דיירים בכפר סבא זועמים: העירייה ביטלה פרויקט שקידמנו במשך עשור – וגרמה נזק של למעלה מ 30 מיליון שקל

דיירים בכפר סבא שהיו רגע לפני תחילתו של פרויקט תמ"א 38/2 (הריסה ובנייה מחדש), ושחלומם לדירה חדשה התפוגג בין רגע לאחר שהוועדה המקומית חזרה בה – הגישו מכתב התרעה לפני הגשת תביעה משפטית נגד העירייה, אגף ההנדסה וראש עיריית כפר סבא , באמצעות עורכי הדין יצחק נטוביץ ועוזיאל מלמד ממשרד י. נטוביץ ושות'

מדובר בדיירי מתחם "ששת הימים" בכפר סבא, בין הרחובות ששת הימים-גאולה-הפרדס-גורדון, שבבעלותם 48 דירות ב-6 מבנים ישנים במתחם. הדיירים מקדמים כבר למעלה מעשור את הפרויקט ביחד עם חברת ינוב בנייה ופיתוח. הפרויקט כלל הריסת המבנים הישנים ובנייה של 145 דירות חדשות ב-4 בניינים.

הוועדה המקומית כפר סבא כבר נתנה היתר בנייה בתנאים לפרויקט עוד לפני הבחירות לעירייה ב-2018, אך ראש העיר החדש רפי סער החליט בנובמבר 2019 לעצור את הפרויקט בטענה שבכוונת העירייה לקדם תוכנית התחדשות עירונית כוללנית במתחם, הלוקחת בחשבון תכנון סביבתי כולל, ולא פרויקטים נקודתיים.

ראוי לציין שבקידום הפרויקט הושקעו כבר מאות אלפי שקלים מצד היזם והמון שעות עבודה של תכנון  בהתאם לדרישות מהנדסת העיר דאז כאז וכן שעות רבות בהחתמת הדיירים על החוזים לדירות החדשות. כמו כן הושקעו שעות רבות במשא ומתן עם היזם, רק כדי להגיע ממש לשוקת אך לא לשתות ממנה.

דיירי מתחם "ששת הימים" לא קיבלו בחיבוק ידיים את החלטת הוועדה המקומית והגישו בימים האחרונים מכתב לפני נקיטת הליכים נגדה. במכתב הם טוענים כי העירייה "פעלה בחוסר תום לב קיצוני, היא לא נתנה כל סיבה לביטול החלטתה הקודמת, פעלה בהיחבא ובאישון לילה מבלי לתת לבעלי הדירות כל אפשרות להביע את טענותיהם, ואף פגעה באופן קיצוני בעמל הרב שהושקע ובזכויותיהם הקנייניות והתכנוניות בניגוד לכללי המינהל התקין". עוד נטען, כי ביטול התכניות לפרויקט אינו סביר, ובוודאי כאשר העירייה בחרה לתכנן מחדש את המתחם 7 שנים לאחר הבקשה להיתר המקורית.

היזם הגיש ערר לוועדה המחוזית וזו קיבלה את בקשת העירייה לבטל את הפרויקט, אך נתנה לה חצי שנה להפקיד תוכנית כוללנית למתחם או שהתוכנית המקורית תיכנס לתוקף. הדיירים מציינים במכתב כי תקופה זו חלפה מזמן והעירייה לא הגישה תוכנית חדשה כפי שהתבקשה. רק במרץ השנה העירייה הפקידה תוכנית להתנגדויות הציבור והיא כללה הפחתה של שטח תוספות הבנייה שיקבלו הדיירים בדירות החדשות, הקטנת מספר החניות, הפקעה של חלק מהשטחים לצורכי ציבור וחיוב בהיטל השבחה את היזם.

הדיירים טוענים במכתב, כי המשמעות הישירה מההחלטה היא עיכוב של עוד כ-7 שנים בהערכה שמרנית לקבלת הדירות החדשות, ופגיעה של מאות אלפי שקלים לכל בעל דירה כתוצאה מההפחתה המשמעותית של התמורה. כן נטען כי שינוי התוכנית ידרוש החתמה מחדש של כל הדיירים ע"י היזם וייתכן אף שהוא יבחר לסגת מהפרויקט עקב הפגיעה ברווחיות שלו. במקרה כזה יידרשו עוד כשנתיים לאיתור יזם חלופי. נטען.

הדיירים העריכו את הפגיעה הכוללת מהעיכוב הנ"ל ומהפגיעה בזכיותיהם המוקנות באומדן ראשוני של  כ-30 מיליון שקל. הם טוענים במכתב כי היעדר ההסכמה של העירייה לאשר מחדש את הפרויקט המקורי לא מותיר בידיהם כל ברירה אלא לנקוט בהליכים משפטיים כדי לעמוד על זכויותיהם.

לדברי בני גרינברג אחד מבעלי הדירות במתחם, "העירייה והוועדה המקומית פעלו כמו גנב בלילה. הן פעלו לכל אורך השנים האחרונות בחוסר תום לב, ניצלו בשרירות לב את סמכויותיהן ושינו את עמדותיהן חדשות לבקרים. ביטול התכניות התכנית המקורית וקבלת התוכנית החדשה מהווה פגיעה מהותית בזכויותינו, על לא עוול בכפינו, ולא נעבור על כך לסדר היום. העירייה צריכה להבין שיש אנשים מאחורי ההחלטות, ולחלקם החלטה זו היא הרת גורל, כזו שעלולה אפילו להעמיד בסכנה את יציבותם הכלכלית. אנו קוראים לעירייה לחשוב שוב ולאשר את התוכנית המקורית כפי שכבר אושרה על-ידה לפני מספר שנים".

מעיריית כפר סבא נמסר: "עיריית כפר סבא מקדמת ומובילה התחדשות עירונית ברחבי העיר, בין היתר במתחם ששת הימים  – כחזון עירוני לפיתוח העיר, ומתן אפשרות התחדשות לשכונות ומבנים ותיקים ברחבי העיר, תוך שמירה על המרחב הציבורי ושיפורו. הפרויקט המדובר אושר שבועות ספורים לפני קיום הבחירות המוניציפליות – תקופה בה הוועדות המקומיות כלל אינן רשאיות לקבל החלטות עקרוניות בעניינים משמעותיים, בוודאי שלא ביחס לבקשה להיתר בעל משמעויות כה חשובות לעיר כפר סבא. כמו כן, במועד בו התקיים הדיון בוועדת המשנה, לא היה מהנדס עיר בוועדה המקומית והחלטת ועדת המשנה התקבלה בתאריך 09.10.18, בצמוד כאמור למועד הבחירות ברשויות המקומיות ובתקופה בה יו"ר הוועדה המקומית נחשד בפלילים ותוך שהחליף אותו ממלא מקום, ומבלי לקחת בחשבון עקרונות יסוד בתכנון העיר כפר סבא.

כפי שנמסר לוועדת הערר המחוזית, התוכנית אותה מבקשים הדיירים לקדם מציגה תכנון לקוי, שאינו עולה בקנה אחד עם ראייה תכנונית כוללת של המתחם והאזור כולו, כאשר מספר יחידות הדיור המבוקשות אינו תואם את מדיניות הוועדה המקומית ואת תוכנית המתאר של העיר. מנגד, התוכנית אותה מקדמת העירייה כוללת תכנון מתקדם, מושכל, מיטבי וכולל לאזור כולו, שייתן מענה נרחב, לרבות פתרונות תחבורה, תשתית ומבני ציבור.

חשוב להדגיש, כי הנושא נידון בוועדת הערר המחוזית, אשר סברה כי יש להורות על סגירת הערר, על מנת לאפשר לוועדה המקומית לקדם תוכנית בראייה תכנונית רחבה, החלטה שנתקבלה לבקשה ובהסכמת מבקשי ההיתר, כך שלא ברורה טענתם. באם תתקבל תביעה, תגיב העירייה בערכאות המשפטיות המתאימות ולא על גבי דפי התקשורת".

שיתוף ב facebook
שתף
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב print
הדפס
שיתוף ב email
אימיל

תגובות