העיניים של צה"ל בשמיים: סג"ם ר וסג"ם ע, גאווה לעיר !

הם הגיעו כמובחרים שבמובחרים של צה"ל לקורס היוקרתי שרק בודדים מצליחים לצלוח "ההרגשה היא של שליחות למען המדינה", מספרים בראיון מיוחד סג"מ ר וסגם ע שסיימו השבוע את הקורס המדובר שכאמור רק בודדים מצליחים להגיע אליו, הנקרא מפעילי כטמ"ם.

מאת: אירית מרק

ביום רביעי השבוע הסתיים קורס מפעילי כטמ"ם (כלי טיס מאויש מרחוק) בטקס חגיגי בבסיס פלמחים בראשות מפקד חיל האוויר, קצין תותחנים ראשי ומפקד בסיס פלמחים.

לקורס היוקרתי אליו מגיעים הנבחרים של צה"ל מגיעים חניכי קורס טיס אשר הפסיקו השתתפות לאחר כשנה ומעלה בקורס, יוצאי יחידה 5252 "זיק" בחיל התותחנים, וכן במקרים מיוחדים קצינים מצטיינים (למשל מתכנית "תלפיות") או קצינים שבאו מרקע אווירי (מפקדי מגדל פיקוח, מטיסי חוץ, קצינות סימולטור ועוד).

הכשרת מפעילי הכטמ"ם מתבצעת בבית הספר לכטמ"ם שנמצא בבסיס פלמחים. ההכשרה נמשכת כחצי שנה, במהלכה נלמדים תכנים קרקעיים, טיסות במאמנים (סימולטורים), סדנאות שטח, גיחות בקרון בליווי מדריכים, חונכות, למידת דמות המפעיל (אדם, קצין, מפעיל) והתנסות בתפקידי קצינות.

בתום הקורס החניכים קיבלו את סיכות המפעיל ממפקד חיל האוויר ומשובצים לטייסות והיחידות המבצעיות בבסיסי חיל האוויר השונים. לאחר סיום הכשרתם חותמים מפעילי הכטמ"ם חמש שנות קבע ובהמשך יוכלו להגיע לתפקידי מטה או הדרכה, בשילוב הטסה מבצעית כפעם בשבוע בטייסת. מערך הכטמ"ם נמצא בצמיחה גדולה בשנים האחרונות. זאת ניתן לראות במספר הבוגרים בקורסים, בעלייה בנפח הפעילות (כיום כטמ"ם מבצע 70% מכלל הטיסות המבצעיות בחיל האוויר) ובמגוון המשימות.

המערך הוא העיניים של צה"ל בשמיים. ממשימות המערך: סיוע לכוחות האוויר והקרקע באיסוף מודיעין איכותי, זיהוי עמדות שיגורים, זיהוי חדירות מחבלים, מניעת פגיעה בבלתי מעורבים, ליווי תקיפות, ליווי תרגילים ומעצרים, ליווי כוחות חי"ר, הגנה על הגבולות ועוד.

"יש לי חלק משמעותי בביטחון המדינה"

סג"ם ר', בת 22 מהוד השרון סיימה בהצלחה השבוע את קורס הכטמ"ם (כלי טיס מאויש מרחוק) של חיל האוויר. סג"ם ר' אוהבת לצייר ולטייל, למדה בתיכון בהוד השרון והרחיבה מגמות פיזיקה ומחשבים. ר' השתתפה בתנועת הצופים מכיתה ד' ועד י"ב, יצאה להדרכה בכיתה י' ובכיתה י"ב ריכזה הדרכה בתנועה. בהמשך יצאה לשנת שירות של הסוכנות היהודית והצופים בלונדון, במסגרתה הייתה בקומונה משותפת והתנדבה במרכזים קהילתיים, בתי ספר ועוד. ר' התגייסה לקורס טיס 179 בינואר 2017 והפסיקה השתתפות בשלבים הראשונים. בהמשך ביקשה ראיון ל"זיק", הגיעה ליחידה 5252 ויצאה לקורס מפעילי מערכות זיק. לאחר מכן, הייתה  ביחידה כ-7 חודשים ואז פיקדה בקורס מטיסי חוץ בבי"ס לכטמ"ם כחודש וחצי. ר' יצאה לבה"ד 1 והגיעה לקורס מפעיל. היא מספרת שבחרה להגיע לקורס מפעיל בגלל העשייה המבצעית. בגלל שהייתה בקורס מפעילי מערכות זיק ידעה מה עושים בתפקיד, "בכל הסלמה או אירוע מבצעי אני יכולה להשפיע", אמרה. קורס מפעיל היה בשבילה חוויה מעניינת ומקצועית:"הסבה אינטנסיבית וקצבי למידה גבוהים שמוציאים מאיתנו את הטוב ביותר". במשפחה הן שלוש בנות. אמה מנהלת כספים ואביה מהנדס ועובד בשיווק.

בראיון מיוחד לעיתון סיפרה סג"מ ר מהוד השרון על שנת השירות "השנה הזו  נתנה המון. גם אתגר אישי, גם מקום של 180 מעלות, תרבות אחרת, לגור לבד פתאום ועם הקהילה היהודית, להכיר אותם ולהבין איפה אנחנו כשליחים יכולים לעזור ולתת את ההסבר שלנו. הרגשנו בתוך הקהילה, לספר על הארץ, להכיר להם והחברה הבריטית מאוד ביקורתית ואנחנו מציגים להם את הצד כקונטרה לתקשורת בבריטניה. זו אחת המתנות הכי גדולות שקיבלתי, הפכנו מחברים למשפחה. הקורס נתן לי המון גם ההתבגרות וגם השפשוף, ללא הנחות שנותנים לתיכוניסטית".

–        איך הרגשת כשלא הצלחת בקורס טיס?

"בהתחלה עצובה אבל אחרי ראיתי שיש הרבה אפשרויות ביקשתי מינויים לזיק יחידה 5252. רק 2 בנות התקבלו לזיק מקורס טיס".

–        מה היה השלב המרגש?

" הניווטים היה שלב יותר מאתגר וסיטואציה שלא נתקלתי בה".

–       למה החלטת דווקא לכיוון זה?

"הרבה מפקדים המליצו לי אבל מה שהפיל את האסימון הייתה ההסלמה במדינה ואני פתאום רואה את היחידה מתמלאת במילואימניקים, אז הבנתי שמהרגע שאני נהיית מפעילה ועד הרגע של הפסקת מילואים אז יש לי חלק משמעותי בביטחון המדינה, בכל דבר שאעשה תהיה לי אפשרות להשפיע ולהיות חלק מהמערכה".

"העבודה שאנחנו עושים מאוד חשובה לביטחון המדינה"

סג"ם ע', בן 20 ממועצה אזורית דרום השרון, סיים בהצלחה השבוע את קורס הכטמ"ם (כלי טיס מאויש מרחוק) של חיל האוויר. סג"ם ע'  אוהב טיולים, מנגן על פסנתר ובעל רישיון לטרקטור. בתיכון הרחיב את המגמות פיזיקה והנדסת תוכנה, היה חניך באיחוד החקלאי ויצא להדרכה. לפני הצבא עשה שנת שירות באיחוד החקלאי במועצה האזורית משגב – ועסק בפעילות עם נוער ביישוב לוטם ובכפר נוער בנירים. ע' התגייס לקורס טיס 180 ביולי 2017 והפסיק השתתפות לאחר שלב בסיסי. ע' בחר להגיע לקורס מפעיל כי לדעתו מדובר ב-"תפקיד שעונה על כל הקריטריונים, תרומה מאוד גדולה לביטחון המדינה, מערך מאוד מבצעי וכל הזמן יש עשייה". במהלך הקורס מספר שהתעסקו בעיקר ב"תכל'ס", בדברים שעומדים לבצע בעתיד. כמו כן הרגיש שהמגמה שלו מאוד מגובשת והקורס בכלל. במשפחה הם שלושה אחים. אמו מנהלת בעיתון ואביו מנכ"ל ומייסד עיתון.

 

סגם ע

בראיון מיוחד לעיתון סיפר סג"מ ע מהוד השרון על שנת השירות "שנת השרות הוסיפה לי המון, חד משמעית, בשנת שירות הייתי בצפון בתנועת הנוער האיחוד החקלאי, היא פיתחה אותי המון אישית, גם מבחינת יכולות חברתיות, וגם יכולות מקצועיות. אתה חי אתה ועוד שמונה אנשים במבנה פצפון, קומונה קטנה להחריד, אתה 24/7 איתם וזה דבר שלא יוצא לך לעשות בד"כ בחיים, אנשים עצבניים, קצת עצובים, קצת עייפים זה ממש להיות שם בשבילם 24/7, וגם להבין תוך התבוננות מה אנשים פחות אוהבים שעושים וזה מלמד הרבה על החיים ביחד כקומונה".

–        סג"מ ע, היית ממליץ למסיימי תיכון לדחות הגיוס ולתת שנה מהחיים שלהם ללא תמורה כספית ?

"לגמרי, עם תיקון, זה לגמרי עם תמורה, אתה מקבל המון המון מהשנה הזאת, גם בהיבט פיתוח של האני העצמי והנתינה לקהילה זה סיפוק אדיר".

–        מה השלב הכי משמעותי שחווית בקורס טיס.

"השלב השני, קוראים לו בסיסי, שהוא בעצם השלב המקביל לקורס קצינים, שלב פיזי לחלוטין המשחק לך בראש, משלב המון מנטליות עם פיזי, הגענו תוך מספר שבועות ניווט, לניווט מסכם של ניווט עצמאי של עשרות קילומטרים במדבר, שזה בדרך כלל ביחידות אחרות קורה אחרי שבועות רבים מאוד. זה גרם לי להבין שראשית, הכל בראש והגוף יכול לתת הרבה יותר ממה שאנחנו חושבים".

–        אתה יכול לחזור אחורה בזמן, לשעות האלה, לבד במדבר עם עצמך, מנווט את עצמך, מה עבר לך בראש, האם יש פחדים? שתף אותנו

"יצא לי המון בשלב הזה להיות בשטח ככה שזה לא היה הכי מפחיד, החשש הגדול, זה פחות פחד זה עניין של כמה קילומטר נשאר כשאתה זוכר את הכל בעל פה".

–        כיצד התמודדת עם הבשורה שלא תסיים קורס טיס ?

"זה היה קשה לקבל את זה אבל ישבתי וחשבתי מה אני רוצה הכי להוציא מהשרות הצבאי והגעתי למסקנה שקורס מפעיל הכי עונה לי על כל הקריטריונים. מפעיל כטממ בעידן בו אנחנו נמצאים זה כלי מאוד אסטרטגי וחשוב לצבא, והעבודה שאנחנו עושים מאוד חשובה לביטחון המדינה, זה מקום בו אני מרגיש שאני תורם ממש כשליחות לטובת המדינה. בעקרון הקורס שלנו מתעסק בעיקר במקצועיות ופיתוח דמות הקצין, כולם מסיימים את הקורס ברמה מאוד מאוד גבוהה, וגם ברמה האישית מסיימים את הקורס כקצין. אני מרגיש סיפוק שאחרי שנה וחצי בצהל אני מקבל גמול. הקורס לימד אותי על עצמי, לחשוף יכולות חדשות שלי שלא ידעתי שקיימות בי, כמו היבטי חשיבה ויצירתיות".

 

 

שיתוף ב facebook
שתף
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב print
הדפס
שיתוף ב email
אימיל

תגובות