מאות שלטי מחאה הופצו בחדרה כנגד חברת מועצת העיר בכפר סבא, אסנת ספורטה

מאת: אירית מרק
מאות שלטי מחאה הופצו ברחבי העיר חדרה על לוחות המודעות, כנגד סמנכ"לית עיריית חדרה, ד"ר אסנת ספורטה, חברת מועצת העיר בכפר סבא.
מזה מספר חודשים, מנהל ועד העובדים בחדרה מאבק כנגד ספורטה, ברם, בעירייה טרם איתרו את מפיצי הכרזות
יו"ר ועד העובדים בחדרה, איציק יצחקי מספר על המאבק שמנהל הוועד כנגד התנהלותה של ספורטה מולם. בתחילת השבוע שוחחנו עם יצחקי שסיפר "אנחנו כעת בסכסוך עבודה, משביתים גני ילדים, מחלקות נוספות בעירייה כמו שיטור, אגף חינוך, אגף הנדסה ועוד, עד שכל העובדים יחזרו לעבודה. בעוד מספר ימים בכל מקרה כולם חוזרים לעבודה בין אם היא ( ספורטה) תרצה ובין אם היא לא תרצה. כל עוד מנהל ולא משנה באיזה דרגה לא ידע לכבד את התארגנות העובדים הלגיטימית מכוח החוק, ולא ידע לשתף פעולה עם ועד העובדים, נעמוד כחומה בצורה כנגדו. באנו לדאוג לזכויות העובדים ומי שיפגע בזכויות העובדים פוגע בעובדים. אם היא לא תדע להתנהל מול ועד העובדים, אנחנו נערים קשיים וכל 1650 עובדי העירייה עומדים מאחוריי"

אוסנת ספורטה
בעיתונות המקומית בחדרה, עולות חדשות לבקרים כותרות כנגד ספורטה.
כך למשל, מדווחת בעיר חדרה העיתונות המקומית על מכתב ששיגר יצחקי לספורטה בו טען כי הטילה רבב, בעובדי עירייה שחילקו מזון לקשישים. תלונה אחרת דיברה על אי פתיחת הספריות והמתנ"סים בעיר "ספורטה ממשיכה בדרכה ובקשיות ערפה ומתנהגת בחוסר הגינות", כתב יצחקי בתלונתו, "פניתי אליה מספר פעמים בבקשה לפתוח את המרכזים הקהילתיים ואת הספריות בעיר, על מנת שהעובדים יוכלו לחזור לעבודה. "לצערי הרב, לא רק שהעובדים נפגעים בשכרם באופן קשה מהתנהלותה זו, אלא גם תושבי העיר, שלהם עובדי העירייה, מספקים שירותים, נפגעים באופן קשה. התושבים אינם יכולים לשאול ספרים בספריות על מנת לנצל את הזמן הקשה והשהייה הממושכת בבית, המרכזים הקהילתיים סגורים ללא מתן מענה לתושב. "אגפים אחרים בתחומה שפחות פעילים, חזרו לעבודה סדירה. יש פה מגמה ברורה שאינה נעלמת מעיני ומעיני אחרים, לגמד את עמותת פנאי העיר ולהעצים פעילויות אחרות".

ועד העובדים אף השבית את משרדי העירייה על רקע סכסוך עבודה מול הנהלת העירייה  "אנו בזים להנהלה שזו התנהלותה. הנהלה מנותקת שלא יודעת מה קורה בכלל עם העובדים, המנכ"ל מתגורר בכפר סבא, ראש העירייה עם הנוף לים, ועובדים זועקים לשמיים מתסכול. העובדים מפוחדים ומבוהלים".

יו"ר ועד העובדים, איציק יצחקי, הזוכה לתמיכה רחבה מהעובדים בעיר חדרה, נבחר זו הקדנציה השניה לראשות הוועד. יצחקי מאיים להחריף הצעדים כאשר כל 1600 עובדי העירייה תומכים בו ומחזקים צעדיו "יש מאבק מאוד קשה בעיר", מספר יצחקי "כשספורטה נכנסה לתפקיד כסמנכ"לית, היא נכנסה עם המון כוחניות. לצערי, היא עושה מהלכים בצורה כוחנית, דורסנית, אולי כאשת מקצוע היא טובה אבל כשאת נכנסת למקום חדש ובכלל, את צריכה לפעול בשיתוף פעולה
"אנחנו מלכתחילה התנגדנו כוועד למינוי שלה, ואז זה הגיע לבית הדין וביטלו את המכרז. לאחר מכן הנהלת העיר ישבה איתנו וחתמנו על המכרז והיא נבחרה. מאז, היא עושה מה שבא לה, לא משתפת אותנו, לא מתייעצת, כלום".

– מה הבעיות שלכם מולה בעצם?

"אני מדבר על חוסר רגישות מול העובדים, מול הוועד, היא עושה מה שנוח לה ואז נוהגת לתת דוגמאות מערים אחרות וזה לא לעניין. זו העיר שלנו כאן ואנחנו לא צריכים דוגמא איך שנוח לה מערים אחרות. ספורטה היא כמו האיש הרע של העירייה. למשל, כשמנכ"ל העירייה לא רוצה לערוך שימוע אז היא עושה את זה באהבה. אנחנו כל הוועד מתנגדים להתנהלות שלה כי במקום ללכת יד ביד, היא יצרה אנטגוניזם כלפי כולם, מנחיתה הנחיות, לא משתפת איתנו פעולה, עושה מה שהיא רוצה וזוכה לגיבוי מהמנכ"ל שגר בעיר שלה. שניהם מחוץ לעיר, משפיעים על ראש העיר.
"אנחנו במאבק כרגע עם הנהלת העיר ואחת הסיבות היא אסנת ספורטה. היא תצטרך להבין, שכל נושא עם עובד חייב לעבור מול ועד העובדים. בתפיסה שלה היא חושבת שהיא תעשה ככל העולה על רוחה והיא אכן עושה ככל העולה על רוחה".

– לדוגמא?

"יש עובד עירייה שעובד בתחום החשמל, שהיה צריך לחזור מיד בתום תקופת הקורונה לעבודה בעירייה והיא החליטה שהוא לא חוזר כרגע לעבודה רק ב-30-6 מתוך מגמה שהיא החליטה לנייד אותו למקום עבודה אחר. הוועד כמובן התנגד והעובד עדיין בבית, יש לו 4 ילדים בלי עבודה. למרות כל ניסיונותינו שעלו בתוהו היא סירבה להחזירו לעבודה. העובדים מתקוממים מאוד. אנחנו כאמור בסכסוך עבודה, משביתים גני ילדים, מחלקות נוספות בעירייה כמו שיטור, אגף חינוך, אגף הנדסה ועוד, עד שכל העובדים יחזרו לעבודה. בעוד מספר ימים בכל מקרה כולם חוזרים בין אם היא תרצה ובין אם היא לא תרצה.
"אני רוצה להסביר, שיהיה ברור לכולם, כל עוד שמנהל ולא משנה באיזה דרגה הוא, לא ידע לכבד את התארגנות העובדים הלגיטימית מכוח החוק, ולא ידע לשתף פעולה עם ועד העובדים, נעמוד כחומה בצורה כנגדו. באנו לדאוג לזכויות העובדים ומי שיפגע בזכויות העובדים פוגע בעובדים. אם היא לא תדע להתנהל מול ועד העובדים, אנחנו נערים קשיים וכל 1650 עובדי העירייה מאחוריי".
אסנת ספורטה ביקשה שלא להגיב.
דובר עיריית חדרה מסר בתגובה "ועד העובדים פועל בפרעות וחוסר אחריות ופוגע קשות בתושבי העיר. עיריית חדרה פועלת בכל דרך חוקית אל מול המשבר, כולל התחלת תהליך להפרטת העסקת הסייעות, שתמנע מהוועד לפגוע בתושבים. רק בשבוע שעבר ניסה הועד להשבית את המוקד, אולם התארגנות מוקדמת של העירייה, על ידי העסקת חברה חיצונית, מנעה פגיעה בתושבים. יו"ר ועד העובדים חושב שהוא מעל לחוק ומנהל קמפיין בחירות על חשבון התושבים ונושא זה מטופל על ידי הנהלת העיר. עיריית חדרה תפעל בכל דרך חוקית להשבת הסדר ולהתנהלות חוקית, של ועד העובדים".
שיתוף ב facebook
שתף
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב print
הדפס
שיתוף ב email
אימיל

תגובות