"סבי וסבתי אסתר ומשה ארצי ז"ל אשר זכו להקים בית ומשפחה בישראל ולהיות מראשוני העיר כפר סבא וממקימיה"

במשפחתו של סבי, משה ארצי ז"ל, היו 7 אחים ואחיות. המשפחה חיה בעיירה סובאלקי במזרח פולין. האח הצעיר, הרב מרדכי אילן והאחות הצעירה טובה עלו לישראל לפני מלחמת העולם השנייה. אחות נוספת, רבקה, עלתה בשנת 1956 (במהלך מלחמת העולם השנייה ברחה מפולין לכיוון מרכז אסיה, לאוזבקיסטאן)

משה ארצי עלה לארץ ישראל בתחילת שנות ה -30 בעלייה בלתי חוקית. הוא עשה את כל הדרך מסובאלקי לאיטליה רכוב על אופניים ובחלק מהדרך נסע ברכבות. בדרך, הוא וחבריו ולמסע, עבדו והתפרנסו למחייתם הבסיסית. כשהגיעו לאיטליה הם הפליגו לביירות (כולל עצירה באלכסנדריה, מצרים). אביו של משה ואחת מאחיותיו הוגלו לגיטו לובין ושם הושמדו במחנות ההשמדה. האח המבוגר ואחותו המבוגרת עברו את הגבול הפולני לליטא וככל הנראה הושמדו בשנת 1941 כי מאז אבד הקשר איתם ולא הייתה ידיעה עליהם.

לסבתי, אסתר ארצי ז"ל, היו 13 אחים ואחיות. היא באה ממשפחה מבוססת ועלתה לארץ ישראל באמצעות סרטיפיקט (אישור עלייה חוקי) עם אחיה מנדל. בתחילת שנות ה – 30 עלה לישראל אח נוסף של אסתר בשם זישה. הוא עבד בנגריה ביחד עם מנדל. מספר חודשים לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה זישה נסע לבקר את המשפחה בפולין ולא חזר. הוא נספה בשואה ביחד עם כל שאר בני המשפחה של סבתי אסתר. חלק מבני דודיה של אסתר עלו לארץ לפני השואה ולאחריה והם היוו את משפחתה בארץ ביחד עם אחיה מנדל.

סבי וסבתי הקימו משפחה בישראל והיו מראשוני כפר סבא וממקימי העיר.

לזכרם של הנספים בשואה, לעולם נזכור ונזכיר
יהיה זכרם ברוך

בצילום, סבי וסבתי אסתר ומשה ארצי ז"ל אשר זכו להקים בית ומשפחה בישראל ולהיות מראשוני העיר כפר סבא וממקימיה

נכתב עי הנכדה בקבוצת כפר סבא שלנו

 

 

הדירה הכי יפה שראיתם בכפר סבא ! בכפר סבא הירוקה (80) דירת גן חדשה! 5 חדרים במיקום מושלם🎯הכי יפה בשכונה ✅בניין חדש !…

פורסם על ידי ‏השרון פוסט‏ ב- יום רביעי, 22 באפריל 2020

שיתוף ב facebook
שתף
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב print
הדפס
שיתוף ב email
אימיל

תגובות