פרשת השבוע – תזריע מצורע / חזי ברזני

מאת חזי ברזני

מוקדש באהבה לעילוי נשמת הרב אברהם ישיעהו הבר זצ״ל– יו"ר עמותת מתנת חיים ולכל חולי עם ישראל והעולם כולו .

פרשת השבוע תזריע-מצורע. למעשה, אלו הן שתי פרשות נפרדות המחוברות (פרשת תזריע, ופרשת מצורע), אם כי ברוב השנים דווקא קוראים אותן ביחד. הפרשות עוסקות גם באותם דינים – דיני הצרעת, המחלה המקראית העתיקה, ומה צריך לעשות אדם שלקה במחלה זו

חזי ברזני

כמו כן טהרות של יולדת ,דיני הצרעת ,הליך ההיטהרות מן הצרעת ,צרעת בבית (כאשר נהיה בא"י)
הליך היטהרות הבית מן הצרעת ודיני טומאה נוספים: זב, זבה, נידה.
ברשותכם נדון בנושא הצרעת , אשר למעשה ואולי שלא במקרה…. כל כך אקטואלי כיום .
על פי כל המפרשים ובמרבית הדיונים בספרות היהודית צרעת הינה תוצאה של התנהגותו של אדם, כמובן התנהגותו בשאלות מוסריות וכמה הוא עושה ופועל למען האחר – בקיצור – "בין אדם לחברו"!

בדור המדבר ובדורות של בית המקדש הראשון השני .ואפילו בדור התלמוד הינו למדים כי אדם שעשה מעשה רע כלפי חברו היה מצורע בגופו , בכיילו וברהיטי ביתו .אשר כל תחולת ביתו היה מוצאת לרחובה של העיר והוא עצמו היה נדרש לטיפול את אצל הכהן על מנת לקבל הנחיות להחלמה. אדם ובני ביתו חש כמובן היה את הבושה. וסביר להניח כי מיד יתקן דרכיו וינהג בחברו בקהילתו בכבוד ובנתינה.
כיום, מרבית המחקרים מעידים כי הצרעת למעשה הינה מחלה נדירה מבחינה רפואית והשיטות לטיפול בא מגוונות לכדי מרפא.

אבל!!! יש דרכים אחרות לצרעת – והכול ע"פ חשבונות שמים שנשגבים מבינתי. אך, ראו איזה פלא היום, ערב ראש חודש מיד לפני קריאת פרשת מצורע – כל העולם כולו בחזקת מצורעים!!! גזרה משמים? אתם תחליטו, אני משוכנע שכן. הייתם מאמינים לפני מספר חודשים כי רוב רובו של העולם ובכללו מדינת ישראל יהיו נתונים בסגר בגלל מגיפה של נגיף… (אפילו לא חיידק )שניתן להתבונן בו רק בעין מיקרוסקופ?

הצרעת של הנפש יכול להיות גם הנגע הלאומי והגלובלי תאוות הבצע והאדישות לעיתים שמות לנו מסיכה בעיניים ולא בפנים אותם דווקא אנו חפצים לחשוף . האדישות כלפי החלש, האביון , השונה והמוגבל . אותה אדישות מאפשרת לנו לבצע לעיתים מעשים לא אנושיים, לא מוסריים, ובעיקר לא ברוח חוקי התורה .

בימים אילו כולם רואים ומתבוננים בנפש – זה לא רק אדם לאדם זה כולם !!! כולם בחזקת נגועים כולם בחזקת מצורעים – כולם בסגר , מחוץ למחנה השגרה המבורכת שידענו .
תקופת הסגר תחלוף בעז"ה , ונחזור לשגרה . אולם ,בטחוני כי המגיפה והסגר הקולקטיבי של שנגזרו עלינו תחלחל בנפשנו זמן רב לחשבון נפש לעוד נתינה עבור עולמנו וארצנו שאנו חרדים להם כיום.
יהי רצון שחודש אייר הבא עלינו בשבת יקוים בו ראשי התיבות "אני השם רופאך .." ונזכה לעשות חשבון נפש מתוך אמונה שלימה בדבקות ולאהבת חינם.
שבת שלום ומבורך , חודש טוב.

אבינו מלכנו מנע מגיפה מנחלתך , ראה בעוני עמך רחם על עולמך.

זמני כניסת שבת 18:50 . יציאת שבת 19:50

שיתוף ב facebook
שתף
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב print
הדפס
שיתוף ב email
אימיל

תגובות