תקציב עיריית כפר סבא אושר במועצה | יו"ר ועדת כספים, רו"ח תהילה מימון "התקציב השנה מפורט יותר, נגיש יותר, מעודכן יותר, זהיר, ואחראי פיננסית"

מאת: אירית מרק

מועצת העיר אישרה את תקציב עיריית כפר סבא לשנת 2021 : 44 אחוז מהתקציב יוקדש לחינוך. מועצת העיר כפר סבא אישרה הערב, רביעי 30.12.2020, את תקציב העירייה לשנת 2021, שטיוטה שלו פורסמה בזירת השקיפות העירונית כבר לפני מספר שבועות. תקציב העירייה לשנה האזרחית החדשה עומד על סכום של 887.6 מיליון שקל והוא כולל התייעלות כלכלית תוך שמירה על איזון תקציבי ואיתנות פיננסית של הרשות.

תקציב הפיתוח השנתי, שאושר אף הוא הערב, עומד על סך של 99.1 מיליון שקל. תקציב העירייה החדש שם דגש רב על החינוך, המהווה 44 אחוז מכלל התקציב העירוני, ויעמוד על סכום של כ-393 מיליון שקל, לעומת 365 מיליון שקלים בשנת 2020. תקציב החינוך השנתי כולל בין היתר גיוס של עוזרי הוראה למערכת החינוך העירונית, שמספרם הוגדל עקב משבר הקורונה ובפעולות חינוך שונות – ביניהם גידול בתקציב הסעות התלמידים, גידול בתקציב הסיוע לילדים בסיכוי ותוספת של מגמות חדשות וכיתות תקשורתיות. עלייה נוספת נרשמה בתקציב הרווחה, חזות העיר ואגף קהילה וחברה.
יש לציין, כי עקב ביטול אירועים וקיום אירועים לפי מתווה התו הסגול, כמו גם אילוצי תקציב, נרשמה השנה ירידה בתקציב התרבות והאירועים.

ראש העיר, רפי סער: "אנו עדיין בעיצומו של משבר הקורונה בישראל, שהוביל למשבר כלכלי בכל התחומים וחייב אותנו בהתנהלות שקולה ואחראית, תוך ביצוע התייעלות כלכלית, כתוצאה מהפגיעה המשמעותית בהכנסות העירייה בשל משבר הקורונה. יחד עם זאת, יש נושאים שעליהם לא מתפשרים, ולכן שמנו דגש על החינוך, על פיתוח העיר, על שירותי רווחה ועל חיזוק הקהילה שלנו. זאת בנוסף לשימור כלל השירותים המוענקים לתושבות ותושבי העיר. אני מודה לכל גורמי המקצוע שעמלו לילות כימים על הכנת התקציב, שיאפשר לנו להמשיך להוביל את כפר סבא כעיר הטובה בישראל".

תקציב הפיתוח השנתי שאושר, כולל בין היתר הקמה, הרחבה והמשך מהפכת השיפוצים במוסדות החינוך בעיר, בין היתר שיפוצי עומק בשני מוסדות חינוך ותיקים: בתי הספר גולדה מאיר ורמז. זאת בנוסף להשקעה בתשתיות, שדרוג גינות ומרחבים ציבוריים, פרויקטים תחבורתיים ושבילי אופניים, פיתוח תחבורה ציבורית, שדרוג תשתיות ספורט ועוד.

גזבר העירייה, צביקה דוידי: "תקציב העירייה לשנת 2021 הוא תולדה של תהליך תכנון מורכב ומאומץ, הכולל ניתוח נתונים ומידע, ושבוצע בשיתוף כל אגפי העירייה. מדובר בתקציב המשמר את איתנותה הפיננסית של עיריית כפר סבא, תוך עמידה ביעד שהצבנו לעצמנו לשמירה על איכות השירות בעיר, במקביל לשמירה על אחריות תקציבית".

יו"ר ועדת הכספים, תהילה מימון :"רגע לפני השנה החדשה מועצת העיר אישרה את תקציב העירייה לשנת 2021 . התקציב השנה מפורט יותר, נגיש יותר, מעודכן יותר, זהיר, מאפשר גמישות טובה יותר ואחראי פיננסית. מבחינתי זה בהחלט ערב חשוב מאוד. נושאים שדיברתי עליהם מאז תחילת הקדנציה מקבלים ביטוי ביתר שאת בתקציב הנוכחי. אני מצרפת את דבריי במועצת העיר, שם נתתי סקירה על השינויים שחלו בתקציב הנוכחי מבחינת המהות. התקציב כולו מפורסם כאן
ישיבת המועצה לאישור התקציב כאן
"אני מודה לראש העיר רפי סער, למנכ״ל העירייה, לגזבר ולכל צוות הגזברות על הובלה משותפת לטובת העיר והתושבים. לא בכל יום יש לנו את ההזדמנות לעשום זום אאוט ולהסתכל על הדברים בפרספקטיבה נכונה. היום אנחנו מעבירים את תקציב העירייה לשנת 2021 בתקופה דרמטית ומורכבת. למרות השנה המאוד דרמטית הזאת הצלחנו לעשות מהלכים משמעותיים והמהלכים האלה הם אלו שבונים את היסודות לשנים הבאות. בתקציב הזה, היה לנו עומק, נתונים מדויקים יותר, שקיפות, תמהיל עסקים-מגורים טוב יותר, התייעלות, אחריות ובלימת חוב. אסקור בקצרה את השינויים שחלו בעניים שלי בראייה הכלכלית בעירייה וכפועל יוצא מכך בתקציב העירוני: מובא אליכם לאישור תקציב אחראי- תקציב מותנה זהיר ושמרני- תקציב שלקח הערכות זהירות ומאפשר גמישות ומהירות תגובה במידה והמשק ישתחרר קצת. הגדולה של המערכת היא לדעת להתמודד עם המצב תוך גמישות מירבית ועדכונים שוטפים. התקציב צפוי להיבחן בתדירות גבוהה ויעשו התאמות לאורך השנה. בלימת חוב- זה נושא שמבחינתי היה קריטי- למען הסדר הטוב- בשנת 2013 החוב העירוני עמד על 123 מיליון שקלים. 123 מיליון שקלים! ומה קרה מאז?? החוב עלה ועלה ובתחילת הקדנציה הזו עמד על 270 מיליון שקלים- פי 2.2 ב-5 שנים. עכשיו הוא עומד כבר על 300 מיליון שקלים. הגידול בחוב סייע לאזן את התקציב השוטף של העיר ולא בהכרח שימש לפיתוח העיר. "סגרו איתו את החודש" מה שנקרא. השנה, לא עוד. השנה אנחנו לוקחים חוב רק בגובה ההחזר. זו השנה הראשונה בעשור האחרון שזה קורה. השנה, אם לא יהיו הפתעות, לא נגדיל את רמת החוב. אבל זה לא הכל- התקציב שהוגש לכם כולל גם מדיניות ואופק- בכל ה-4 שנים המוצגות לא גדל החוב- עוברים להשקיע ממה שיש וסוגרים את השנה בהתאם ליכולות. וזה מהפך מהגישה שהיתה פה

התייעלות- בשנה האחרונה אני נחשפת יותר ויותר למושג הזה בעירייה. מדברים התייעלות ומודדים התייעלות. אם זה בכח אדם ואם זה בפעולות שונות. הקורונה, בהיבט הזה, היא זרז לנושא ואני בטוחה שזה צפוי להשאר איתנו גם אחרי שהקורונה תעלם מחיינו. לא רק זאת, השנה מדברים על תוספת תקן לטובת התייעלות וזה משמח מאוד בעניי- זה תפקיד שיעשה שינוי משמעותי בעירייה על כל אגפיה! התקציב הוא תקציב ריאלי- יש חשיבות להציג תקציב פיתוח ארוך טווח, זה חשוב. אבל לא פחות חשוב להציג תקציב ריאלי. לא מאשרים השנה תקציב פיתוח ל-4 שנים שאין לו שום אחיזה במציאות. בהמשך נוכל להרחיב את ההסתכלות חזרה

ראש העירייה רפי סער עם יו"ר ועדת הכספים תהילה מימון
"ברמת הנתונים– נעשתה עבודת עומק לטיוב הסעיפים השונים – הן ברמת התאמה למבנה הארגוני והן מבחינת סינון סעיפים לא רלוונטיים וכן שינוי שמות שישקפו את תכולתם. בנוגע לעדכניות הנתונים- הנתונים שהוצגו לחברי הועדה והמועצה הם הנתונים העדכניים ביותר שיש במערכת ונתונים עדכניים בהרבה מאלו היו לנו בשנה שעברה עם אישור התקציב. רק לשם השוואה- בשנה שעברנו אישרנו בלי לקבל תמונה איך סיימנו את השנה ואישרנו תקציב ביוני!
"ברמת השקיפות– לחברי הועדה ולחברי המועצה נמסרו המסמכים כולם בצורה נגישה ונוחה כולל נתוני ההשוואה. אותם נתונים פורסמו לראשונה גם לתושבים כשלושה שבועות לפני אישור התקציב.
נעשו פה דברים טובים בעשר השנים האחרונות- אי אפשר לקחת את זה. כפר סבא היא עיר טובה מאוד! אבל מהבחינה הפיננסית נשארנו מאחור. הוסיפו עוד ועוד דירות בלי להוסיף מספיק עסקים בניגוד מוחלט לשכנותינו, לקחו חוב באופן לא מרוסן ולא בהכרח השקיעו אותו בפיתוח ויצרו מערכת מנופחת מאוד , מעבר ליכולותיה. ועל כך אנחנו צריכים לעבוד עכשיו. אין ספק שיש הרבה עבודה בתחום הפיננסי וזה רק בשביל להביא למצב שהתושב יוכל להמשיך ולקבל את אותו השירות כמו עד היום. אם לא נגדיל את העסקים בעיר לא נצליח לעשות את זה! אם נמשיך להגדיל את החוב יסגרו לנו את הברז ונהפוך מהר מאוד לרשות לא איתנה. שנתיים זו רק ההתחלה, יש לנו עוד 3 שנים בקדנציה הנוכחית לקדם ולעשות ולהביא למערכת שנותנת שירות טוב יותר ונשענת על מקורותיה יותר ויותר.
"יש אתגרים רבים השנה, חלקם נובעים בגלל הקורונה אבל חלקם האחר נובעים כי זו מערכת שעוברת שינויים. אני מקווה שבשנה הבאה נוכל להנגיש טוב יותר את המידע הכספי לתושבים, החיבור לתכניות העבודה ייעשה בשלב מוקדם יותר, שנה בה הבקרה התקציבית תהיה טובה יותר ושנה בה נמשיך בכיוון שהצגתי ובכל הפעולות אותם התחלנו לכיוון מערכת יציבה כלכלית שלא נשענת בצורה כל כך מסיבית על מינוף.
"אני מודה לראש העיר על האמון הרב שאני זוכה לו כיו"ר ועדת כספים ועל המדיניות הכלכלית לה אנו שותפים. אני מודה לצביקה, הגזבר, שנכנס לפני חודשיים מיד למלאכת הכנת התקציב- מודה על המקצועיות, השקיפות ושיתוף הפעולה לאורך כל הדרך. אני מודה לכל צוות הגזברות על העבודה המקצועית והמאוד מאוד אינטנסיבית בחודשים האחרונים. כמובן גם לכל עובדי העירייה על ההרתמות והעבודה הקשה. אני מבקשת להודות לחברי המועצה ובפרט לחברי הועדה, על הרוח הגבית בעבודה הועדה והעברת התקציב- התקציב דורש הירתמות מיוחדת של כולם וזה קרה באופן טוב מאוד השנה.
אני אסיים בתודה הכי משמעותית מבחינתי והיא לאיתי, מנכ"ל העירייה. זה לא מספיק לרצות שמשהו יקרה, צריך שותפים עם ערכים דומים ורצון אמיתי להוביל שינויים. מצאתי את איתי כשותף אמיתי שהוביל ביד רמה את קידום הערכים שדיברתי עליהם בתקציב השנה. כל מה שציינתי לאורך הדברים שלי לא היה קורה בלי ההובלה שלך ובלי הנחישות ושיתוף הפעולה האמתי שהיה בינינו, אני מודה לך מאוד. מאחלת לכולנו שנה אזרחית טובה והלוואי ונוכל לממש את התקציב במלואו כולל התקציב המותנה- זה רק ייבשר את זה שהמשבר מאחורינו. שנה טובה!".
שיתוף ב facebook
שתף
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב print
הדפס
שיתוף ב email
אימיל

תגובות