים הבאים:

  • תושבת ישראל.
  • גיל האם הנושאת בעת אישור ההסכם יהיה 22 עד 38 שנים.
  • האם הנושאת אינה נשואה, למעט מקרים מסוימים.
  • האם הפונדקאית אינה קרובת משפחה של מי מההורים המיועדים.
  • האם הנושאת הרתה וגידלה לפחות ילד אחד, ולא ילדה יותר מ-4 ילדים.
  • האם הנושאת לא שימשה כפונדקאית יותר מפעמיים.

עד איזה גיל אפשר להיות אם פונדקאית?

כאמור, גיל האם הנושאת בעת החתימה על ההסכם הוא עד 38 שנים. מעבר למגבלת הגיל יש גורמים נוספים בהם הוועדה עשויה לא לאשר אם ההסכם. כך לדוגמה, נדרשת הערכה פסיכולוגית כדי לאשר את התאמתה של האם הנושאת לתהליך, כמו כן היא אינה לשמש כאם נושאת אם היא מעשנת, משתמשת בסמים או צורכת אלכוהול. 

האם אחות יכולה להיות אם פונדקאית?

האם הנושאת, על פי החוק הישראלי, אינה יכולה להיות אחות של אחד מההורים המיועדים, לא של הגבר ולא של האישה.

איתור פונדקאיות בעזרת המרכז להורות

המרכז להורות באמצעות פונדקאות סייע עד היום למאות זוגות להביא ילדים לעולם, הן בהליכי פונדקאות בישראל והן במדינות מעבר לים כמו גיאורגיה. זו הסוכנות הוותיקה והמובילה בישראל, צוות המרכז מחזיק בניסיון מצטבר שנרכש במשך למעלה מ-20 שנים. המרכז להורות הוקם ומנוהל על ידי מינה יולזרי ועדה אטיאס, עובדות סוציאליות מנוסות ומטפלות משפחתיות מוסמכות, הן ילוו אתכם לכל אורך הדרך עד להגשמת חלומכם.

למידע נוסף אודות מי יכולה להיות אם פונדקאית בישראל הכנסו לאתר המרכז להורות באמצעות פונדקאות!

שיתוף ב facebook
שתף
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב print
הדפס
שיתוף ב email
אימיל

תגובות