יתרונות וחסרונות של ריטלין

יתרונות וחסרונות של ריטלין

ילדים ומבוגרים המאובחנים כבעלי הפרעות קשב וריכוז יכולים לבחור בין מספר שיטות טיפול יעילות, כאשר אחת משיטות הטיפול הנפוצות ביותר היא באמצעות תרופות כימיות ובראשן הריטלין. ככל שהמודעות ל-ADHD גוברת באוכלוסייה, ובמיוחד בקרב ההורים, כך עולה מספר המאובחנים וכיום יש תלמידים רבים במוסדות החינוך הסובלים מבעיות קשב וריכוז ומהפרעות שונות בתפקוד היומיומי, למשל קושי להתארגן, התפרצויות כעס, קושי להשלים משימות ועוד.

ריטלין – התרופה הנפוצה ביותר בקרב מאובחני הפרעות קשב וריכוז

תרופת הריטלין היא התרופה הנפוצה ביותר לטיפול אצל ילדים ומבוגרים המאובחנים כבעלי הפרעות קשב וריכוז. יש תרופות כימיות נוספות כמו קונצרטה, אך הריטלין נחשב לשכיח ביותר ועל פי הנתונים למעלה מ-15% מהילדים ובני הנוער בארצות הברית מטופלים בתרופות כימיות.

חשוב לציין כי השימוש בריטלין כתרופה לטיפול בהפרעות קשב וריכוז נחקר במאות ואפילו באלפי מחקרים בשנים האחרונות. זו תרופה נפוצה ובטוחה לשימוש והריטלין נמצא כתרופה יעילה לטיפול אצל ילדים בכל הגילים ואצל מבוגרים, בשיעור גבוה יחסית של כ-70%. עם זאת, ישנם מתנגדים רבים לריטלין בעיקר בגלל תופעות הלוואה הקשות. התרופה הנפוצה מעוררת בשנים האחרונות מחלוקת מקצועית משמעותית ויש לא מעט חוקרים ומומחים הטוענים שריטלין מסוכן לשימוש בעוד אחרים טוענים שהתרופה יעילה ובטוחה.

מהם היתרונות של ריטלין?

טיפול יומיומי בריטלין מסייע לרוב הילדים, בני הנוער והמבוגרים, נטילה של התרופה הכימית באופן יומיומי מסייעת לרבים להתגבר על תסמיני וקשיי הפרעות הקשב והריכוז, התרופה מאפשרת לתלמידים בבתי ספר להצליח ללמוד ולזכות בהישגים לימודיים טובים יותר. בנוסף, החומר הפעיל בריטלין שנקרא מתילפנידאט משפר את מדדי ההתנהגות של המטופלים בריטלין הן בכיתות הלימוד והן בפעילות מחוץ לבית ובהתנהגות בתוך המשפחה.

ראוי לציין כי הריטלין אינו מהווה תרופה לריפוי הפרעת קשב וריכוז, מטרת הריטלין היא רק לשפר את התסמינים מהם סובלים, ולמעשה התרופה מיועדת להקל על המטופלים ולאפשר להם להצליח בלימודים, בעבודה, בקשרים חברתיים, בזוגיות וכדומה. יחד עם זאת, ההמלצה כיום היא לשלב טיפול התנהגותי עם או ללא ריטלין מאחר והטיפול המשולב הוכח כבר מחקרית כטיפול יעיל לטווח הארוך, ויש לזכור כי מטופלי הריטלין חייבים לקחת כדור כל יום והשפעות הטיפול התרופתי נמוגות כאשר מפסיקים לקחת את הכדור.

מהם החסרונות של טיפול בריטלין?

לריטלין יש מתנגדים רבים, במיוחד בשנים האחרונות, הן בקרב ההורים והן בקרב המומחים ואנשי המקצוע. החסרונות העיקריים של שימוש בריטלין הם תופעות הלוואי הקשות מהם עשויים לסבול, בין היתר בחילות, פגיעה בתיאבון, כאבי ראש, הפרעות שינה וכיוצא בזה.

כמו כן, הריטלין לא יכול לטפל בשורש הבעיה של הפרעת קשב וריכוז והוא רק מקל על התסמינים מהם סובלים. בנוסף, הטיפול התרופתי מחייב שימוש יומיומי בתרופה הכימית, כאשר השפעת הכדור פוחתת עלולים לסבול משינויים קיצוניים במצב הרוח, ויש הסובלים מהתמכרות לכדור ומפגיעה מסוימת בקצב הגדילה.

שיתוף ב facebook
שתף
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב print
הדפס
שיתוף ב email
אימיל

תגובות