האם ניתן לשקם קרקעות מזוהמות? 

האם ניתן לשקם קרקעות מזוהמות? 

זיהום קרקעות נגרם לרוב בשל חדירת כימיקלים רעילים לתוך האדמה הטבעית. לעתים קרובות זיהום הקרקע ייגרם כתוצאה מפעילות תעשייתית, לעתים מדובר בכימיקלים חקלאיים או פסולת שהוטמנה באופן פסול, שלא במקומות מורשים. זיהום קרקעות יכול להיגרם גם כתוצאה מכרייה, דשנים, נפט, דלקים, שמנים ועוד שלל סוגיות סביבתיות אחרות שיכולות להוביל לזיהום האדמה

מה הסיכון בזיהום קרקעות?

מעבר לפגיעה בקרקע עצמה ובאיכות הסביבה, הדאגה הגדולה ביותר בקיומו של זיהום היא הפגיעה האפשרית בבריאות האדם. ישנם סיכונים בריאותיים משמעותיים הכרוכים במגע עם אדמה מזוהמת החל באדים רעילים ועד זיהום של אספקת המים. לכן, חשוב מאוד לבצע שיקום קרקעות מזוהמות באופן מוחלט, כדי לסלק את המזהמים, להגן על בריאות האוכלוסייה ולמזער עד כמה שניתן את הפגיעה בסביבה. באופן כללי המטרה של תהליך שיקום הקרקע היא להחזיר את האדמה למצבה הטבעי ולנטרל את הזיהומים הקיימים, כך שניתן יהיה לעשות בה שימוש חוזר.

איך אפשר לשקם קרקע מזוהמת?

ברמת העיקרון ישנן שלוש דרכים עיקריות לשקם קרקע מזוהמת והן שטיפת הקרקע, טיפול ביולוגי (Bioremediation) וספיחה תרמית. 

  • שטיפת הקרקע – בתהליך זה משתמשים במים וחומרים פעילים בכדי להוציא את המזהמים. 
  • טיפול ביולוגי – בתהליך זה משתמשים במיקרואורגניזמים חיים כמו פטריות או חיידקים, כדי לפרק מזהמים באדמה. 
  • ספיחה תרמית – בתהליך שיקום זה משתמשים בחום כדי להגביר את התנודתיות של המזהמים ולהפריד אותם מהקרקע. 

מהו טיפול ביולוגי?

טיפול ביולוגי מאפשר לבצע שיקום קרקעות מזוהמות באופן מוחלט באמצעות אמצעים טכנולוגיים מתקדמים בהתאם לסטנדרטים הגבוהים ביותר ובכפוף לכל התקנים של המשרד לאיכות הסביבה. תהליך הטיפול בקרקע כולל כמה שלבים. בשלב הראשון מכינים את הקרקע לטיפול וכאשר היא מוכנה עוברים לתהליך השיקום עצמו. במהלכו מוחדרים את תוך הקרקע חיידקים ייעודיים אשר מפרקים את המזהמים שקיימים בה ומפחיתים את הריכוז שלהם בה באופן משמעותי. לאחר הטיפול מתבצעות בדיקות שבסופן המעגל נסגר והקרקע הופכת למשאב טבעי שוב. 

כל היתרונות של שיקום קרקעות

שיקום קרקעות מזוהמות זהו תהליך יעיל ומועיל לסביבה. באמצעות אמצעים מתקדמים ניתן לטפל באדמה ולאפשר שימוש חוזר בה. מכיוון שניתן לעשות שימוש חוזר באדמה היא הופכת מפסולת ומטרד למשאב יקר שוב, יתרון משמעותי וחסכוני לכל הדעות. מעבר לכך, באמצעות שיקום קרקע מזוהמת באופן מוחלט פועלים להוציא מזהמים מסוכנים וכימיקלים רעילים ובכך שומרים על איכות הסביבה ומגנים על בריאותם של האנשים ושל בעלי החיים.  

שיתוף ב facebook
שתף
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב print
הדפס
שיתוף ב email
אימיל

תגובות